Kot člani akademske skupnosti Univerze v Mariboru, katere poslanstvo je med drugim spodbujanje znanja, dvig ravni zavedanja, zavzemanje za humanistične vrednote v skrbi za človeka in trajnostni razvoj, želimo jasno izraziti skrb za problematiko generacije slovenskih mladostnikov in razumevanje za njihove izražene stiske, ki so nastale kot posledica boja proti epidemiji covida-19,” so zapisali v današnji izjavi, ki jo je podpisalo 78 članov akademske skupnosti Univerze v Mariboru in 15 akademikov izven te univerze.

Kot člani akademske skupnosti Univerze v Mariboru, katere poslanstvo je med drugim spodbujanje znanja, dvig ravni zavedanja, zavzemanje za humanistične vrednote v skrbi za človeka in trajnostni razvoj, želimo jasno izraziti skrb za problematiko generacije slovenskih mladostnikov in razumevanje za njihove izražene stiske, ki so nastale kot posledica boja proti epidemiji covida-19.

Kot skupina akademikov, ki dnevno izobražuje in vstopa v stik z mladimi, se sprašujejo o posledicah sporočila, ki so ga generacije slovenskih mladostnikov dobile iz tega primera od pristojnih organov, vključno z ministrico za izobraževanje, znanost in šport.

Podpisani mnenja, da so bile dijakom kršene temeljne pravice

Poudarili so, da so bili v času ukrepov, povezanih s covidom-19, dijaki tista družbena skupina, ki so ji bile na račun spoštovanja pravice do zdravja vseh državljanov v nesorazmernem deležu kršene nekatere temeljne pravice. V zameno za nedopustno dolgo obdobje odrekanja tem pravicam pa so namesto razumevanja za stiske in posluha za pobude za čimprejšnjo varno vrnitev v šole od pristojne oblasti naleteli na ostro obsojanje in celo kazensko preganjanje, so zapisali.

Kot družba se radi pohvalimo, da je prav znanje naše temeljno bogastvo. Ko pa so se predstavniki generacije slovenskih dijakov – bodočih nosilcev znanja in oblikovalcev naše skupne prihodnosti – odločili javno izraziti svojo zahtevo po kakovostnem izobraževanju, je bila ta (ob številnih drugih možnostih odziva) zatrta z represivnimi ukrepi.

Kot družba se radi pohvalimo, da je prav znanje naše temeljno bogastvo. Ko pa so se predstavniki generacije slovenskih dijakov – bodočih nosilcev znanja in oblikovalcev naše skupne prihodnosti – odločili javno izraziti svojo zahtevo po kakovostnem izobraževanju, je bila ta (ob številnih drugih možnostih odziva) zatrta z represivnimi ukrepi,” so zgroženi podpisniki izjave s prvopodpisanimi Janjo Tekavc, Bojanom Musilom, Katjo Košir, Smiljano Gartner, Miranom Lavričem in Friderikom Klampferjem.

“Podpiramo njihove aktivne pobude po znanju”

Trdimo, da spodbujamo razvoj njihovega kritičnega duha in jih spodbujamo k aktivnemu državljanstvu, hkrati pa z represivnimi ukrepi kaznujemo njihovo javno izražanje proti obstoječim razmeram, ki ovirajo njihov normalni razvoj. Ko jih nosilci oblasti pri tem kličejo k razumevanju in prevzemanju odgovornosti, je naša dolžnost, da na prevzemanje in izpolnjevanje odgovornosti spomnimo to isto skupino ljudi – pristojna ministrstva in izobraževalne institucije. Če jim kot družba zaradi trenutnih kriznih okoliščin tega ne moremo dati, je najmanj, kar lahko storimo, to, da jim jasno sporočimo, da jih razumemo in še naprej podpiramo njihove aktivne pobude po znanju,” so še zapisali.

STA