Konec junija, so v Lovrencu na Pohorju praznovali 18. čebelarski praznik, zaznamovali 4. svetovni dan čebel in 100-letnico delovanja Čebelarskega društva Lovrenc na Pohorju. Na začetku prireditve so zbrane pozdravili godba, praporščaki ter moški komorni zbor Čebelarske zveze Slovenije. Praznik je odprla predsednica Čebelarskega društva Lovrenc na Pohorju Angela Obrulj, ki je obenem tudi predstavila delovanje društva ob njihovi 100-letnici.
Lovrenški čebelarji so 100-letnico društva praznovali v novih uniformah
Kot je Obruljeva pojasnila za naš medij, je za lovrenške čebelarje pomembno leto 1996, ko so v Lovrencu odprli čebelarski dom. “Odkrili smo tudi kip zavetnika sv. Ambroža, v lanskem letu smo se prijavili na javni razpis za čebelnjak za mlade čebelarje, ki delujejo v okviru čebelarskega krožka pri osnovni šoli. Čebelnjak, ki je za mlade čebelarje postavljen pri čebelarskem domu, smo potem na javnem razpisu tudi pridobili. Prav tako smo se prijavili na razpis Las Drava za čebelarske uniforme in bili tudi pri tem uspešni. Tako da smo letošnjo 100-letnico praznovali v novih čebelarskih uniformah, ki si jih je nadelo 59 naših članov. Imamo sicer 69 polnopravnih članov v društvu, 32 pa jih je podpornih.”
Na območju celotne občine čebelarimo s 750 čebeljimi panji, veliko pa jih na čebeljo pašo k nam pripeljejo tudi čebelarji iz Prekmurja in Maribora.
“Na območju celotne občine čebelarimo s 750 čebeljimi panji, veliko pa jih na čebeljo pašo k nam pripeljejo tudi čebelarji iz Prekmurja in Maribora. Lovrenc je namreč zaradi gozdov več kot primeren za čebelarjenje. Tako imamo gozdni, kostanjev in jelkin med.”
Praznovanja sta se udeležila tudi ministra za kmetijstvo iz Slovenije in Češke
Na čebelarskem prazniku se je zbranim pridružil tudi župan občine Lovrenc na Pohorju Marko Rakovnik, ki je vse prisotne prijazno nagovoril, prisotne pa je bil tudi češki minister za kmetijstvo Miroslav Toman, ki je bil navdušen nad delovanjem čebelarskih organizacij in ponovno poudaril vse uspehe, ki jih niza Čebelarska zveza Slovenije skupaj z vsemi čebelarji doma in v svetu. S svojim obiskom na prazniku je zbrane prijazno nagovoril tudi dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo, ter čebelarjem ponovno obljubil pomoč ob slabi čebelarski letini.
Boštjan Noč: Nujen je zakon o naravnih nesrečah v čebelarstvu
Največ pozornosti pa je bil deležen predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč s svojim slavnostnim nagovorom. “Navedel je kar nekaj tem, ki so še odprte z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in so seveda zelo pomembne za nadaljnje delovanje in sodelovanje. Poudaril je, da je treba preiti od besed k dejanjem in zaradi slabe letine, po oceni škode 15. avgusta, omogočiti podpore, ki ne smejo biti simbolične! Nujen je zakon o naravnih nesrečah v čebelarstvu, za katerega je zveza že pripravila strokovne podlage. Pobuda čebelarske zveze je tudi, da EU ustanovi poseben sklad sredstev, namenjen raziskavam za učinkovita naravna sredstva za varozo, saj na tem področju že 40 let ni pravega preboja naprej. Podnebne spremembe nas silijo v uvedbo stalnih podpor za vzdrževanje čebel (pribl. 10 evrov po panju). Samo v Sloveniji čebele z opraševanjem dokazano prinesejo 110 milijonov evrov vredno ekosistemsko storitev. Predsednik Noč se zato sprašuje, ali si zaradi tega čebelarji za vzdrževanje čebel ne zaslužimo 2 milijonov evrov letno,” je zapisala Barbara Dimc, tajnica Čebelarske zveze Slovenije.
Pobuda čebelarske zveze je tudi, da EU ustanovi poseben sklad sredstev, namenjen raziskavam za učinkovita naravna sredstva za varozo, saj na tem področju že 40 let ni pravega preboja naprej.
“18. čebelarski praznik je v celoti uspel, kar se je videlo tudi pri ljudeh, ki so bili željni druženja,” je še dodala Dimičeva. Po koncu uradnega dela prireditve so se ljudje zadržali, si izmenjavali mnenja, predvsem pa se je videlo veselje, saj takih dogodkov ni bilo že skoraj leto dni. Naj za konec napovemo še 19. čebelarski praznik, ki se bo naslednje leto odvijal v Dolenjskih Toplicah.