Potem ko so se govorice o domnevni razrešitvi aktualnega direktorja javnega podjetja Snaga Franca Doverja pričele pojavljati pred časom, je nanje v javnosti prvič eksplicitno opozoril časnik Večer minuli teden, ko je razkril, da naj bi aktivnosti za razrešitev Doverja potekale že nekaj časa, segajo pa na sam vrh mariborske občine, vse do župana. Saša Arsenovič naj bi si namreč močno želel z vrha javnega komunalnega podjetja odstaviti nekoč prvega moža Petrola, Konjičana Franca Doverja.

Lukić: “To je želja župana”

Imenovanje novega direktorja naj bi bilo na dnevnem redu prihajajoče skupščine podjetja, ki je sklicana za prihodnji teden, 15. marca. Takrat naj bi imenovali nove nadzornike in Doverjevega naslednika. Kdo bi to lahko bil, zaenkrat ni znano.

Med imenovanjem novega direktorja je namreč še ena ovira, in sicer predsednik nadzornega sveta podjetja Snaga Milan Lukić, ki se ideji, da bi na Doverjevo mesto imenoval novega direktorja, vztrajno upira. Ta je za naš medij potrdil, da je na dnevnem redu prihajajoče skupščine med drugim tudi imenovanje novega direktorja. “To je želja župana, vendar ta zahteva uradno še ni prišla na nadzorni svet,” pojasnjuje Lukić in dodal, da se od njega posredovanje v omenjeni zadevi pričakuje “neformalno, odkar sem bil izvoljen v nadzorni svet“.

Neformalno se to od mene pričakuje odkar sem bil izvoljen v nadzorni svet

Na Javnem holdingu Maribor (JHMB), ki je večinski lastnik podjetja Snaga, kjer smo prav tako poskušali izvedeti, kakšne aktivnosti potekajo v zvezi z razrešitvijo direktorja, pa so nam sicer potrdili, da je skupščina sklicana na navedeni datum, a da so razlogi drugačni.

Gre predvsem za politično odločitev, s katero je seznanjen tudi Dover, a te ni komentiral in nas je za nadaljnje vprašanja usmeril na Javni holding Maribor.

JHMB: Skupščina sklicana zaradi odstopa Gomoljeve

Ključni razlog naj bi bil namreč nedavni odstop članice nadzornega sveta Suzane Gomolj, zato je nujno treba imenovati novega člana. Kot navaja Večer, naj bi pritiske za zamenjavo direktorja na Lukića poleg Arsenoviča vršil tudi direktor JHMB Andrej Rihter, ti pa naj bi se začeli že na konstitutivni seji nadzornega sveta.

Zaradi tega so v nadzornem svetu ves čas nastajala trenja, predsednika so denimo uspeli izbrati komaj v tretjem poskusu, in to šele, ko je z mesta nadzornika odstopila Suzana Gomolj, predstavnica manjšinskih lastnikov. Ta bi naj po poročanju časnika odstopila zaradi nestrinjanja s pričakovanji lastnika, torej holdinga in županstva.

Javni holding Maribor ne zahteva zamenjave poslovodje, Franca Doverja, saj te pristojnosti nima,” so nam pojasnili iz JHMB. Kot še navajajo, je imenovanje in odpoklic poslovodje v pristojnosti nadzornega sveta.

Da naj prekliče sklic skupščine v Snagi, ki je načrtovana za 15. marca, so Arsenoviča pozvali tudi v svetniški skupini Liste Franca Kanglerja – Nove ljudske stranke Slovenije. “Ne glede na to, kateri politični opciji pripada Milan Lukić, je s strani župana nedopustno, da dolgoletnega mariborskega gospodarstvenika šikanira ter nad njim izvaja pritisk. Kot je nam znano, naj bi bil razlog za zamenjavo nadzornikov Lukić, ki ni sledil zahtevi župana, da zamenja direktorja Snage,” so zapisali ter izrazili podporo trenutnemu direktorju. Po njihovem mnenju župan ne bo sledil njihovemu pozivu, se mu lahko obeta smetarski “štrajk”, kot se je ta zgodil v Zagrebu.

