V središču francoskega mesta Foëcy zdaj stoji mogočna skulptura petelina, ki simbolizira prijateljstvo, umetnost in evropsko povezanost. To umetniško delo je ustvaril priznani slovenski umetnik Marjan Marksl iz občine Kungota, ki s svojimi deli iz odpadnega železa in starega orodja daje novo življenje zavrženim materialom. Skulpturo je pred dnevi svečano predal županji Foëcyja Laure Grenier Rignoux, ki si je v Kungoti ogledala koncert Kungoške Pleh Muzike. Petelin je darilo v okviru dolgoletnega pobratenja med Foëcyjem in Kungoto.

"Uporabljam stare kmečke predmete, ki jih mlajše generacije več ne poznajo"

Marksl nam pojasni, da staro odpadno orodje in železo v glavnem pobira na deponiji v Kungoti. "Ljudje to odložijo, jaz pa pregledam in uporabim, kar se mi zdi zanimivo. Zame to ni le umetnost, temveč tudi del kulturne dediščine. Uporabljam stare kmečke predmete, ki jih mlajše generacije več ne poznajo. Ko to vključim v skulpturo, se nekako ohranijo."

Skulptura petelina, ki meri v višino približno pol metra, avtor pa jo je izdeloval tri dni, je tako sestavljena iz odsluženih škarij, žage, vijakov, zobnikov ...

[[image_1_article_77255]]

Petelin, tradicionalni simbol Francije, pa v tej skulpturi nosi še globlji pomen - predstavlja zgodbo o vztrajnosti, predanosti, spoštovanju do domačih korenin ter moči umetnosti, ki presega meje. 

Ustvarja z eno roko 

Kovinsko umetnino je Marksl izdelal kljub fizični omejitvi. Ustvarja namreč z eno roko, saj je pri trinajstih letih v nesreči izgubil levo roko. Ta življenjski izziv pa ga, kot pravi, ni ustavil, temveč še dodatno spodbudil k ustvarjanju: "Včasih v šali pravim, da je to mogoče celo bolje. Ne morem si namreč več porezati prstov. Vse delam sam, tudi kovino režem. Imam svoje tehnike. Delam z eno roko že 30 let, tako da ni težav." Ideja o petelinu je bila njegova, saj je želel nekaj podariti kraju, s katerim Kungota že vrsto leto uspešno sodeluje. 

[[image_2_article_77255]]

Nastala dela želi razstaviti na prostem 

Marksl nam pove še, da se s kungoško županjo dogovarja, da bi v občini našli prostor, na katerem bi v obliki Forma vive razstavili njegova dela. Izdelal jih je že okoli dvesto, nekaj je že zdaj razstavljenih pri šoli v drevoredu. "Imam jelene, dinozavre, ptice, tudi kakšne iz vesolja. Delam živali, ljudi – vse mogoče. Ne delam abstraktno. Rad se približam realnosti. Ko imam razstavo, vidim, kako otroci pridejo in takoj prepoznajo figure. To mi veliko pomeni."

[[image_3_article_77255]]

Marksl ne ustvarja zaradi zaslužka, temveč iz potrebe po izražanju in povezovanju. Verjame v umetnost kot sredstvo družbenega dialoga in osebne izpolnitve. Skulptura petelina v Foëcyju tako ni le umetniško delo, temveč močan simbol skupnih evropskih vrednot, spoštovanja tradicije in moči posameznika, ki zmore preseči vse ovire.