Osnovna šola Lovrenc na Pohorju ima že dolgoletno prakso mednarodnega sodelovanja. V okviru Erasmus+ programa so na opazovalno prakso ponovno sprejeli učitelje iz Španije. Tokrat sta prišla učitelja angleščine in športa, eden je hkrati tudi ravnatelj šole iz Villanueva de los Infantes iz Castille La Manche. Učenci so pri Rap Erasmus dejavnosti že pred njunim prihodom izvajali različne aktivnosti in pripravili razstavo v avli šole. Kot je zapisala koordinatorica Irena Črešnar, so s plakati, risbami in stripi predstavili slovensko folkloro, hrano, športnike ter pozdrave v angleščini, španščini in slovenščini. Najmlajši so si ogledali risanko Don Kihot in barvali zastavice. Devetošolke so pripravile predstavitve lovrenških znamenitosti v angleščini.

Predstavili so jima nekatere lovrenške znamenitosti

Ob prihodu, v ponedeljek, 20. februarja, so jima učenci priredili kratek kulturni program. Ravnateljica Marija Osvald Novak je španskima učiteljema predstavila delo in življenje šole. Nato so si skupaj ogledali prostore šole, obiskali so vrtec in učilnice. Pri tem sta kramljala z učenci, ki so ju prijazno pozdravljali in se preizkušali v pogovoru v angleščini. Nato so se odpravili na voden ogled nekaterih znamenitosti Lovrenca. Devetošolke so jima predstavile lovrenško farno cerkev, pajštvo ter najstarejšo hišo Ladejenkovo. Povzpeli so se na razgledno točko, od koder je pogled na celotno lovrenško kotlino. V torek sta se pridružili učencem na dnevu dejavnosti. Skupaj z njimi sta se udeležila delavnic, na katerih so učenci izdelovali kurentove maske iz papirja, pomladno dekoracijo ter skupinske maske v višjih razredih. Nato so se udeležili pustne povorke po kraju. Na šolskem igrišču so jih obiskali ptujski kurenti, zaključek pustovanja z razglasitvijo najboljših mask in rajanjem je bil v šolski športni dvorani. Na pustni torek je bilo v šoli tradicionalno slovensko kosilo, na katerem sta gosta poskusila tipično slovensko hrano ter krofe. Nekatere dobrote sta jedla prvič.

Z videnim sta bila zelo zadovoljna

V naslednjih dneh sta opazovala pouk pri različnih urah in predmetih. Zanimale so ju predvsem metode in oblike dela slovenskih učiteljev. Spoznavala sta oblike formativnega spremljanja, bralno učne strategije ter delo z IKT. Preizkusila sta se tudi v teku na smučeh. V petek, 24. februarja, zadnji dan obiska, sta španska učitelja predstavila svoj domači kraj in šolo. Obisk so zaključili z evalvacijo dela in podelitvijo certifikatov. “Gosta sta bila z videnim zelo zadovoljna. Povedala sta, da sta bila presenečena nad opremljenostjo šole, modernimi oblikami dela, odprtostjo in prijaznostjo učencev in strokovnih delavcev šole ter zelo visokim nivojem znanja angleščine vseh, s katerimi sta se pogovarjala. Svoja opažanja in rezultate opazovalne prakse bosta delila s strokovnimi delavci svoje šole. Zaželela sta si, da bi lahko vrnila obisk,” zaključuje Irena Črešnar.

Ravnateljica lovrenške šole Marija Osvald Novak nam je povedala, da so tovrstni obiski učiteljev iz tujine njihova stalna praksa, saj so v enem izmed projektov Comenius pridobili povezave s strokovnimi delavci po Evropi. Lani februarja so npr. gostili tri učiteljice iz Španije, v letu 2018 so jih obiskali štirje španski učitelji. “V okviru projektov Prijazen sem močnejši in Comenius so pred nekaj leti tudi naši učitelji gostovali v drugih državah.”