Ob načrtovanju proračuna za prihodnje leto številni opozarjajo, da se nikakor ne sme pozabiti na ustrezno financiranje zdravstva. Mag. Dejan Židan, poslanec Državnega zbora, že nekaj časa opozarja na nesorazmerno financiranje različnih javnih zdravstvenih zavodov, pri čemer izstopata predvsem UKC Ljubljana in UKC Maribor. Nedavno je mag. Židan tako pozval Ministrstvo za zdravje, da v sestavljanju proračuna UKC Maribor kot kliničnemu centru, ki pokriva tretjino Slovenije, dodeli več finančnih sredstev ter ga tako bolj izenači z UKC Ljubljana.
Ljubljani 9,7 milijona evrov, Mariboru 0?
»Že v času predhodne vlade sem zaznal, da je pri financiranju ali sofinanciranju investicij v tistem letu mogoče nekaj hudo narobe. Zato sem tedanjemu ministru Alešu Šabedru 12. 9. zastavil pisno poslansko vprašanje o investicijah v zdravstvu. Odgovor v obliki priložene tabele me je izrazito neprijetno presenetil. Razvidno je bilo, da je bilo v desetletnem obdobju (2009-2018) za projekte v javne zdravstvene zavode zagotovljenih dobrih 359 milijonov finančnih sredstev, od tega UKC Ljubljana dobrih 127 milijonov ter UKC Maribor 56 milijonov evrov sredstev (torej razmerje med njima 1:2,27, kar je verjetno pričakovano in primerno,« v poslanskem vprašanju in pozivih opozarja mag. Židan.
»Razvidno je bilo, da je bilo v desetletnem obdobju (2009-2018) za projekte v javne zdravstvene zavode zagotovljenih dobrih 359 milijonov finančnih sredstev, od tega UKC Ljubljana dobrih 127 milijonov ter UKC Maribor 56 milijonov evrov sredstev …«
»Potem pa je sledilo neprijetno presenečenje. Uradna tabela MZ, poslana 16. 10. 2019 in na mojo zahtevo posodobljena 24. 1. 2020 pokaže na 33,4 mio evrov realiziranih investicij, od tega v UKC Ljubljana 9,7 mio in v UKC Maribor 0 evrov. Iz uradnih tabel ministrstva za leto 2020 pa je razvidno, da so predvidena sredstva za omenjena univerzitetna klinična centra prav tako nesorazmerno razdeljena, in sicer za UKC Maribor je predvideni dobrih 5,5 milijonov evrov ter za UKC Ljubljana slabih 27 milijonov evrov sredstev za investicije,« nadaljuje.
10 let finančnih nesorazmerij pod drobnogledom
Stopimo nekaj korakov nazaj in si podatke, do katerih se je prikopal mag. Dejan Židan, oglejmo nekoliko podrobneje.
Mag. Dejan Židan je z opozarjanjem na neenako razporeditev javnih sredstev javnim zdravstvenim zavodom začel že v času svojega predsedovanja Državnemu zboru, ko je na takratnega ministra za zdravje Aleša Šabedra naslovil prošnjo po podatkih. Ministrstvo je Židanu posredovalo podatke o investicijah v javne zdravstvene zavode za preteklo desetletje ter leto 2019, dodalo pa je tudi načrte o investicijah za prihodnji dve leti.
Na osnovi podatkov je bilo tako mogoče razbrati, da je bil Univerzitetni klinični center Ljubljana v preteklih desetih letih deležen 127.146.600 evrov, ki so bili namenjeni projektom kot so nakup reševalnih vozil in opreme, obnova endoskopirnic, širitev Ginekološke klinike, novogradnji Pediatrične klinike itd.
V enakem obdobju je mariborski Univerzitetni klinični center prejel 56.079.257 evrov sredstev, ki so bila namenjena onkologiji in radioterapiji, laboratorijski opremi, linearnemu pospeševalniku, Urgentnemu centru, nakupu koronarografa in drugi potrebni opremi.
V enakem obdobju je mariborski Univerzitetni klinični center prejel 56.079.257 evrov sredstev, ki so bila namenjena onkologiji in radioterapiji, laboratorijski opremi, linearnemu pospeševalniku, Urgentnemu centru, nakupu koronarografa in drugi potrebni opremi. Splošna bolnišnica Celje je v obdobju med 2009 in 2018 prejela 15 903 122 evrov, Splošna bolnišnica Ptuj zgolj 27.492 evrov, Splošna bolnišnica Slovenj Gradec 42.864.187 evrov in tako dalje. Dodati je potrebno, da so javni zdravstveni zavodi nekaterih sredstev deležni še v obliki skupnih nakupov zdravstvene opreme ali drugih zadev.
