V Lovrencu na Pohorju so v začetku novembra zaključili fazo glasovanja o prejetih predlogih v okviru projekta participativnega proračuna »Po maje bi šlo« za leti 2023 in 2024. Glasovanja se je udeležilo 273 občank in občanov, ki so izbrali 23 projektov. Pri štetju je bilo ugotovljenih 15 neveljavnih glasovnic, udeležba po naseljih je bila najvišja za naselje Rdeči breg, kjer se je glasovanja udeležilo dobrih 22 odstotkov prebivalcev, najnižja pa v naselju Lovrenc, kjer je glasovalo skoraj 8 odstotkov prebivalcev.

Odbor za gospodarstvo, turizem in kmetijstvo je skupaj z občinsko upravo pregledal vse prejete glasovnice ter pripravil pregled projektov po naseljih, ki so prejeli največ glasov oziroma njihova skupna ocenjena vrednost po posameznem naselju ni presegla maksimalnega zneska. Če je zadnji izbrani projekt presegal finančni okvir v naselju, se je preskočil in se je vključil naslednji projektni predlog glede na število glasov, ki še ustreza finančnemu okvirju. Če po končni razvrstitvi projektov v naselju skupni znesek vrednosti projektov ni dosegal višine zneska na voljo v posameznem naselju, so sredstva dodelili preostalim neizglasovanim predlogom, ne glede na naselje. Vrednost točk posameznega predloga se je po posameznih naseljih preračunala na relativno vrednost oziroma ponderirala s številom vseh možnih glasovalcev v občini. Za izvedbo so se izbrali projekti z največ ponderiranimi točkami do zapolnitve preostalih razpoložljivih sredstev.

Odziv občanov je bil letos bistveno boljši

V letošnjem letu so občani predlagali več kot 40 projektov, kar pomeni, da je bil odziv bistveno boljši kot v prvih dveh letih. Tudi glasovanja se je udeležilo še enkrat toliko občank in občanov kot v okviru prvega dvoletnega cikla participativnega proračuna. Sicer še vedno prevladujejo projekti s področja komunale, kar je na geografsko lego Lovrenca pričakovano, vedno več pa je tudi tako imenovanih mehkih projektov.

Gre za drugi cikel participativnega proračuna v lovrenški občini, prvi, prav tako dvoletni cikel zaključujejo v letošnjem letu. Vsako leto imajo za projekte, ki jih predlagajo in izglasujejo občani, zagotovljenih 70.000 evrov, skupaj v naslednjih dveh letih torej 140.000 evrov. “V okviru prvega cikla, kjer smo imeli nekaj čez 20 projektov, sta v izvajanju zadnja dva. Gre za označitev kmetij v zaselku Recenjak in ureditev prostora za druženje mladih,” nam je pojasnila direktorica občinske uprave v Lovrencu Simona Grobelnik.