Vsak, ki je kdaj obiskal upam si trditi kar kultno mariborsko slaščičarno Ilich na Slovenski ulici, ima svojo najljubšo sladico. Ali pa kar svoj nabor. Sladoled je tako kremast in saden, torte pregrešno dobre in piškoti, ja piškoti krhki, pregrešno dobri, oziroma takšni, da jih zmanjka, a si jih želel samo pokusiti. A tako dovršeni okusi niso namen sami zase, ampak govorijo zgodbe, takšne in drugačne, včasih pravljice, včasih v nas prebudijo bežen otroški spomin, včasih pripovedujejo zgodbe o nas samih.

Ninino pito, ki jo sestavlja krhko linško testo, nadev iz pistacije in mandljev ter premaza iz malinine marmelade, je zasnoval Klemen, Mirin soprog, sicer pa solastnik in glavni “krivec”, da so Ilichove sladkosti tako nepogrešljive, ime pa ji je nadela Mira. “Pred petimi leti me je presenetil rak dojk, ki pa je zame pomenil pomembno življenjsko preizkušnjo, vendar mi je dala veliko pozitivnih popotnic za nadaljnje življenje,” začne svojo zgodbo Mira Osvald. Ninina pita nosi tako ime po onkologinji Nini Čas Sikošek, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, ki je Miri rešila življenje.

Ko sem izvedela za diagnozo, sem se počutila v `kleti 2`

Ninina pita je pita življenja“, razlaga Mira, vendar ne zanika, da sprva ni bilo tako. “Ko sem izvedela za diagnozo, sem se počutila, kot da sem v `kleti 2`. Nihče v naši družini ni zbolel, tega seveda nisem pričakovala. Ko se srečaš z minljivostjo, se ti življenje popolnoma spremeni, ampak ker je tam ustrezen kader zdravnikov, je spopad z boleznijo toliko lažji,” pripoveduje. Prav Sikoškova ima zasluge, da se je Mira z boleznijo spopadla in jo uspešno premagala.

Prestala sem štiri kemoterapije ter več ducat obsevanj, a sem se odločila, da mi bo to pomagalo, zato sem tudi stranske učinke sprejela kot sestavni del zdravljenja in kot samo pozitivno. Sestavni del zdravljenja pa mora biti tudi svoboda, oziroma kako se po končanem zdravljenju osvoboditi strahu, da se bo diagnoza vrnila.

Nenavadno tvorbo je med prhanjem zatipala sama, zato Osvaldova ve, da samopregledovanje pravzaprav rešuje življenja. Če tvorbe ne bi zatipala in pravočasno ukrepala, tudi zdravljenje ne bi bilo tako uspešno, kot je bilo. “Predvsem pa sem iz te izkušnje odnesla toliko, ker sem bila deležna strokovne podpore, ampak tudi povsem življenjskega pristopa. Nina (Čas Sikošek op.a.) mi je po operaciji rekla, da sem zdrava. Potem so sledila obsevanja in kemoterapije, zato me je to povsem pomirilo. Podarila mi je mir, ki sem ga tako potrebovala. Pomembno je tudi, da se bolnik ne primerja z drugimi, ker bolezni niso iste,” še dodaja Osvaldova.

Lasulja je bila moja najboljša prijateljica. Ko sem jo nosila, sem prvič doživela, da so mi `trobili` iz mimo vozečih avtomobilov in pohvalili moj videz. To je bil način, kako ohraniti stik z `normalnim` svetom.

Rak zaznamuje in spreminja življenja, saj s svojim nenadnim prihodom prizadene bolnika in vse ljudi, ki ga obdajajo. Prav iz tega razloga je ključna podpora, a tudi dojemanje bolezni kot take. To pa ni nujno negativno. “Rak mi je spremenil življenje, a ne na slabše. Ugotovila sem, da si želim samo še živeti. Bolezen me je marsikaj naučila, recimo tudi to, da sedaj znam sebe postaviti na prvo mesto in reči ne. Prav tako pa tudi, da znam sedaj uživati v vsakem trenutku. Morda se sliši nenavadno, vendar sem hvaležna za to izkušnjo,” razlaga Mira.

Vsak zdravnik bi si zaslužil svojo pito

Po njenih besedah Nina Čas Sikošek, ki je bila navdih za poimenovanje pite, z upanjem navdaja številne bolnike, ki se znajdejo v brezizhodni situaciji. “Živi smo zaradi znanja zdravnikov, zato mislim, da jih družba premalo spoštuje. Biti zdravnik onkološkemu bolniku je zelo odgovorno. Nekdo mora biti zares poseben, da lahko to počne in Nina to zna. Nudi strokovno medicinsko in psihološko podporo. Ta pita je še najmanj, ker si zasluži še veliko več. Pravzaprav bi vsak zdravnik moral dobiti svojo pito,” še doda Osvaldova.

Ninina pita. Foto: Instagram Slaščičarna Ilich

In kako je pito sprejela Nina? “Mislim, da je bila srečna, jaz pa ji bom hvaležna za vse življenje,” razlaga Mira in obenem pove, da so tudi gostje Ninino pito in zgodbo vzeli za svojo. Tisti, ki pito namreč naročijo, jim zaupajo tudi zgodbo, ki je privedla do poimenovanja pite. Sicer pa imajo zaradi velikega povpraševanja zanjo tudi drugačne načrte. “Ta pita je zelo hvaležna, ker je lahko tudi nekaj dni doma. Ni enaka kot kos torte, saj lahko dolgo uživaš v njej, kot si želiš dolgo uživati v življenju. Razmišljamo, da bi jo prodajali kot trajnostno, po vzoru tort Sacher, in sicer bi jo pošiljali naokrog, zraven pa bi priložili napisano zgodbo,” še pojasnjuje solastnica Ilichove slaščičarne.

Vidina torta. Foto: Instagram Slaščičarna Ilich

Ninina pita pa ni edina, ki nosi ime posebne osebe. V slaščičarni je namreč mogoče okusiti tudi Vidino torto, ki jo je prav tako oblikoval Klemen, Mirin mož in solastnik slaščičarne. “Poimenovali smo jo po Vidi, prijateljičini mami, ki je bila takšna mama, kot si jo vsak lahko le želi. To je torta ljubezni,” še sklene Mira.