V Sloveniji smo se nevarnim onesnaženjem pitne vode do sedaj izognili, pravica do nje pa je zapisana tudi v ustavi. Po zagotavljanju družbe Mariborski vodovodi kvalitetno vodo pijemo tudi v Mariboru.

V teh vročih dneh je voda ena izmed ključnih snovi, s katero človek kljubuje vročini. Zato se v teh dneh še toliko bolj zavemo, kako pomembna je za kvalitetno življenje ljudi. Zadnja večja nevarnost, ki bi lahko resneje ogrozila kakovost pitne vode, se je zgodila ob nelegalnem odlaganju blata v Pivoli. Zanimalo nas je, kakšno vodo pijemo v Mariboru, zato smo nekaj vprašanj naslovili na različne sogovornike.

Najbolj nevarni so nitrati in pesticidi

Osrednji organ, ki skrbi za dobavo vode v Mariboru, je Mariborski vodovod, zato smo pristojne vprašali, kakšne ukrepe so izvedli ob nedavni ekološki katastrofi v Pivoli. »V zadevni situaciji v Pivoli so bili opravljeni hitri mikrobiološki testi surove in pitne vode po dezinfekciji v lokalnem sistemu Pohorski dvor in vodnjaku Bohova 1. Ob tem se v slednjem izvajajo tudi meritve elektroprevodnosti, prisotnosti kisika in ciljane kemijske analize, redno pa se preverja tudi odstotek vsebnosti kisika ter vonj in barva Hočkega potoka.« Ob tem so še dodali, da se v primeru suma onesnaženja pitne vode poleg hitrih testov lahko posamezni problematični vodni viri tudi izločijo.

Onesnaženja pitne vode so lahko točkovna, linijska in razpršena. Pri slednjem so največja nevarnost nitrati in pesticidi, ki se uporabljajo predvsem v kmetijstvu. »Varovanje vodnih virov je zagotovljeno z vodovarstvenimi pasovi, ki so natančneje opredeljeni v Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Ruš, Vrbanskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega polja. Na Vrbanskem platoju se izvaja tudi aktivna zaščita in bogatenje podtalnice, s čimer se preprečuje morebitni dotok onesnažene vode iz mesta. Vodni viri so varovani tudi z izvajanjem preventivnih ukrepov, kot so obhodi vzdrževalcev, ki zajemajo redne terenske meritve dezinfekcije, ter pregledi objektov in okolic. Vsak drugi dan pregledujemo tudi okolico posameznih objektov. Opravlja se tudi redni nadzor kakovosti pitne vode s strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki pa ga delno izvaja tudi Mariborski vodovod sam,« so glede varovanja pitne vode zapisali pri Mariborskem vodovodu.

Na območju Mariborskega vodovoda odvzetih 123 vzorcev

Kako poteka nadzor kakovosti pitne vode, smo vprašali tudi Darjo Repnik iz NLZOH in dobili naslednji odgovor: »Kakovost pitne vode oziroma skladnost pitne vode s Pravilnikom o pitni vodi na območju Maribora preverjamo v okviru državnega monitoringa pitnih vod in notranjega nadzora pitnih vod. Državni monitoring zagotavlja Ministrstvo za zdravje in izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Sam program monitoringa določa nabor parametrov in samo periodiko. V okviru državnega monitoringa se spremlja kakovost pitne vode le na pipi uporabnika, torej na koncu distribucijskega omrežja. Na območju Mariborskega vodovoda je bilo v okviru državnega monitoringa odvzetih 123 vzorcev. V vseh vzorcih se je spremljala prisotnost mikroorganizmov, dodatno pa so se v 21 vzorcih  spremljali še fizikalno-kemijski parametri.«

Ob tem so iz NLZOH še dodatno pojasnili: »Kakovost pitne vode se preverja z rednimi odvzemi vzorcev in ugotavljanjem skladnosti s Pravilnikom o pitni vodi. Pravilnik o pitni vodi določa zahteve, ki jih mora le-ta izpolnjevati z namenom varovanja zdravja ljudi pred škodljivimi učinki njenega onesnaženja. Kot pitna voda primerna za uporabo se torej oceni voda, v kateri ni ugotovljeno preseganje mejnih vrednosti za mikrobiološke in fizikalno-kemijske parametre

Pitno vodo dobivamo iz 49 vodnih virov

Pitno vodo v Mariboru in okolici dobivamo iz 49 vodnih virov, kamor spadajo tako vodnjaki kot mala lokalna zajetja. Največji vodni vir predstavlja črpališče Vrbanski plato, kjer se zagotavlja pribl. 70 odstotkov vseh načrpanih kapacitet. Ostalo količino prispevajo črpališča Betnava, Bohova, Dobrovce, Selniška dobrava, Ruše in Ceršak. Lokalna zajetja zagotavljajo vodo s sistemi Areh, Gaj nad Mariborom, Srednje in Sv. Duh na Ostrem Vrhu.

Iz družbe Mariborski vodovodi so ob tem še zagotovili, da je »glede na rezultate analiz vzorcev pitna voda v Mariboru dobre kakovosti. Neskladni vzorci so v večini primerov posledica internega vodovodnega omrežja objektov, v katerih se izvaja vzorčenje (šole, vrtci, gostinski lokali in drugi javni objekti).«  Kakovost vode se ugotavlja z rednim nadzorom, ki ga izvaja NLZOH. To zajema približno 920 mikrobioloških analiz letno in 63 kemijskih analiz za MO Maribor oz. 2164 mikrobioloških analiz in 103 kemijske analize za vseh 16 občin v letu 2020.

Za konec nas je zanimalo, kako pogosto se izvajajo kontrole pitne vode. »Preverjanja se izvajajo v vodnjakih 1-krat na teden oz. 1-krat na 14 dni, v omrežju pa vsak dan od ponedeljka do četrtka. V omrežju so določena odvzemna mesta na različnih lokacijah, vsako odvzemno mesto pa se preveri na 14 dni oz. 26-krat letno