Zgodovinar ddr. Igor Grdina je nekoč dejal, da je Trubar oče slovenske knjige, Slomšek pa oče slovenskega bralca. V soboto bo minilo 222 let od rojstva Antona Martina Slomška, ki ga je papež Janez Pavel II.19. septembra leta 1999 ob obisku v Mariboru razglasil za blaženega, za njegov godovni dan pa določil obletnico smrti. Slomšek, ki se je rodil v Slomu pri Ponikvi, je umrl v Mariboru, in sicer 24. septembra. Sprva je bil pokopan v kapelici Žalostne Matere Božje na mariborskem pokopališču, ob opustitvi pokopališča so njegove posmrtne ostanke prepeljali v mariborsko frančiškansko cerkev, kjer so bili do leta 1978, nato pa stolnico. Sprva v kripto pod prezbiterijem, po beatifikaciji pa v stransko kapelo sv. Križa.
Blaženi Anton Martin Slomšek je bil narodni buditelj, duhovnik in škof. Bil je učitelj, šolski nadzornik, vzgojitelj družin in mladih, pesnik in pisatelj, predvsem pa velik človek, ki je v našem narodu utrjeval narodno zavest in poglabljal vero. Katoliški učitelji so prepričani, da njegov lik spodbudno vpliva na vse Slovence, še posebej na vse, ki se ukvarjajo s pedagoškim poklicem. Največji Slomškov dosežek je gotovo preureditev škofijskih meja. 4. septembra leta 1859 je namreč sedež lavantinske škofije prenesel iz Šent Andraža na Koroškem v Maribor. S tem so skoraj vsi štajerski Slovenci prišli pod okrilje te škofije, v mestu pa je bilo vzpostavljeno bogoslovje, temeljito sta bili prenovljeni tudi stolnica in cerkev sv. Alojzija. V Mariboru je uspel pritegniti številne duhovnike, profesorje in intelektualce. Teološka šola, ki jo je ustanovil v Mariboru, je bila prva visoka šola v mestu in predhodnica današnje univerze.
Počastili bodo Slomškov rojstni dan
Danes, v soboto, 26. novembra, ob 14.00 uri bo v župnijski cerkvi v Košakih praznični koncert pevskih zborov ob 222. rojstnem dnevu bl. škofa Antona Martina Slomška. Dogodek organizirata Župnija Maribor – Košaki in Kolpingovo združenje Slovenije. “Na koncertu se bo predstavilo sedem zasedb. V glavnem so to otroški in šolski zbori, med njimi bo tudi kakšen župnijski, in to od najmlajših do najstarejših sodelujočih,” nam je povedal Igor Ignacij Novak, župnik v Košakih in dekan v Šentilju.
Kot dodaja naš sogovornik, je proces za Slomškovo kanonizacijo v teku: “Potreben je še en njegov čudež, da se postopek zaključi in Slomšek pridobi naziv sveti, da torej postane svetnik in kot tak postane znan po vsem svetu. To je naša želja, s čimer se bo povečala tudi prepoznavnost Slovenije. Zdaj ga, ker ima naziv blaženi, kot svetnika častimo samo Slovenci.”
V Zavodu Antona Martina Slomška v Mariboru je bil v četrtek zvečer predpremierno na ogled dolgometražni igrano-dokumentarni film Srečen bo čas, ki je nastal v Studiu Siposh. Gre za sodoben filmski portret, ki odkriva ozadje vizionarskega dela škofa Antona Martina Slomška.