Regijski center za obveščanje je 23. februarja 2021 aktiviral Mobilno enoto ekološkega laboratorija zaradi obarvanja Mariborske ceste skozi Lenart. Ekipa omenjenega laboratorija je ob prihodu skupaj z gasilsko enoto naredila pregled situacije. Ob voznem pasu je bilo skozi celotno dolžino Mariborske ceste skozi Lenart vidno modro-zeleno obarvanje cestišča. Glede na intenzivnost obarvanja in možnosti varnega odvzema, so člani kemijsko biološke ekipe določili mesto odvzema vzorca.

Snov, ki je obarvala Mariborsko cesto, ni bila strupena

Vzorec barvila so z izluževanjem in strganjem odvzeli na cestišču. Odvzeli so tudi vzorec vode iz potoka. V laboratoriju Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so vzorce testirali na strupenost. Analizo so izvedli s testom strupenosti na vodne bolhe, ki poteka 48 ur. Tako na vzorcu iz cestišča kot vzorcu vode iz potoka je bil test strupenosti na vodne bolhe negativen. To pomeni, da snov, ki je bila vzrok obarvanja Mariborske ceste, ni strupena.

Tako zaključujemo, da vzorec sestavljajo sol (NaCl) s primešanimi bakrovimi ioni, ki dajejo vzorcu odtenek zelene barve. Ker vzorec ni izražal strupenosti, tudi nismo predlagali posebnih ukrepov.

Za dodatna pojasnila smo se obrnili na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, odkoder so nam odgovorili: “V vzorcu izpirka z asfalta in v vzorcu vode iz potoka nismo zaznali izražanja strupenosti na vodne bolhe. To je bil glavni razlog, da nismo pod nujno iskali sestave vzorca izpirka z asfalta. Od drugih analiz smo preverili vsebnost kovinskih ionov in zaznali v vzorcu Na+ ter v 100 krat nižji koncentraciji Cu++. Zaradi prisotnosti natrijevih ionov smo sklepali še na verjetno prisotnost kloridov in jo z analizo potrdili. Tako zaključujemo, da vzorec sestavljajo sol (NaCl) s primešanimi bakrovimi ioni, ki dajejo vzorcu odtenek zelene barve. Ker vzorec ni izražal strupenosti, tudi nismo predlagali posebnih ukrepov.”

Mag. Slavko Lapajne: Za mednarodno primerljivo merilno metodo so uporabljeni organizmi, kot so na primer vodne bolhe

Mag. Slavko Lapajne, Lenarčan, sedaj upokojenec, dolga leta pa zaposlen na tedanjem Zavodu za zdravstveno varstvo Maribor, danes Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, nam je pojasnil podrobnosti glede testa strupenosti na vodne bolhe: “Biološke analize so vedno sumarne. Večina snovi ima določene škodljive učinke na biološki organizem.”

Za mednarodno primerljivo merilno metodo so uporabljeni organizmi, kot so na primer vodne bolhe. Umrljivost teh organizmov v določenem času je merilo toksičnega učinka te snovi. To pomeni, da te vodne organizme izpostavijo določeni koncentraciji obravnavane snovi.

“Za mednarodno primerljivo merilno metodo so uporabljeni organizmi, kot so na primer vodne bolhe. Umrljivost teh organizmov v določenem času je merilo toksičnega učinka te snovi. To pomeni, da te vodne organizme izpostavijo določeni koncentraciji obravnavane snovi. To je uveljavljen test, obstajajo natančna pravila, kako se to izvede, prav tako so določeni kriteriji. Z vidika vsega, kar se dogaja na cesti, je voda eden izmed pomembnih pokazateljev. Tam živijo določeni organizmi, bolj ali manj se za testiranje uporabljajo vodne bolhe kot simulator tega, kar živi v potoku. Lahko bi uporabili tudi druge organizme. Če je ta test negativen, je to eden izmed bolj zanesljivih kriterijev vrednotenja pojavljanja neke snovi v nekem okolju.”

Aktivnosti Mobilne enote ekološkega laboratorija

Po pogodbi med Ministrstvom za obrambo in Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano deluje pri omenjenem laboratoriju Mobilna enota ekološkega laboratorija (MEEL). Mobilna enota ekološkega laboratorija opravlja terenske kemijske in biološke preiskave in meritve ob nesrečah z nevarnimi snovmi in drugih večjih onesnaženjih življenjskega okolja, izvaja detekcijo in identifikacijo kemijskih, bioloških ali drugih virov ogrožanja ob nesrečah z nevarnimi snovmi oziroma ob drugih nesrečah in opravlja laboratorijske kemijske in biološke preiskave in meritve ob naravnih ali drugih nesrečah.

Mobilna enota ekološkega laboratorija opravlja terenske kemijske in biološke preiskave in meritve ob nesrečah z nevarnimi snovmi in drugih večjih onesnaženjih življenjskega okolja, izvaja detekcijo in identifikacijo kemijskih, bioloških ali drugih virov ogrožanja ob nesrečah z nevarnimi snovmi oziroma ob drugih nesrečah in opravlja laboratorijske kemijske in biološke preiskave in meritve ob naravnih ali drugih nesrečah.

V primeru nesreče lahko aktivira MEEL Republiški center za obveščanje. Podobna enota (ELME) deluje tudi pri Inštitutu Jožef Štefan. Obe enoti načeloma opravljata svoje aktivnosti na območju cele Slovenije, v praksi pa ELME pokriva območje južno od Save, MEEL pa severno od Save.

Ekipa se javi na številko 112 in se pri dežurnemu seznani z nesrečo (vrsta nesreče, lokacija nesreče, vodja intervencije).

Mobilno enoto sestavlja osem dvočlanskih kemijsko bioloških ekip (KE-BI) in vodja MEEL. Ekipa KE-BI prejme poziv na dva pozivnika in s tem dejanjem je aktivirana. Ekipa se javi na številko 112 in se pri dežurnemu seznani z nesrečo (vrsta nesreče, lokacija nesreče, vodja intervencije). Sledi pot na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, priprava vozila s potrebno opremo za vzorčenje in analizo v odvisnosti od vrste nesreče ter odhod na lokacijo nesreče. Na lokaciji nesreče se pri vodji intervencije seznani s situacijo, nakar prične z meritvami in vzorčenjem z namenom identifikacije nevarnih snovi ter ugotavljanjem obsega širjenja teh snovi v elemente okolja. Po meritvah in vzorčenju seznani vodjo intervencije z ugotovitvami in predlaga, ko je to primerno, tudi ukrepe za omilitev posledic nesreče. Nadaljnje analize vzorcev, če je to potrebno, izvedemo v laboratoriju in če je potrebno, obvestimo vodjo intervencije.

[NLZOH NA TERENU]:

🚐 Konec februarja je Mobilna enota ekološkega laboratorija (MEEL), ki deluje pri #NLZOH, na terenu…

Objavil/a Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano – NLZOH dne Torek, 09. marec 2021