Prebivalci malečniškega naselja Trčova, kjer se je pred dvema dnevoma na odseku Trčova od številke 199 do 246 pričela gradnja kanalizacijskega omrežja, so protestno delovne stroje celo ustavili. Andrej Stramlič, predsednik odbora za izvedbo gravitacijske fekalne kanalizacije, je izpostavil, da niso proti kanalizaciji, a jih moti način, na kakršnega bi Mestna občina Maribor to izvedla, navaja Večer.
Sedanji načrt namreč predvideva, da bi štirideset objektov moralo biti priključenih na kanalizacijo s črpalkami, s čimer pa se prebivalci, ki bi za takšen priključek morali po njihovih izračunih plačati okoli 7000 evrov, ne strinjajo. Približno dva tisočaka bi stal samo izkop preko urejenih dvorišč in dovoznih poti. Ivo Želj, predsednik odbora za komunalo KS Malečnik – Ruperče, ostro doda, da je občina ubrala najdražjo pot za najmanj krajanov, piše Večer.
Na občini se na protest niso odzvali
Tretjega marca so prejeli obvestilo, v katerem Nigrad vse udeležence v prometu obvešča, da bo zaradi gradnje fekalne kanalizacije v sklopu odvajanja in čiščenja voda v porečju reke Drave popolna zapora vozišča v Trčovi od številke 199 do 246 za štiri mesece. Da je zaradi narave dela potrebna popolna zapora vozišča, je tamkajšnje stanovalce obvestil tudi izvajalec, Cestno podjetje Ptuj.
A približno dva metra asfalta na najnižji točki, kjer naj bi po sedanjih načrtih nastalo črpališče, je vse, kar je bager lahko izruval. Nadaljnje delo mu je preprečila deseterica krajanov, ki so se sklicevali tudi na neurejeno lastništvo ceste. Ta je, tako trdijo in se sklicujejo na informacije iz zemljiške knjige, marsikje v zasebni lasti. Izvajalec je zato po posvetovanju s predstavniki občine dela brž končal in jih bo nadaljeval, ko mu bo naročnik dal zeleno luč, piše Večer.
Del krajanov KS Malečnik – Ruperče namerava vsak dan stopiti pred delovne stroje in zahtevati prekinitev izkopavanj, navaja časnik, dokler od občine ne dobijo pisnega zagotovila za izgradnjo sekundarnega kanala, kar bi zanje pomenilo cenejši oziroma z drugimi finančno primerljiv priklop. Pridobili so tudi overjene podpise vseh prebivalcev in z njimi zagotovili služnost za izgradnjo in vzdrževanje na njihovih zemljiščih.
Kot že julija lani pravijo, da dragih črpalk ne bodo plačevali, mariborski občini pa zamerijo, da niso bili vključeni v nobeni fazi projektiranja, in pozivajo k racionalni porabi evropskega denarja. Prepričani so, da bi z drugačnim projektom omogočili priklop večjemu številu objektov, izpostavljajo tudi visoke stroške gradnje in vzdrževanja devetih črpališč ter dodajajo, da bi lahko s tem denarjem zgradili več kanalizacijskega omrežja, še poroča Večer.
Z občine se na protest krajanov za zdaj niso odzvali.