Ogromno navijačev je razočaranih, ker so ostali brez vstopnic za domače tekme NK Maribora v Ligi prvakov. Pričakovano pa so se pričele prodaje na t.i. črnem trgu. Na forumih in portalih se že veselo preprodajajo dragoceni lističi za tekme za najelitnejše evropsko tekmovanje. Zaradi raznih pritožb in ogorčenja bralcev smo Maribor24.si preverili ponudbo črnega trga.
Na vprašanja smo se nato obrnili na policijo, tržni inšpektorat, finančno upravo in spletno stran Bolha.com. Ugotovili smo, da je vse zelo težko nadzorovati. Nadzor pa po novem vrši finančna uprava.
Prodaja vstopnic odvisna od namena
Policija naj ne bi imela nič s prodajo vstopnic na t.i. črnem trgu. Iz tržnega inšpektorata so nas napotili na finančno upravo RS, ki po novem zakonu nadzoruje posameznike oz t.i. šušmarje. Stojan Glavač iz Finančne uprave RS razlaga, da je prodaja vstopnic kazniva, če slednjo nekdo kupi izključno z namenom, da jo bo prodal. »Če fizična oseba kupi vstopnico z namenom ogleda nogometne tekme, potem pa to vstopnico proda naprej zato, ker si tekme žal ne more ogledati, zadeva z davčnega vidika ni sporna.
Če fizična oseba nakupi vstopnice z namenom preprodaje oz. zaslužka, je zadeva z davčnega vidika vsekakor sporna.
Če pa fizična oseba nakupi vstopnice z namenom preprodaje oz. zaslužka, potem pa je zadeva z davčnega vidika vsekakor sporna. Sporna je z vidika ali gre za opravljanje dejavnosti oz. dela na črno. Lahko bi šlo za zaposlovanje na črno, odvisno na kakšni podlagi se opravlja nakup, prodaja, preprodaja in v kakšnem razmerju sta prodajalec in kupec.  Davčno vprašanje je, ali s preprodajo vstopnic oseba ustvari dohodek, od katerega mora biti plačan ustrezen davek«.

Kazen za posameznike od 1000 do 7000 eur
V kolikor posameznik v svojem imenu in za svoj račun kupi več vstopnic z namenom preprodaje in ustvarjanja dobička, gre za opravljanje dejavnosti. Fizična oseba, ki nastopa na trgu s pridobitnim namenom, če ne opravlja dela v odvisnem delovnem, civilnem pogodbenem razmerju ali kateri drugi obliki legalnega dela, mora dejavnost ustrezno registrirati, še razlaga Glavač. »Če posameznik dejavnosti ne bi imel registrirane, bi opravljal delo na črno. Z globo od 1000 do 7000 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, kadar opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa ta ali drugi zakon. Lahko bi šlo tudi za zaposlovanje na črno, če bi posameznik prodajal vstopnice za delodajalca oz. bi kupil in (ali) preprodajal vstopnice za naročnika, pa ne bi imel za delo ustrezne pravne podlage. V takem primeru je predpisana globa tako za osebo, ki opravlja delo brez ustrezne pravne podlage, kakor tudi za delodajalca«. Če je dokazano, da je posameznik kupil večje število vstopnic, te pa niso namenjene njegovim sorodnikom ali znancem, temveč za nadaljnjo preprodajo, je zadeva tako z davčnega vidika sporna.
Od primera do primera
Za nadzor nad davčnimi zadevami, delom in zaposlovanjem na črno je od 18. 8. pristojna Finančna uprava RS. Ta rešuje vsak primer posebej. »V primeru prijave davčni organ v takšnih primerih ugotavlja zadevo od primera do primera. Vsekakor so pomembne vse okoliščine, na podlagi katerih se ugotavlja namen nakupa in prodaje takšnih vstopnic.« Konkretno sicer zelo težko statistično podajo številko koliko primerov trenutno preverjajo. Anonimnih prijav je kar nekaj, predvsem od tistih, ki so bili ogoljufani.
Za en komplet potrebno odšteti od 180 eur pa celo tja do 1000 eur. Veliko oglasov sicer uporabniki hitro zbrišejo.
»Nas oseba, ki prijavlja, ne zanima ampak oseba zoper katere se poda prijava,« zaključuje Glavač. Tudi sami smo preverjali in pod pretvezo skušali dobiti kakšen komplet kart. Na drugi strani se je oglasil »Jože«, ki je »kupcu« odkrito razložil, da prodaja karte: »Da zaslužim nekaj dodatnega denarja.« Pošiljali smo tudi nekaj e-mailov, kjer smo skušali ugotoviti po koliko se prodajajo kompleti kart. Izvedeli smo, da je potrebno za en komplet odšteti od 180 eur pa celo tja do 1000 eur. Veliko oglasov sicer uporabniki hitro zbrišejo.
Svoj odgovor na problem prodaje kart so podali tudi v podjetju BOLHA.
V podjetju Bolha d.o.o. prav vsak objavljeni mali oglas pregledajo in skrbijo, da so objavljeni mali oglasi v skladu s Pravili in pogoji uporabe bolha.com, objavljenimi na spletnem mestu. Pravila in pogoje uporabe bolha.com ob registraciji uporabniškega imena sprejmejo vsi uporabniki. Pri kategoriji Vstopnice je, z namenom preprečevanja morebitnih goljufij, pri vsakem malem oglasu objavljeno še dodatno priporočilo, na kaj morajo biti uporabniki pozorni, ko kupujejo iz druge roke. Ker sami niso pristojni za konkretno dokončno presojo obstoja dela na črno, v takšnih primerih sodelujejo s pristojnimi državnimi organi. Na spletnem mestu bolha.com so v obvestilu vsem uporabnikom, ki oddajajo ali poizvedujejo za malimi oglasi iz kategorije Vstopnice, jasno napisali:
Preverite uradno ceno vstopnice za dogodek. Sicer je nastavljena cena stvar prodajalca, na vas pa je, da se odločite, koliko ste pripravljeni za vstopnice plačati. Vedite še, da Tržni inšpektorat RS (po novem FURS) pravi, da je preprodaja vstopnic zakonita zgolj, ko gre za prodajo vstopnic, ki so jih fizične osebe kupile zase in se dogodka ne morejo udeležiti, s prodajo pa si želijo zgolj povrniti stroške nakupa. Preprodaja velikega števila vstopnic, brezplačnih sponzorskih vstopnic ali vstopnic po višjih cenah pa se šteje za delo na črno.
V kolikor bi s strani pristojnih državnih organov (FURS, Policija) prejeli zahtevo o ukrepanju glede določenega prodajalca vstopnic (seveda mora takšna zahteva oziroma poizvedba temeljiti na ustrezni pravni podlagi), bi se odzvali. V takšnih primerih največkrat deaktiviramo sporen mali  oglas ali celo uporabniško ime prodajalca. Vsi uporabniki so tudi predhodno obveščeni, da si kot upravljavci spletnega mesta bolha.com si pridržujemo  pravico do posredovanja podatkov o uporabniku ali malem oglasu državnim organom, v kolikor bi le ti zoper posameznega uporabnika vodili postopek zaradi suma kršitve veljavne zakonodaje.