Mariborski policisti so na nogah zaradi domnevnega prisluškovanja zasebnim pogovorom, kar so po naključju ugotovili v noči iz 22. na 23. junij. Naprava, ki bi morala snemati le pogovore na številki 113, je snemala celotno dogajanje v prostoru mariborskega OKC. Torej tudi vse pogovore med policisti.
Snemanje zasebnih pogovorov na policiji zastrašujoče
“Vse bolj pa se bojimo, da je vse skupaj namensko nastavljeno iz ne vemo kakšnih razlogov. Kakorkoli, prikrito snemanje in arhiviranje osebnih podatkov v uradnem prostoru policije, pri čemer so na udaru najbolj intimne podrobnosti iz razgovorov vseh nas posameznikov, ki vsakodnevno opravljamo delo na OKC PU Maribor, je zastrašujoče,” so policisti med drugim zapisali v pismu, naslovljenem na vodstvo policije.
GPU: Prisluškovanja od zunaj ni bilo
Pa je šlo res za prisluškovanje policistom ali le tehnično napako na sistemu? Generalna policijska uprava trdi, da je šlo le za mehansko napako in da v napravi ni bilo ničesar nameščenega. Pogovore je naprava snemala in jih po 72 urah avtomatsko izbrisala, tako kot ostale. “Nihče od odzunaj, delavci urada za informatiko so to že preverili, ni posegel v to napravo, na daljavo je nemogoče v to napravo posegati. Tako da tu ni nobenega podatka, da bi do tega prišlo, kar trdijo,” nam je dejal Tomaž Pečjak, vodja Službe generalnega direktorja policije.
Kdo je komu prisluškoval?
A ključno vprašanje je, kdo bi prisluškoval, če ima dostop do posnetkov samo policist z OKC, ki mora biti prijavljen v dispečersko enoto. Sistem namreč ni povezan z internetom, tako da dostop zunaj OKC ni mogoč. “Posnetek ni mogel biti poslušan nikjer drugje kot na sami postaji, in posnetek ni mogel biti odvzet ali prenesen nikamor drugam, razen, če bi to naredil ta delavec, ki dela za dispečerjem,” trdi Pečjak.
Odgovornost delodajalca
Kako dolgo je naprava snemala zasebne pogovore, ni znano. V policijskem sindikatu pa se bojijo, da ni šlo le za anomalijo. Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič opozarja na odgovornost delodajalca: “Samo snemanje, katerega koli delavca na delovnem mestu na takšen način je absolutno nedopustno, celo kaznivo. Torej delodajalec bi v tem primeru moral nositi posledice, predvsem pa v primeru, da bi šlo za naklepno dejanje.”
Zakaj ni varovalke, ki bi to preprečila?
Strokovnjaki za varnostne vede pa poleg očitnega opozarjajo še na druge pomanjkljivosti. “Jaz srčno upam, da je šlo za napako, pa tudi če je šlo za tehnično napako, sam sistem bi moral imeti varovalke, da do takšnih primerov ne bi prišlo,” pa ob tem opozarja docent Miroslav Žaberl iz Fakultete za varnostne vede.Iz previdnostnih razlogov bodo zato tehniki preverili delovanje konzol v OKC tudi vseh ostalih policijskih upravah po Sloveniji.
Lokalno