Ste se kdaj vprašali, zakaj proslavljamo kulturo? Kulturniki po duši in srcu ne potrebujejo odgovora, ker ga že vedo. Čutijo ga, razumejo in se mi zdaj posmehujejo, ker kulture dejansko ni povsem mogoče razumeti in razložiti. Pa vam, kaj vam pomeni kultura? Je to občutek ob šelestenju knjige, ki jo po dolgem in napornem tednu prebiraš ob skodelici kakava in tihih zvokih jazza? Ali drgetanje in evforija ob osupljivem nastopu simfoničnega orkestra? Morda potovanje med vesolji impresionističnih slik v galeriji? Nepovratnost in odprta usta ob koncu filma? Več? Manj?
Kultura – naložba v življenje
Govori se, da se danes kulture ne ceni, da se zanjo ne zanima. Da v svetu, ki zahteva konkretne odgovore, hitre rešitve, v času, ki zavrača individualnost, biča abstraktnost, ni prostora zanjo. Da kultura ni »profitabilna«.
A poglejmo drugače. Kultura vzbuja empatijo, posamezniku pomaga pri razumevanju svoje eksistence, čustev, telesa in razuma. Kultura vodi k sodelovanju. Spodbuja kreativnost, besedno in nebesedno komunikacijo. Omogoča globlje razumevanje človeškega vedenja, motivacije, raznovrstnosti, umetnosti in zgodovine. Kultura ima neverjeten in osupljiv učinek na otroke revnejših držav – pomaga jim, da dvignejo raven učenja in sčasoma presežejo socialno-ekonomske meje. Zmanjšuje mladoletno prestopništvo. Ruši steklene stropove. Pa umetnost kot ena od perspektiv kulture? Mladostniku umetnost izboljša sposobnost reševanja logičnih problemov, ga uri v kritičnosti in uči discipline, mu pomaga razviti zmožnost kvalitetnega opravljanja nalog, zvišuje njegova pričakovanja in cilje ter jih tudi dosega.
Kaj nam kultura sploh pomeni?
»Občutek imam, da je Mariborčane včasih nekoliko strah prestopiti prag kulturnih institucij. Nekateri menijo, da to ni za njih. Ampak potreben je samo prvi korak skozi vrata, da izkusijo, da smo muzeji, galerije in gledališča tukaj za vse Mariborčane. In Prešernov dan je velikokrat ta prva spodbuda,« pove Jure Kirbiš, kustos v Umetnostni galeriji Maribor.
Zavedanje o pomenu kulture tako iz leta v leto raste. Tako so v Pokrajinskem muzeju Maribor prepričani, da imajo Mariborčani pozitiven odnos do kulture. »O tem med drugim priča zelo bogata in pestra ponudba kulturnih prireditev in dogodkov, ki vsakodnevno potekajo v mestu. Poleg tega v mestu delujejo številna profesionalna in ljubiteljska kulturna društva, z mnogimi gojimo stike in sodelujmo tudi v Pokrajinskem muzeju Maribor. Bogat nabor kulturnih vsebin in dober odziv obiskovalcev pomeni dodatno spodbudo vsem ponudnikom kulturnih dogodkov,« povedo.
Slovenski dan kulture v Mariboru
Prešernov dan ali slovenski kulturni praznik 8. februarja vsako leto vabi Slovenke in Slovence, da se udeležijo številnih prireditev in dogodkov v slovenskih kulturnih, umetniških in zgodovinskih institucijah. Tudi Maribor ponuja številne možnosti za kulturno udejstvovanje, saj v našem mestu delujejo številne galerije in muzeji: Fotogalerija Stolp, Galerija Dlum, Galerija Fesić, Galerija Hest, Galerija Premzl, Galerija Media Nox, Galerija Shades of Art, Mestna hiša – Rotovž, Muzej hidroelektrarne (HE) Fala, Muzej Laznica, Muzej narodne osvoboditve Maribor, Pokrajinski muzej Maribor, Trafika – Muzej enega, Umetnostna galerija Maribor …
»Prešernov dan je za nas priložnost, da svojo dejavnost predstavimo tudi tistim, ki jim morda ni v navadi, da bi pogosto obiskovali galerije in muzeje. Sem mnenja, da je to lepa navada. V galerijah in muzejih spoznavamo, kako družba vidi samo sebe. Galerije in muzeji so lahko prostori druženja in dialoga, ali pa prostori, kjer se umirimo in pridemo do spoznanj. Kulturni dan ni le en sam v letu, naj jih bo čim več!« svoje misli ob Prešernovem dnevu poda Jure Kirbiš, kustos UGM.
