Morda se vam je zgodilo nepričakovano v torek dopoldan na križišču Tržaške ceste in Ceste proletarskih brigad. In se ste načakali. Morda ste morali v petek še bolj nepričakovano pravočasno izbrati vozni pas pri prečkanju Drave čez Titovo cesto. In še kje. Da, začela se je sezona barvanja talne signalizacije. Zanimalo nas je, zakaj na Nigradu oziroma Javnem holdingu Maribor vnaprej ne sporočijo, kdaj in kje bodo potekala dela.
»Ker gre za dejavnost, ki je zelo odvisna od vremenskih vplivov in jo je zaradi zagotavljanja optimalne kakovosti moč izvajati le v ugodnih razmerah, je ni mogoče terminsko načrtovati na časovnem mikro nivoju, vsekakor pa poskrbimo, da smo z obnovami vselej znotraj ustreznih periodičnih etap,« nam je odgovoril Dejan Pukšič iz odnosov z javnostmi na Javnem holdingu Maribor.
Med 8. in 14. uro
Že lani smo poročali, da bi se po pravilniku o prometni signalizaciji tankoslojna talna signalizacija morala obnavljati vsaj enkrat letno oziroma odvisno od obrabe zaradi prometa.
Avgusta dela potekajo intenzivno pred šolami in vrtci, sicer pa potekajo v terminskem obdobju maj-september. In kako dolgo traja izvedba posameznega odseka? »Lahko traja nekaj ur, največja delovišča pa tudi do dva dni. Dela so zahtevna, saj se izvajajo ob polnem prometu. Izpolnjeni morajo biti ustrezni vremenski pogoji,« so nam odgovorili lani.Apliciranje talne signalizacije je sicer načrtovano v okviru programa izvajanja rednega vzdrževanja javnih prometnih površin, ki je usklajen z Mestno občino Maribor. »Talno signalizacijo apliciramo glede na prometno obremenjenost, v primeru večje gostote pa izvajamo dela po jutranji konici, nekje med 8. in 14. uro.«
Sledi Pobrežje, med dopusti center
Doslej so v letošnjem letu uredili talne označbe v Limbušu, Pekrah, na Studencih in v Razvanju, pravkar pa končujejo z obnovo na Taboru. »V prihodnjih dneh imamo v načrtu Pobrežje, v naslednjem mesecu pa bomo zaradi dopustniškega zmanjšanja koncentracije prometa uredili središče mesta.«
Zadnja etapa apliciranja talnih označb zaradi infrastrukturno-prometne občutljivosti tradicionalno pripade ožjim okolicam vrtcev in šol, in sicer še preden se vanje vrnejo otroci, tj. do konca avgusta. Ob tem dodajajo, da je za letos v ta namen predvidenih enkrat več sredstev kot lani. Kot smo poročali avgusta lani, je bilo v letu 2019 na voljo 250 tisoč evrov, v letu 2020 okvirno 180 tisoč evrov, a so se pogajali še za 50 tisoč evrov.