Družba Košaki TMI, ki se ponaša z dolgoletno tradicijo proizvodnje mesa in mesnih izdelkov in je na slovenskem trgu navzoča od leta 1872, bo k pretvorbi terjatev v kapital povabila upnike, na katere je učinkovala leta 2012 uvedena prisilna poravnava, ki je bila leto pozneje pravnomočno potrjena. Ti bi morali biti poplačani do letošnjega julija, a družba zaradi slabšega poslovanja od načrtovanega ni uspela zagotoviti zadostnih finančnih virov.
Od prejšnje prisilne poravnave družbi ostalo za več kot 3 milijone evrov obveznosti
Zdaj jim namerava ponuditi pretvorbo terjatev v stvarni vložek. Če bodo delničarji na izredni skupščini, ki bo 4. septembra, ta predlog podprli, bodo spremembe osnovnega kapitala izvedene pod pogojem, da bodo navadni upniki prenesli na dolžnika najmanj 300.000 evrov terjatev, ločitveni upniki pa najmanj 150.000 evrov.
Od prejšnje prisilne poravnave je družbi ostalo za skupaj 3,2 milijona evrov obveznosti, od tega je približno 920.000 evrov navadnih terjatev, preostalih 2,3 milijona evrov pa je finančnih terjatev in so zavarovane z nepremičninami družbe. Po predlogu bodo upniki zanje prejeli novoizdane delnice v vrednosti 10 evrov, in sicer navadni upniki po eno delnico za vsakih 60 evrov prenesenih terjatev, zavarovani upniki pa po eno delnico za vsakih 20 evrov prenesenih terjatev.
Postopek je ključen za zaključek dolgoročne stabilizacije poslovanja
“Postopek, ki bo učinkoval le na obveznosti iz prejšnje prisilne poravnave, je ključen za zaključek dolgoročne stabilizacije poslovanja,” je julija ob uvedbi novega postopka prisilne poravnave povedal direktor družbe Marko Žerak, ki ima skupaj s kmetijskimi zadrugami Hoče, Ptuj in Lenart v lasti nekaj več kot 53-odstotni lastniški dežel družbe.
Mariborsko podjetje, ki trenutno zaposluje 90 ljudi, je prihodke med letoma 2015 in 2016 povišalo za 11,2 odstotka, lansko leto pa so sklenili z 10,16 milijona evrov prodaje. Izgubo iz poslovanja, ki je še leta 2014 znašala skoraj milijon evrov, so uspeli zmanjšati za 70 odstotkov, tako da je lani dosegla 272.000 evrov. A hkrati družbi ni uspelo zagotoviti finančnih virov, potrebnih za poplačilo upnikov, zato so v letu 2017 ponovno nastali razlogi za insolventnost.
Poravnava trenutno najprimernejši način finančnega prestrukturiranja
Nova prisilna poravnava je po Žerakovih besedah v tem trenutku najprimernejši način finančnega prestrukturiranja. “Na ta način bomo namreč prestrukturirali obveznosti iz prejšnje prisilne poravnave, hkrati pa postopek ne bo imel vpliva na obveznosti, nastale po njej,” je dejal julija. Kot je zapisano v načrtu finančnega prestrukturiranja, namreč tokratna prisilna poravnava na tekoče terjatve, teh je bilo konec letošnjega prvega četrtletja za nekaj manj kot 2,5 milijona evrov, ne bo v ničemer vplivala.
V prihodnje želijo na domačem trgu povečati obseg prodaje svežega mesa
Glede prihodnjega poslovanja je vodstvo optimistično. Na domačem trgu nameravajo povečati obseg prodaje predvsem svežega mesa in storitev, v manjši meri pa tudi obseg prodaje mesnih izdelkov. Prav tako nameravajo povečevati izvoz svežega mesa.
Prav pri svežem mesu si v Košakih obetajo visoke rasti prodaje. Potem ko so v letih 2011 in 2012 klavnico za nekaj časa celo zaprli, s tem pa podrli mostove s kupci svežega mesa, pa od leta 2015 vnovič pridobivajo zaupanje kupcev na tem segmentu. Letos jim je uspelo pridobiti večje kupce svežega mesa, kot so Panvita MIR, Hofer, Mercator in Eurospin, do konca leta pa je predviden začetek sodelovanja na področju svežega mesa tudi s Sparom.
STA