Letošnja ogrevalna sezona je v povprečju enaka kot v prejšnjih dveh letih, ugotavljajo v mestih, kjer imajo vzpostavljeno daljinsko ogrevanje. Če je bila prva polovica zime do konca lanskega leta precej milejša od predhodnega leta, pa je letošnji januar hladnejši. V povprečju pa je letos ogrevanje dražje – koliko, pa je odvisno od ponudnika.
Energetika Maribor glede na razpoložljive meteorološke podatke za dosedanje dni ogrevalne sezone in kratkoročno napoved do konca meseca januarja ugotavlja, da je letošnja ogrevalna sezona povsem primerljiva z lansko. “Res je, da v najmočnejših mesecih – decembra in januarja – ni bilo ekstremno nizkih temperatur, so se pa te konstantno gibale v bližini ledišča ter prispevale k sorazmerno visokem temperaturnem primanjkljaju in posledično visoki rabi toplote vseh objektov,” so pojasnili za STA. Glede na dosedanji temperaturni potek ogrevalne sezone kaže na praktično enako “močno” ogrevalno sezono kot preteklo leto, seveda ob enakem nadaljnjem poteku.
Ekspanzija omrežja daljinskega ogrevanja
Preko energetsko učinkovitega sistema daljinskega ogrevanja Mestne občine Maribor se sicer ogreva 330 večstanovanjskih, poslovnih in javnih objektov. V večstanovanjskih objektih to predstavlja ogrevanje 12.950 stanovanjskih enot. V letošnji ogrevalni sezoni je bilo v treh večstanovanjskih objektih na novo priključenih 277 stanovanjskih enot, priključili so večji poslovno-stanovanjski objekt v izgradnji ter dodatno večji poslovni objekt.
Letos zaradi razmaha stanovanjske izgradnje pričakujejo priključevanje večjega števila večstanovanjski objektov z do 1000 stanovanjskimi enotami ter priključevanje obstoječih večstanovanjskih in javnih objektov predvsem na levem bregu reke Drave, kjer se v zadnjih letih vrši največja ekspanzija omrežja daljinskega ogrevanja.
Na Energetiki Maribor so ocenili, da je ogrevanje letos v povprečju dražje za približno 15 odstotkov, kar je posledica “negativnih gibanj cen energentov (zemeljskega plina) v zadnjem delu leta 2018, ki jih distributerji zakupijo terminsko vnaprej glede na napoved rabe le teh v določenih obdobjih”.
Podobno velja tudi za Ljubljano, kjer je bila sedanja ogrevalna sezona med septembrom in koncem leta toplejša od predhodnih dveh, in sicer za skoraj 15 odstotkov, predvsem na račun precej toplejše jeseni, so pojasnili na Energetiki Ljubljana. Medtem pa podražitev ne pričakujejo v Energetiki Celje. Kot so pojasnili za STA, bo poraba pri stanovalcih podobna kot lani, tudi zaradi enake cene megavatne ure, tako da bodo položnice v primerjavi s prejšnjo ogrevalno sezono ostale približno na enaki ravni. Ob tem pa dodajajo, da je poraba odvisna tudi od porabe posameznika oz. njegove porabe po delilnikih.