Na mariborski občini planirajo plačilni promet, ki se odvija v Mestni blagajni, prenesti na zunanjega izvajalca: banko ali hranilnico, saj konec tega leta poteče pogodba s Snago. Na ta način bi prihranili okoli 30.000 evrov letno, uporabniki pa bodo lahko položnice še vedno plačevali brez provizije.


Spremembe poslovanja so mestni svetniki enkrat že obravnavali, a so gradivo zavrnili, ker ni bilo jasno, kaj bi se zgodilo s tremi zaposlenimi delavkami Snage, ki opravljajo blagajniške storitve.


Blagajna na Koroški cesti posluje vse od leta 2009, v njej pa je brez provizije možno plačati plačilne naloge izdajateljev položnic, ki imajo z občino sklenjeno pogodbo, vsak izdajatelj položnic pa krije fiksen delež skupnih stroškov delovanja blagajne. Takšnih stroškov je bilo lani 116.000 evrov. Ker se plačilo na blagajni smatra kot gotovinsko se je z uvedbo davčnih blagajn marsikaj spremenilo, iz sistema so denimo izstopili vrtci in šole. V blagajni se je zato zmanjšalo število vplačil, Snaga pa je izrazila željo, da bi blagajno prevzela občina.


Ta je zbrala ponudbe in ugotovila, da bi jo zunanji izvajalec plačilnega prometa stal manj kot 30 centov po plačilnem nalogu ali 30% manj kot sedaj.


»Občina bi tako izboljšala kakovost in dostopnost storitve, saj ima zunanji izvajalec več kot eno poslovalnico in bi torej lahko občani plačilne naloge plačevali na različnih lokacijah. Ponovno pa bi omogočili plačevanje plačilnih nalogov tistih izvajalcev, ki davčno ne potrjujejo računov, med njimi predvsem vrtcev in šol ter prenesli operativna tveganja blagajniškega poslovanja na zunanjega izvajalca. Občani pa bi še vedno položnice plačevali brez provizije,« razlagajo na mariborski občini.

Privarčevali bi 30.000 evrov

Izračun kaže, da občani mesečno v mestni blagajni plačajo nekaj čez 20.000 plačilnih nalogov. Stroški delovanja blagajne znašajo okoli 8000 evrov na mesec, kar pomeni da znaša cena univerzalnega plačilnega naloga 42 centov. Po prenosu na zunanjega izvajalca, ki bi predvidoma ceno naloga postavil pri 30 centih, bi na letni ravni privarčevali 30.000 evrov. Takšen predlog morajo sicer potrditi še mestni svetniki.