Magna je sredi reda tedna dobila gradbeno dovoljenje za lakirnico v Hočah. Mnogi se ob tem sprašujejo kako je to mogoče, če pa na terenu še potekajo arheološka raziskovanja. Za odgovore smo se obrnili na Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kjer so nam pojasnili, da z deležniki dobro sodelujejo in vse poteka po načrtih.
Prave arheološke raziskave že lani
Mihela Kajzer Cafnik, odgovorna konservatorka ZVKD, je za Maribor24. si pojasnila, da na je bila celotnem območju predvidene gradnje prva faza predhodnih arheoloških raziskav za oceno arheološkega potenciala izvedena že novembra 2016: “Na osnovi rezultatov je bilo zamejeno in registrirano novo arheološko območje (Mariboru – Arheološko območje Ob Polanskem potoku.) Prva faza raziskav je potekala v postopku spremembe občinskega prostorskega načrta in jih je zagotovila država.”
Investitor gradnje korektno sodeluje z ZVKD
Na ožjem območju bodočega industrijskega obrata Magna Nucleus je bila nato pomladi 2017 izvedena druga faza terenskih arheoloških raziskav za določitev vsebine in sestave najdišča. Rezultati so pokazali mestoma intenzivnejše in mestoma manj intenzivne arheološke ostaline, na osnovi katerih je bila opredeljena še zadnja faza arheoloških raziskav pred samo gradnjo in sicer arheološka izkopavanja oziroma vzorčenje s strojno izkopanimi arheološkimi testnimi jarki, še pojasni Mihela Kajzer Cafnik in doda: “Glede na vrsto, količino in ohranjenost izkazanih ostalin, izjemnih najdb, ki bi gradnjo na tem mestu postavile pod vprašaj, nismo pričakovali. Drugo fazo raziskav je zagotovila občina Hoče-Slivnica, zadnjo fazo raziskav na območju načrtovane lakirnice pa je zagotovil investitor gradnje, ki je ves čas postopka z nami korektno sodeloval.”
Odkritih je bilo nekaj poznobronastodobnih žarnih grobov
Zadnja faza arheoloških raziskav je trenutno že v zaključni fazi in je znotraj delovišča potekala po posameznih območjih, ki so jih arheologi sproti sproščali za nadaljnja dela. “Rezultati raziskav so v tem prostoru zaenkrat pokazali razpršeno prisotnost in obljudenost predvsem v času pozne bronaste dobe ter kasneje v rimskem obdobju, odkritih pa je bilo tudi nekaj poznobronastodobnih žarnih grobov,” še za naš portal povedo na ZVKD in dodajo, da bodo tik pred začetkom intenzivne gradnje arheologi predvidoma z raziskavami na območju objekta Magna Nucleus končali, v prihodnosti pa jih čaka še veliko raziskav na celotnem preostalem območju, kjer bo predvidoma sledilo tudi nadaljevanje gradnje.