Kam se 8. februarja podati v Mariboru?
V Umetnostni galeriji Maribor nam zaupajo: »Med 10.00 in 18.00 lahko ljubitelji kulture brezplačno obiščejo razstave v UGM, UGM Studiu, UGM Kabinetu in UGM Šopu. Na ta dan se obiskovalci lahko udeležijo ekspresnih vodstev po aktualnih razstavah (Meta Grgurevič / Nemogoči mehanizmi, Ivan Kos in njegova mojstrovina Deklica z oranžo in Karmen Čorak in Andrej Brumen Čop / Krhkost bivanja).
Za otroke in druge radovedneže smo pripravili brezplačno likovno delavnico in ustvarjalen potep po Umetnostni galeriji Maribor s Hudo mravljico, našo najmanjšo sodelavko,« ter dodajo: »V muzejski knjigarni bodo obiskovalci lahko pobrskali med umetniškimi razglednicami, zloženkami, katalogi in UGM publikacijami, ki bodo na voljo po še posebej prijaznih cenah! Samo za ta dan smo si omislili tudi posebno ponudbo za komplet izdelkov z motivom Hude mravljice, ko bomo ob nakupu torbe in še enega izdelka, tretjega podarili.« Prešernov dan bodo v UGM zaključili z »meet&greet« ter pogovorom z umetnico Slađano Matić Trstenjak, ki bo predstavila svojo umetniško prakso, hkrati pa bo mogoče kupiti njene umetnine.
Kultura nam je vse bolj pomembna
Obisk kulturnih ustanov se ob slovenskem kulturnem prazniku 8. februarja nekoliko poveča, tako so lani v UGM zabeležili kar 1500 obiskovalcev, v podobnem številu pa jih pričakujejo tudi letos.
»Trendi kažejo, da se slovenski kulturni praznik v zavesti Slovencev vse bolj uveljavlja kot dan, ki ga namenimo obisku katere od kulturnih ustanov ali prireditev in to se pozna tudi pri obisku v našem muzeju,« opažajo v Pokrajinskem muzeju Maribor. Povedo, da število obiskovalcev, ki si na kulturni praznik ogledajo njihove razstave in se udeležijo njihovih dogodkov, niha iz leta v leto, pa vendar trendi kažejo, da je kultura tako Slovencem kot Mariborčanom vedno pomembnejša. »Tudi število obiskovalcev našega muzeja na letnem nivoju se vsako leto bistveno povečuje, kar pripisujemo kakovostnemu in raznolikemu programu, ki ga izvajamo skozi celo leto in v katerem so vsebine zastavljene tako, da zadostijo vsem starostnim, interesnim in drugim skupinam obiskovalcev,« dodajo. Se pa zavedajo, da je pogostost obiskovanja kulturnih institucij v veliki meri odvisna od načina življenja prebivalcev, od razporeditve njihovih vsakdanjih obveznosti in prostega časa, pa seveda od prioritet vsakega posameznika. »Naša subjektivna ocena je, da Slovenci obiskujemo kulturne ustanove z zadovoljivi meri,« zaključijo.
Tradicionalni Prešernov recital v Mariboru
Še posebej kulturno in slavnostno bo tudi na Grajskem trgu, kjer bo ob 12. uri potekal recital Prešernove poezije, ki ga organizira Združenje dramskih umetnikov Slovenije. Letošnji Prešernov recital je že 34. po vrsti, letos pa že petič poteka na treh prizoriščih sočasno – v Mariboru, v Ljubljani in v Novi Gorici. Prešernovo poezijo bodo interpretirali in recitirali Minca Lorenci, Irena Mihelič, Maša Žilavec, Matevž Biber, Petja Labović, Nejc Ropert, Vladimir Vlaškalić in Gorazd Žilavec. Recital bo pod vodstvom Zsuzse Budavari Novak pospremil tudi 28-članski ženski pevski zbor Glasbena matica. Program bo povezovala Mateja Pucko, predstavnica mariborske enote Združenja dramskih umetnikov Slovenije in članica ansambla mariborske Drame.
Prešernovi poeziji, pomembnemu delu slovenske kulturne zapuščine, bo mogoče prisluhniti tudi na valovih 3. programa nacionalnega radia, recital pa boste lahko spremljali na spletni strani državne radiotelevizije in Facebook strani programa ARS.
