Mestna občina Maribor je tik pred iztekom aprila vendarle dobila proračun za letošnje leto. Mestni svetniki so z večino glasov prižgali zeleno luč za skoraj 98 milijonov evrov visok proračun, v okviru katerega je načrtovanih slabih 89 milijonov evrov prihodkov, ob tem pa se bodo dodatno zadolžili za 7,5 milijona evrov.
Več kot eno uro porebovali samo za dnevi red
Brez zapletov ni šlo niti na tokratni seji, saj so svetniki spet potrebovali več kot eno uro za to, da so sprejeli dnevni red. Zaradi dejstva, da mestna uprava na sejo ni uvrstila kodeksa upravljanja javnih podjetij, čeprav so ta dokument vezali na podporo odloku, ki bo urejal odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, je svetnik LPR Stojan Auer predlagal umik pomenjene točke, temu pa so sledili še svetniki SDS, Županove liste in SD.
“Davek na dež” umaknili iz dnevnega reda
Ko jim je uspelo za en glas izglasovati umik točke, pa je direktor mestne uprave Darko Fras ugotovil, da zaradi tega tudi predlog proračuna ne bi bil več uravnotežen, saj so v njem že predvidena tudi sredstva od omrežnine, ki bi jih črpali po sprejetju tega odloka. Ker je ena od svetnic Fištravčeve koalicije nato ugotovila, da njen glas ni bil upoštevan, so ponovili glasovanje, vmes pa je županu Andreju Fištravcu nekatere le uspelo prepričati, da točko pustijo na dnevnem redu, zato je dnevni red ostal nespremenjen.
Mariborski župan je pred drugo obravnavo prejel 37 predlogov amandmajev, podrobneje je pojasnil, zakaj nekaterih ni mogel upoštevati, jih je pa del uvrstil v županov amandma, predvsem tiste s strani SMC, SD in samostojne svetniške skupine.
V svoj predlog je med drugim uvrstil nekaj dodatnega denarja za lokalni program mladih, začetek obnove bazena v Pristanu, nakup vozila za invalide, projekt Dravske kolesarske poti, začetek gradnje novega objekta v mestni četrti Koroška vrata ter ureditev poti na Piramido, pa tudi za povišanje donacije za rojstvo otroka s 105 na 130 evrov in vključitev nekaterih izglasovanih projektov iz participatornega proračuna mestne četrti Radvanje.
Nizka sredstava za vzdrževanje šol in vrtcev
Marsikaterega svetnika je kljub načelni podpori predlogom, med katerimi je bilo treba zagotoviti tudi denar za popravilo trenutno stoječe Pohorske vzpenjače, zmotilo predvsem dejstvo, da za spremembe proračunskega predloga jemljejo že tako nizka sredstva, kot je denar za vzdrževanje šol in vrtcev ter denar za delovanje azila za živali.
Fištravec je ob tem spomnil na vse težave, ki so jih zaradi precej višjih potreb imeli pri sestavi proračuna, ter na dejstvo, da bi samo za preplastitve cest potrebovali 50 do 60 milijonov evrov, odprta je vrsta projektov na področju športa in kulture, vrsta šol in vrtcev je potrebna sanacije. Vse to pa je talec nalog, ki jih občinam z zakonom nalaga država, razkorak med tistim, kar jim država naloži, in tem, kar od nje za to prejme, pa je po njegovih besedah vsaj 15 do 20 milijonov evrov.
Za proračun glasovalo 26 svetnikov od 45
Proračun je bil sprejet s 26 glasovi za in brez glasu proti, predvsem ob pomoči SMC, ki sicer ni del koalicije, medtem ko so se glasovanja vzdržali svetniki Županove liste, SDS, LPR, SD in samostojne svetniške skupine. Zaradi večurne razprave o proračunu so sejo prekinili, tako da bodo odlok o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode obravnavali v nadaljevanju po prvomajskih praznikih.
STA