Župan Fištravec zaradi razlitja olja na dvorišču občine prejel 1300 evrov kazni. Zaposleni sta del že plačali, župan sedaj pravi, da bo plačal sam.
Marca letos je iz cisterne na dvorišču mariborske občine v zemljo izteklo okoli 5000 litrov kurilnega olja. Razlog je bila počena cev. Inšpektorat za okolje in prostor je zato županu poslal kazen. »Inšpekcija za okolje in prostor je obravnavala ta primer in izrekla globo v višini 1300 evrov odgovorni osebi občine, torej županu,« so nam pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor.
Brez postopka ugotavljanja odgovornosti
Da so se nato v tej zgodbi zgodile nepravilnosti in mobing nad zaposlenimi je opozorila opozicija. Župan naj bi namreč odredil, da to kazen plačajo zaposleni v Materialno-tehnični službi in to brez, da bi pred tem stekel kakšen postopek ugotavljanja odgovornosti. »Da bo morala zaposlena plačati tisto, kar bi moral plačati župan je nesprejemljivo. Odgovorov, kako je župan prišel do takšnega zaključka, da bodo kazen plačali zaposleni, ni. Tu so vse postopke dali na stran in šli direktno do zaposlenih, samo da župan s tem nima nič,« je kritičen Milan Mikl (Županova lista).
Zamudili rok za “polovičko”
Zgodbo smo preverjali tudi med zaposlenimi. Pri tem smo naleteli na številne ovire, saj so zaposleni prestrašeni, bojijo se za službe in je bilo informacije težko pridobiti. A iz več virov nam je uspelo sestaviti naslednjo sliko: ko je odločba o kazni prišla na občino, naj bi v vodstvu odločili, da kazen pokrijeta dve zaposleni v Materialno-tehnični službi. Na občini naj bi tudi zamudili rok, ko bi lahko plačali polovično kazen, zato bo potrebno plačati celoten znesek. Eni naj bi stroške vsaj delno krili v sindikatu, medtem ko naj bi druga kazen plačala sama. Do sedaj naj bi po naših informacijah plačali dva obroka.
Fištravec zavrača krivdo
Da ni nikoli nobenemu uslužbencu naložil plačila kazni v svojem imenu, pa pravi župan Fištravec. »Zakaj in če sploh je bilo to narejeno, pa ne vem.« Pravi še, da je v začetku aprila predstavnik Sekretariata za splošne zadeve predlagal, da stroške kazni zberejo zaposleni v Materialno-tehnični službi. »To smatram kot gesto prevzemanja odgovornosti, vendar pa prevzem odgovornosti v tem primeru ni skladen s predpisi. Namen takšne kazni je, da iz lastnih sredstev plačam kazen, kar bom tudi storil. Čeprav do razlitja olja ni prišlo po moji krivdi,« še pravi Fištravec.
Na težavo so sicer že pred časom opozorili tudi v sindikatu zaposlenih na občini. »S strani članstva smo bili obveščeni, da je inšpekcijski nadzor zaradi izlitja kurilnega olja z denarno kaznijo kaznoval župana in da stroške te kazni pokrivajo zaposleni v Materialno-tehnični službi. Menimo, da je to nesprejemljivo,« so zapisali na njihovi spletni strani.
Ali bo župan držal obljubo in kazen plačal sam, kljub temu da so del kazni po naših informacijah zaposleni že plačali, bomo seveda spremljali tudi naprej.