Maribor je zaradi svoje odlične lege in močne industrijske zgodovine lahko atraktiven za tuje investicije, je izpostavila britanska veleposlanica, zato so na konferenco pripeljali tudi predstavnike gospodarske zbornice iz Manchestra, tako kot Maribor drugega največjega britanskega mesta z močno industrijsko tradicijo.

Pomembno je, da se kljub brexitu ohranjajo sodelovanja med EU in Veliko Britanijo

Kljub brexitu morata Evropska unija in Velika Britaniji po njenih besedah ohraniti močno partnerstvo na poslovnem področju, česar se zavedata obe strani. “Zato upam, da bo še naprej veliko poslovnega sodelovanja. Vse je še vedno stvar dogovora, a za zdaj ljudem svetujem, da še naprej iščejo povezave in priložnosti za sodelovanje v Veliko Britanijo, saj je teh precej in veliko britanskih poslovnežev zanimajo vlaganja,” je dejala Honeyjeva.

Britansko podjetje, ki je kot prvo vlagalo v Sloveniji, je GKN Driveline, ki v Zrečah zaposluje okoli 400 ljudi in deluje v avtomobilski industriji. Po mnenju direktorja operacij v omenjenem koncernu in nekdanjega prvega moža zreške tovarne Andreja Pokliča je ključnega pomena za njihov uspeh, da so dogovorjene stvari postale realne, investicije pa so skozi čas prinesle dodano vrednost.

Predvsem pa, da smo skozi vse obdobje razvijali ne le podjetje, izdelke in procese, pač pa tudi ljudi, ki zdaj lahko svoje znanje prispevajo tudi v skupini GKN kot celoti. Zagotovo pa je tukajšnje okolje primerno za tovrstno industrijo, saj imamo možnosti sodelovanja z univerzami in inštituti, kar vlagateljem ponuja možnost za nadaljnji razvoj svojega podjetja,” je dejal Poklič.

V Slovenijo je opaziti rast gospodarstva

Kot je dejal predstavnik gospodarskega ministrstva Matej Skočir, je v Sloveniji trenutno opaziti rast gospodarstva, del česar je tudi zasluga večjih tujih investicij v našo državo, bodisi preko širitve obstoječih ali prihod novih. Pri tem ima država proaktiven pristop s promocijami v tujini ali ustreznimi ukrepi in mehanizmi, preko katerih investitorjem pomaga v obliki davčnih olajšav ali finančnih spodbud, je še dodal.

Glede brexita je dejal, da je to morda lahko tudi dodatna priložnost, res pa je da sedanje stanje ustvarja tudi nekaj negotovosti pri poslovnih subjektih, ki bodo iskali tudi rezervne scenarije, če bi se stvari v pogajanjih zelo napačno zastavile. “Priložnost za nagovarjanje britanskih vlagateljev je prava, saj traja vsaj leto ali dve do realizacije investicije, do takrat pa bo verjetno že jasno, kaj se bo rodilo iz pogajanj med EU in Veliko Britanijo,” je menil Skočir.

Maribor ni usmerjen samo na Kitajsko, pač pa tudi na zahodnje trge

Po besedah mariborskega župana Andreja Fištravca je takšno srečanje dokaz, da Maribor ni naklonjen le iskanju kitajskih vlagateljev, pač pa je usmerjen tudi na zahodne trge. Pri tem je spomnil še na sicer neuspešni zgodbi z družbama IBM in Eon Reality, več uspeha pa naj bi bilo v načrtih evropske trgovske verige Tedi, ki na območju Tezna po njegovih besedah načrtuje vzpostavitev osem hektarjev velikega logističnega centra za srednjo in jugovzhodno Evropo.

Okrogle mize  so se med drugim udeležili drugi človek Magne Europe Dieter Althaus, član uprave Nove KBM John Locke, direktorica EBRD za Slovenijo Jolanta Gabriel in predsednik uprave podjetja Tam Europe Bryan Zhao. Njihovo splošno mnenje je bilo, da bo imel brexit na gospodarstvo več škodljivih vplivov kot koristi. Zato so v bolj sproščenem vzdušju pozvali Britance, da po zgledu Slovenije pri drugem tiru razmislijo o ponovitvi referenduma.