Prvotni načrt prenove starega, dotrajanega mostu na Mariborski otok je predvideval, da bodo vsa dela zaključena do 31. maja, kot kaže pa predvidena časovnica le ne bo potekala po načrtih. “Gre za dokaj zahtevna, zato prihaja do manjših odstopanj glede na osnovno začrtan terminski plan,” pojasnjujejo na Mestni občini Maribor.
V načrtu nabava 150 novih pragov
Mostu je po podatkih MOM potrebno zamenjati še podnice, namestiti je treba zaščitno ograjo in izvesti antikorozijsko zaščito dela mostne konstrukcije. Dela torej nikakor ni malo, na občini pa pojasnjujejo, da zakasnitev pri otvoritvi, ta je vsako leto predvidena na zadnji šolski dan, zato ne bi smelo biti: “Vsa pogodbena dela do 31. maja še ne bodo zaključena, se pa je izvajalec zavezal, da bo most (varno) prehoden najkasneje do 15.06.2022.”
Da bi do roka zagotovili varen dostop, je potrebno nabaviti 150 novih pragov, kar je trenutno nemara največji zalogaj.
Končna vrednost nujne investicije za zdaj še ni znana, z izvajalcem del, podjetjem SENMED d.o.o. pa je bila podpisana pogodba v višini 537.130,470 EUR. Na Občini ocene končnega zneska še nimajo, niti doslej niso prejeli kakega dodatnega zahtevka, glede na stanje na trgu, vojno ter materiale, katerih cena narašča, pa ni izključeno, da bo končna cena še nekoliko višja
Kopališče bo svoja vrata odprlo na zadnji dan šole
Kljub temu, da so dela nekoliko v zaostanku pa vsaj za zdaj ne kaže, da bi bila otvoritev kopalne sezone, ta se po navadi odvija na zadnji dan pouka v šolah, prestavljena na kak drug datum. “Načrtovano odprtje je 24.6., tradicionalno, ob zadnjem dnevu šole,” pojasnjujejo na MOM, kjer še dodajajo, da datum ni edina stalnica, ki se obeta: “Cene se v letošnji sezoni ne bodo spreminjale in ostajajo enake, enak ostaja tudi režim vstopa.”
Da pa le ne bo vse enako, so letos poskrbeli tudi za nekaj izboljšav. Pred začetkom kopalne sezone bodo izvedena nujna vzdrževalna dela, poskrbeti pa nameravajo tudi za dodatno ponudbo. Z eno izmed mladinskih organizacij zato že potekajo dogovori o organizaciji kakega družabnega dogodka, denimo dnevnega koncerta.
Po sezoni temeljita prenova kopališča
Po sezoni Mariborski otok čaka temeljita prenova. V načrtih je obnova in izgradnja lesenih bazenskih ploščadi, obnova čofotalnikov za najmlajše, ureditev vhoda kopališča z opremo.
Obnoviti bo potrebno tudi dotrajane dele zgradbe s sanitarijami, obnovili pa bodo tudi dotrajano električno napeljavo. Nadalje načrtujejo še krovsko-kleparska dela ter pripravo infrastrukture za 2. fazo obnove.
Kje se lahko še ohladimo?
Pred nedavnim je svoja vrata zaprlo kopališče Fontana, tudi kopališče hotela Habakuk ne obratuje zaradi prenove hotela. Najbližje kopališče torej za zdaj ostaja na Ptuju in v Zrečah, mnogo Štajercev pa se bo verjetno v bolj vročih dneh odpravilo tudi čez mejo v Cmurek.
Še vedno pa med bolj priljubljene kotičke za oddih in ohladitev spadata tudi gramoznica Green Lake v Kidičevem ter vode ob Wake Parku Dooplek. Nobena izmed omenjenih lokacij ni označena kot kopališče, zato velja opozoriti, da je kopanje na obeh lokacijah na lastno odgovornost.
Ljubitelje adrenalina bo zagotovo razveselilo dejstvo, da je Green Lake, ki je sicer poleg kopanja poznan po dobri kulinariki in udarnih koncertih pred kratkim odprl tudi wake park.
Mimogrede, postavitev je še mogočnejša od tiste, ki ste jo v Doopleku morda že obiskali.
Kaj pa Drava?
Že kar nekaj let so glasna tudi namigovanja, da bi bilo odlično urediti kopališče na Dravi, kjer bi se bilo povsem varno kdaj pa kdaj tudi okopati. Načrti imajo že dolgo brado, težava pa je predvsem rečno dno, ki je nepredvidljivo in zato tudi nevarno.
Kvaliteto vode sicer redno preverjajo in v primeru, da so rezultati mikrobiološko oporečni, se kopanje odsvetuje. Arso je v ta namen opozoril: »Ljudje se v tem primeru kopajo resnično na lastno odgovornost in posledice nosijo sami. Slaba kakovost vode sicer lahko povzroči različna obolenja, neupoštevanje vidika varnosti pa ima lahko še veliko hujše posledice.«.