Problematično leto 2019
Razmerje med prejetimi javnimi sredstvi UKC Ljubljana in UKC Maribor med leti 2009 in 2018 sicer kaže na nekoliko neenakomerno, a še vedno sprejemljivo porazdelitev sredstev. Bolj zaskrbljujoča je bila naslednja postavka, na katero vse od prejetih podatkov ostro opozarja mag. Židan – ko v podatkih ministrstva za zdravje pogledamo predvidene investicije od trenutka ministrovega odgovora Židanu do konca koledarskega leta, opazimo, da je bilo UKC Ljubljana namenjenih 9.718.608 evrov sredstev, medtem ko pri UKC Maribor v oči bode število 0. Nobenih sredstev ministrstvo ni predvidevalo tudi za Izolo, Jesenice, Ptuj, Brežice, Ormož, Idrijo in nekatere druge javne zavode.
Ko v podatkih ministrstva za zdravje pogledamo predvidene investicije od trenutka ministrovega odgovora Židanu do konca koledarskega leta, opazimo, da je bilo UKC Ljubljana namenjenih 9.718.608 evrov sredstev, medtem ko pri UKC Maribor v oči bode število 0.
Takratni predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je na omenjene podatke takoj odzval in ministra za zdravje povprašal po razlogu za to, da toliko javnih zdravstvenih zavodov do konca leta 2019 ni bilo deležnih nobenih vlaganj. Ministrstvo za zdravje se je odzvalo in prikazalo, da podatki o tem, da UKC Maribor od Židanovega prejema podatkov do konca leta 2019 ni bil deležen nobenih javnih sredstev, ne nakazujejo, da jih ni prejel prej.
Ministrstvo zatrjuje, da na UKC Maribor ne pozablja
»V letu 2019 je ministrstvo financiralo zamenjavo 16 anastezijskih aparatov za različne oddelke v UKC Maribor v vrednosti 686.585,50 evrov, dobavo petih posteljnih enot za intenzivno terapijo na Oddelku kardiokirurgije s pripadajočimi monitorji, respiratorji in infuzijskimi črpalkami v vrednosti 592.512,88 evrov, zamenjavo dveh mobilnih aparatov za nevro-navigacijo na Oddelku ORL in Oddelku nevrokirurgije/ortopedije v višini 439.932 evrov,« so 22. januarja na ministrstvu zapisali v odgovoru mag. Židanu.
»Trenutno so v teku še nabave naslednje opreme: nabava dveh naprav za računalniško tomografijjo (1.959.834,84 evrov), dobava mobilnih RTG aparatov za potrebe slikanja po oddelkih UKC Maribor (274.597,60 evrov), nakup in namestitev novega koronarografskega aparata s pripadajočo opremo v nove prostore Oddelka kardiologije in angiologije (1.077.200 evrov), nakup naprave za magnetno resonanco 1,5 T na Radiološkem oddelku (1.448.335,72 evrov) ter zamenjava angiografskega RTG aparata »bi plane« na Radiološkem oddelku (1.859.585 evrov),« so še zapisali v odgovoru 22. januarja 2020.
Pa UKC Maribor v letu 2020 in 2021?
Takrat so opozorili tudi, da so v teku še nekateri drugi investicijski projekti, kot so izvedba gradbeno-obrtniških del za vgradnjo gasilskega požarnega dvigala in predelavo požarnih sektorjev na stolpnici UKC Maribor, širitev enote za intenzivno nego in terapijo na Kliniki za pediatrijo UKC Maribor, preselitev Oddelka za pljučne bolezni na lokacijo UKC Maribor ter Energetsko sanacijo treh objektov UKC Maribor.
Neujemanje prejetih podatkov je samodejno porajalo vprašanje, zakaj se v dveh odgovorih ministrstva pojavijo različne številke. »Ob pripravi odgovora na vaše prvo vprašanje z dne 12 .9. 2019 smo realizacijo do konca leta 2019 lahko zgolj ocenili, financiranje v prihodnjih letih pa nato izračunali na podlagi razlike med viri, ki jih na posameznem projektu zagotavlja ministrstvo in realizacijo do tedaj,« so na Židanove pomisleke odgovorili na Ministrstvu za zdravje.
Še večji prepad v vsotah, ki jih z naslova javnih sredstev prejmeta UKC Ljubljana in UKC Maribor, se je pojavil v januarskih podatkih Ministrstva za zdravje o načrtovanih investicijah za leto 2020 – medtem ko je bilo za Ljubljano predvidenih 27.695.160 evrov, je bilo UKC Maribor namenjenih 5.566.113 evrov.
Še večji prepad v vsotah, ki jih z naslova javnih sredstev prejmeta UKC Ljubljana in UKC Maribor, se je pojavil v januarskih podatkih Ministrstva za zdravje o načrtovanih investicijah za leto 2020 – medtem ko je bilo za Ljubljano predvidenih 27.695.160 evrov, je bilo UKC Maribor namenjenih 5.566.113 evrov. Ali sta bila javna zdravstvena zavoda v letošnjem letu res deležna takih sredstev, je drugo vprašanje, trenutno pa v zraku ostaja predvsem Židanov poziv, naj se v prihodnjih oblikovanjih proračunov sredstva porazdelijo bolj enakomerno. A ne na račun drugih zavodov, saj je slovensko zdravstvo že dovolj podhranjeno, ampak z dodajanjem sredstev.
Komentar UKC Maribor na Židanove pozive in vprašanja še čakamo.