V Lovrencu na Pohorju, v Puši, ki je eden najstarejših zaselkov v tem kraju, se nahaja Ladejenkovo. Gre za najstarejšo hišo v Lovrencu in bližnji okolici, ki je stara vsaj 500 let. Pristna kmečka hiša iz 15. stoletja je v celoti lesena, grajena iz brun, okna so kvadratna, zaščitena z baročnimi kovanimi mrežami. Hišo pokriva mogočna strma čopasta “šintlasta” streha. Dimnica je bila ohranjena do prve svetovne vojne, nato pa so stene pobelili z apnom. Tla so še vedno lesena. Poleg stanovanjske hiše, spada k domačiji Ladejenkovo še tipično gospodarsko poslopje, ki je spodaj kamnito, po vsej dolžini lesenega nadstropja pa teče gank. Pokrito je z opečno kritino. V bližini hiše stoji dvojni kozolec – toplar, ki je eden redkih na Lovrenškem in posebnost za te kraje.
Ladejenkova domačija, objekt je v zasebni lasti, se razprostira ob desni strani glavne ceste, ki vodi skozi Lovrenc proti Rogli. Natančen čas njene gradnje ni znan, strokovnjaki, ki so si jo ogledali trdijo, da se je to zgodilo v 16. stoletju, prva omemba v pisnih virih se pojavlja v zemljiški knjigi, ki zajema čas od 1788 do 1825. Kot je zapisano v raziskovalni nalogi Osnovne šole Lovrenc na Pohorju pod katero sta podpisani Maša in Sara Petrič, že zunanji izgled stavbe kaže na to, da je domačija nastajala fazno. Dimnični del je starejši, zgrajen je bil mnogo pred letom 1792, ko je znana prva omemba domačije v pisnih virih. Za sedanje stanje domačije je poskrbelo predvsem dejstvo, da je od leta 1883, ko je bila v celoti prodana novemu lastniku, predstavljala predvsem domovanje najemnikom, »ofarjem«. Zaradi večjega števila najemnikov se je skozi čas večkrat prilagajala tlorisna razporeditev, pri čemer je primarni tloris ostajal razviden in nespremenjen. Ladejenkovo je z odlokom zavarovan etnološki spomenik in je na osnovi Zakona o varstvu kulturne dediščine predviden za razglasitev za spomenik državnega pomena.
V domačiji je urejena razstava o lovrenškem vaškem posebnežu
Kot nam je povedala Katja Vezjak, predsednica Turističnega društva Lovrenc na Pohorju, lastniki domačije dovolijo oglede, ki pa morajo biti vnaprej dogovorjeni. “Najbolje je, da se tisti, ki bi želeli videti domačijo, obrnejo na naše turistično društvo.” Dodaja, da obiskovalcev ni ravno veliko, se pa njihovo število, odkar so s turističnim društvom zagnali turizem na novo, počasi povečuje. V domačiji je sicer urejena tudi manjša stalna razstava o lovrenškem posebnežu in romarju Jakobu Pauliču Sadoniku, zbiralcu starih knjig, podobicin dokumentarnega gradiva, mogoči so vodeni ogledi po simbolični ceni.