Delavci Snage enotni: Direktorja ne damo

Dogajanje je močno razburilo tudi delavce komunalnega podjetja Snaga. V Svetu delavcev javnega podjetja Snaga in sindikatu so se tako včeraj sešli na zboru, na katerem so podali skupno izjavo in opozorili, da podjetje deluje nemoteno, a da menjave vodstva slabo vplivajo na položaj podjetja ter nenazadnje samo razpoloženje med delavci Snage.

Poudariti velja, da ima javno podjetje Snaga v obdobju zadnjih štirih let že petega direktorja, kar pomeni, da se direktor v povprečju zamenja na vsakih deset mesecev. To vpliva tako na zaposlene kot tudi konkurenčnost podjetja na trgu. Menimo tudi, da bi morala imeti pri vodenju komunalnega podjetja prednost stroka, ne pa politika in drugi interesi,” so zapisali v skupni izjavi, ki jo je na včerajšnjem zboru prebral Mitja Štelcer, predsednik sveta delavcev.

Snagine delavce zanima, zakaj JHMB ponovno sklicuje skupščino Snage, kjer bodo imenovali nove nadzornike, ti pa nato novega direktorja. Od Arsenoviča pa želijo tudi argumente, zakaj želi z mesta direktorja razrešiti Franca Doverja. Vprašanja so županu že posredovali.

Delavci so na včerajšnjem zboru izpostavili tudi, da v zadnjem poltretjem letu, odkar družbo vodi Dover, Snaga posluje z zavidljivim dobičkom, zato je težko razumeti, zakaj obstajajo potrebe po ponovnih menjavah v nadzornem svetu. Novi člani naj bi bili namreč imenovani januarja letos, izpostavljajo delavci. “Rezultati, ki smo jih v zadnjem obdobju pokazali, štejejo, zato verjamemo, da bo župan skupaj z večinskim lastnikom podjetja Javnim holdingom Maribor le sprejel odločitve v korist podjetja,” je včeraj skupno izjavo delavcev strnil Štelcer.

Dover je z mandatom nastopil 01. julija 2020, ko je bila Snaga, po njegovih besedah, v precej nezavidljivem položaju. K temu je imela veliko opraviti tudi sortirnica, zaradi katere se je nad Snago v preteklih letih zbralo kar nekaj črnih oblakov. Sicer pa je Konjičanu, ki je  bogate izkušnje za vodenje nabiral že kot prvi mož Javnega komunalnega podjetja Slovenske Konjice, uspešno deloval tudi na čelu podjetja Petrol plin, ter bil neizvršni direktor upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), uspelo podjetje tudi izkopati iz rdečih številk. Leto 2020 je Snaga končala z 202 tisoč evri dobička, leta 2021 je ta znašal že 833 tisoč evrov, preteklo leto naj bi ta presegal milijon, navaja Večer. Dover sicer uživa precejšnjo podporo med zaposlenimi in velja za izredno priljubljenega direktorja.

Mariborski župan je bil na današnji zbor delavcev povabljen, a se ga ni udeležil, zato bodo v Svetu delavcev in sindikatov podjetja Snaga Arsenoviča vnovič pozvali, da jim posreduje odgovore na zastavljena vprašanja. “Preučili bomo, kar bomo dobili. Pripravljeni smo na dialog, a si želimo, da bi župan prisluhnil tudi našim predlogom. ,” je dejal Štelcer. V nasprotnem primeru so v podjetju pripravljeni stopnjevati pritisk.

Smetarski “štrajk” tako ni izključen, pravijo vidno razburjeni delavci. “Stanje v podjetju je kaotično, med sodelavci in sodelavkami prihaja do trenj. Doslej smo dobro delali, z veseljem smo hodili v službo, sedaj pa imamo občutek, da rušijo nas, sistem, ki je funkcioniral. Zakaj je to potrebno, če dobro delamo?” je bil razburjen eden od delavcev, ki je zatrdil, da so v primeru, da bi do razrešitve prišlo, pripravljeni iti “do konca“. “Pripravljeni smo iti do konca, naj nam pustijo, da delamo v dobrobit mesta Maribor in vseh ostalih,” je še dejal.