Legalne in ilegalne substance

Ko govorimo o drogah običajno najprej pomislimo, da je to nekaj kar se injicira ali snifa. Alkohol pa je legalen, povsod dostopen in se ga uživa v obliki pijač, zato imamo precej nekritičen odnos do uporabe in tudi daleč največ negativnih posledic (zdravstvenih, socialnih, ekonomskih),” je povedala Natalija T. Bogataj, strokovna vodja programa “Izberi sam”.

PREBERITE ŠE: Najbolj pogosta oblika zasvojenosti v Mariboru še vedno alkohol.

Dodala je še, da se od prepovedanih drog najpogosteje uporabljena marihuana, sledi kokain, MDMA (ecstasy, amfetefamin). “Te stvari nekako najpogosteje zaznavamo pri uporabnikih, ki jih srečujemo na terenu v nočnem času. So pa te običajno tudi najpogostejše vstopne droge uporabnikov, ki se vključijo svetovanje. Tudi druge substance zaznavamo, ampak ne tako pogosto,” je dejala.

Konoplja

Konoplja zaradi svoje unikatne zmesi učinkov delulje kot stimulans, depresor, antipsihotik in halucinogen hkrati. Samo delovanje pa je odvisno od različnih faktorjev, najbolj pomembna je sorta (razmerje kanabinoidov). Sorte, ki vsebujejo več CBD-ja načeloma delujejo bolj pomirjevalno, antipsihotično in anksiolitično (zmanjšujejo tesnobo). Učinki nastopijo po 0 – 10 min in trajajo od ene do štiri ure pri kajenju ter po 30 – 120 min pri oralni uporabi in trajajo od štiri do deset ur.

Ko sam učinek popusti pa se velikokrat pojavi občutek utrujenosti in lakote. Uporabniki zaznavajo “munchije” in potrebo po spanju.

Kokain

Gre za izjemno močno poživilo, ki ga s kemičnimi procesi pridobivajo iz listov grma. V najčistejši obliki je bel prašek, ki mu na poti do končnega uporabnika za povečanje mase primešajo razne škodljive in neškodljive snovi za telo. Ima grenki okus in anestetični učinek. Ob njuhanju omrtviči nosno sluznico in žrelo. Za kokain je značilno kratkotrajno delovanje od 30 do 90 min, določene učinke uporabniki čutijo še do 4 ure kasneje. Prvi učinki se pojavijo hitro (30-45 sekund po prvem doziranju).

Po podatkih iz leta 2019 je čistost kokaina v Sloveniji 74,9%, vse ostalo so prej omenjene primesi. Spada med najbolj škodljive snovi in med drugim povzroča srčne in možganske težave.

MDMA

MDMA je entaktogena droga, ki jo tesno povezujemo s tako imenovano “rave” sceno, nekaj časa pa se je uporabljala tudi pri psihoterapiji. Znan nam je predvsem v obliki tablet oz. ekstazijev (bonboni, cukri) vendar se primarno pojavlja v obliki prahu oz. kristalov (molly). Deluje stimolativno in psihedelično, zato povzroča razne občutke evforije in emaptija, veča pa tudi povezanost z drugimi ljudmi.

Fotografija je simbolična.

Prvi učinki nastopijo najhitreje po 20 minutah in trajajo od 3 do 5 ur. Delovanje na telo in možgane pa zaenkrat še ni točno znano oziroma raziskano.

Uporaba substanc je kompleksno področje

Ljudje po substancah posegajo iz zelo različnih vzrokov. Razumevanje njihove uporabe je torej zelo kompleksno področje. “Težko je pripisati uporabo samo enemu dejavniku. Večinoma gre za preplet različnih okoliščin. Prav tako so vzorci uporabe lahko zelo različni. Od eksperimentalne uporabe (mladi, so že razvojno nagnjeni k eksperimentiranju), rekreativne, občasne, funkcionalne (nekdo pije, da se lažje pogovarja), problematične (že zaznava negativne posledice), zadnja faza pa je potem odvisnost (ne more prenehati pa bi želel). Po principu imajo droge na možgane tak učinek, da delujejo na centre za nagrajevanje, ugodje (podobno kot pri spolnosti, uspešno opravljeni nalogi, telesni bližini, občutkom varnosti in podobnih dosežkih). Večina mladih, ki eksperimentira tudi pozneje zaživi običajno življenje. Pri tistih, ki pa se spopadajo z odvisnostjo so prisotni še številni drugi dejavniki tveganja (iz družinskega in širšega družbenega in socialnega okolja, duševne težave, žrtve zlorab, nasilja),” je dejala naša sogovornica.

Svetovalnica DrogArt raziskuje ozadje uporabe

Vedno večje povpraševanje uporabnikov beležimo v naši svetovalnici, kjer skupaj z njimi raziskujemo ozadje uporabe substanc, oblikujemo cilje, ki jih v povezavi z uporabo substanc posameznik želi doseči,” je pokomentirala Natalija T. Bogataj.

Abstinenca za svetovanje ni pogoj in tudi ne nujni cilj.

“Izhajamo iz posameznikove potrebe in situacije, v kateri se nahaja. Svetovanja potekajo anonimno in so brezplačna. Uporabnike tudi spodbujamo in vabimo, da se oglasijo v naši testirnici, kjer lahko anonimno in brezplačno testirajo substance, ki jih imajo namen uporabiti, ali pa so jih že uporabili in so bili učinki drugačni od pričakovanih. S testiranjem uporabnik dobi informacije o tem, kaj njegova substanca vsebuje, kar lahko zmanjša tveganje, ki ga uporaba le-te substance prinese. Prav tako je ob postopku testiranja vključen v motivacijski intervju preko katerega lahko ugotovi ali bi si želel narediti kakšno spremembo v zvezi s svojo uporabo,” je še poudarila.