Medtem ko na družbenih omrežjih zadnje tedne prevladujejo fotografije gobarskih pohodov in polnih košar gob, se marsikdo raje kot v gozd, odpravi na tržnico. Da se pri gobah bolj kot v vlogi kupca splača biti v vlogi prodajalca je jasno. A kupci morajo na tržnicah biti previdni. V davčni upravi namreč poudarjajo, da morajo tudi kupci, ki na živilski tržnici kupijo gozdne sadeže, dobiti račun. To preverjajo davčni inšpektorji, ki hodijo med gobami in jih sprehajalci ne prepoznate.
Račun? Ja, prosim
Posamezniki namreč ne morejo prodajati gozdnih sadežev v okviru osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, lahko pa jurčke ali lisičke prodajajo le v okviru osebnega dopolnilnega dela ali registrirane dejavnosti. Kaj to pomeni? Obvezno morajo izdati račun. Kot osebno dopolnilno delo se šteje le, kadar fizična oseba sama nabira in prodaja gobe, a taki prodajalci morajo biti vpisani v seznam zavezancev, ki opravljajo osebno dopolnilno delo.
Že gobe so drage, kaj šele kazen
Prekrškarje poleg davčne lovi tudi carinska uprava. Podatke o prodajalcih zbirajo z ogledi in opazovanjem, opravljajo tudi prikrite nakupe blaga ter nadzorujejo izdajanje računov in blagajniško poslovanje. Raje torej, kot da vi ali prodajalec plačujeta vrtoglave kazni, poprosite za račun. 

In cene gob?
Na Mariborski tržnici lahko te dni po 12 evrov za kilogram kupite lisičke, jurčke boste te dni dobili le stežka. Cene se sicer gibljejo med 10 in 20 evri na kilogram. Zanimivo je, da boste najmanj za jurčke odšteli v Ljubljani. Tam boste za kilogram jurčkov plačali 14 evrov, za kilogram lisičk pa 15 evrov. Cene jurčkov za kilogram se okoli 20 evrov gibljejo tudi v Celju.