Po »kulturo« tudi v grad
V Pokrajinskem muzeju Maribor bodo slovenski kulturni praznik obeležili z otvoritvijo spominske razstave Brez muzeja ne gre!, ki jo bodo odprli ob 11.00 v bastiji mariborskega gradu (vhod z Grajskega trga). »Razstavo posvečamo 100-letnici rojstva dr. Sergeja Vrišerja, umetnostnega zgodovinarja, dolgoletnega kustosa in ravnatelja Pokrajinskega muzeja Maribor, vrhunskega poznavalca slovenskega baroka, izjemnega raziskovalca uniform in historičnih modnih oblačil, zaslužnega, da danes v muzeju hranimo eno najbogatejših tovrstnih zbirk,« povedo v Pokrajinskem muzeju Maribor.
»Letošnji kulturni praznik v Pokrajinskem muzeju Maribor poteka v znamenju izreka dr. Sergeja Vrišerja, dolgoletnega kustosa in ravnatelja našega muzeja, ki je ob številnih priložnostih rad izpostavil, da »Brez muzeja ne gre!«.«
»Za obiskovalce je Prešernov dan že tradicionalno dan odprtih vrat, ko si lahko v času delovnih ur med 10.00 in 18.00 muzejske zbirke ogledajo brezplačno. Poleg tega smo za njih ob 10.00, ob 14.30 in ob 16.30 pripravili tudi vodene oglede razstav,« dodajo ter povabijo, da se obiskovalci na otvoritev občasne prodajne razstave Sijaj večnosti podajo že na predvečer slovenskega kulturnega praznika. »Predstavljen bo nakit iz muzejskih zbirk, ob njem pa bo na ogled sodoben nakit vrhunskih oblikovalk nakita. Predstavile se bodo Nataša Druškovič, Nataša Grandovec, Jasmina Granduč, Ana Haberman, Urška Hvalica, Tina Lah, Martina Obid Olakar, Tjaša Rantaša, Dalija Sega, Maja Štamol, Ana Vogrin in Urša Zrnec, ki svoj navdih črpajo tudi v nakitu preteklosti. Predstavljen nakit sodobnih oblikovalk bo na voljo tudi v muzejski trgovini,« povabijo v muzeju.
Kulturni sprehod po Mariboru
Dogajalo se bo tudi drugod. V Sinagogi v sklopu nedavnega mednarodnega dne spomina na žrtve holokavsta ter obletnice koncentracijskega taborišča Auschwitz med 10. in 15. uro omogočajo ogled sinagoge ter razstave Tu se je smrt utrudila do smrti … slovenske žrtve Auschwitza. Ob 11. uri si bo razstavo mogoče ogledati pod vodstvom Borisa Hajdinjaka, ob 15. uri bo potekala predstavitev knjige Nekje še sije sonce Michaela Gruenbauma in Todda Hasak-Lowyja, večer pa bo ob 18. uri popestril performans Janija Kovačiča. Vodenje po aktualni razstavi Razgledi Maribora – odmik od ustaljene vedute, pripravljeni v sodelovanju s študenti Filozofske fakultete, ob 12. uri ponuja tudi Galerija Media Nox.
Pionirska knjižnica Rotovž ob 10. uri pripravlja pravljično uro in prav posebno ustvarjalnico, ob 11. uri pa se bodo rotovški čitalnici podelile nagrade za najboljša besedila literarnega natečaja. Pestro bo tudi v Muzeju narodne osvoboditve, kjer ob 9. in 14. uri posebej za družine organizirajo vodenja po razstavi, med 10. in 15. uro pripravljajo delavnico Zgodovinski laboratorij, ob 10., 13. in 15. uri bo potekalo vodenje po razstavi Stoletje sprememb, ob 11. in 14. uri pa vodenje po razstavi Pohorska legenda. Odprta bo tudi Trafika, kjer bo ob 10. in 14. uri potekalo pripovedovanje s trafikantom Janom »Zgodbe o zgodovini Maribora« za otroke, ta dan pa si lahko med 9. in 15. uro ogledate tudi razstave Fotografskega muzeja.
Svoja vrata ob 12. uri s predstavo Polž na potepu na kitovem repu odpira tudi Lutkovno gledališče Maribor, Zavod Mars med 10. in 13. uro ponuja različne kulturne dejavnosti, od branja poezije, do likovnih in kulinaričnih delavnic; med knjige pa vabi tudi kultna bukvarna Ciproš.