Ob našem začetku so bili pomisleki, ali kaj takega sploh potrebujemo, žal pa ugotavljamo, da je za vse nas dovolj dela,” je ob 27-letnici delovanja organizacije povedal predsednik karitas Maribor Branko Maček. “Že od vsega začetka je bilo jasno, da niso potrebe le po humanitarni pomoči, ampak so nujno potrebni tudi socialnovarstveni programi,” je dodal.

Nadškofijska karitas Maribor izvaja številne humanitarne programe od donacije hrane do materinskih domov

Med humanitarnimi programi, ki jih izvaja Nadškofijska karitas Maribor, so pomoč socialno ogroženim, humanitarno skladišče, ljudska kuhinja in donirana hrana, med socialnovarstvenimi programi pa med drugim sprejemališče za brezdomce, ambulanta za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja in materinska domova. Pod njenim okriljem delujeta tudi Zavod Karion ter Dom Lenart, ki na podlagi podeljene koncesije vršita storitev institucionalnega varstva v različnih krajih v severovzhodni Sloveniji.

Opažajo porast števila tistih, ki prvič pridejo na Karitas

Kot na preteklih novinarskih konferencah moramo tudi tokrat izpostaviti, da se je povečal obseg stisk ljudi, obstoječe stiske pa so se v mnogih primerih še poglobile,” je povedal Maček. “Ponovno opozarjamo na porast števila tistih, ki prvič potrkajo na vrata Karitas zaradi izgube zaposlitve in slabe funkcionalne pismenosti ob uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in drugih pravic na podlagi veljavne zakonodaje,” je dodal.

Največje stiske družinam in posameznikom po njihovih ocenah povzroča nezmožnost tekočega poravnavanja rednih mesečnih obveznosti za stanovanje in šolanje otrok. Trenutno so največji zaostanki pri plačilu elektrike, dolgovi so tudi za zdravstveno zavarovanje, velika večina prosilcev za pomoč se srečuje s telesnimi in duševnimi boleznimi.

Letos sprejeli že več kot 3000 ljudi

V prvih devetih mesecih letošnjega leta so v sprejemni pisarni sprejeli že več kot 3000 ljudi, ki so prosili za različne oblike pomoči. Doslej so izdali že več kot 2400 prehranskih in higienskih paketov, skoraj 1200 paketov pomoči v oblačilih in obutvi, ugodili so lahko 438 prošnjam za finančno pomoč pri plačilu položnic. V okviru evropskega programa so razdelili 312 ton hrane in pomagali s šolskimi potrebščinami več kot 1700 otrokom.

V devetih mesecih razdelili okoli 240.000 tisoč evrov

Poleti so peljali na letovanje 20 starostnikov in 17 družin, posebej še 13 otrok in 13 otrok iz migrantskih družin. “Pri nas potujemo drug z drugim, kot nas uči papež,” je povedal Maček in spomnil na pred dnevi zagnano kampanjo papeža Frančiška za krepitev odnosov z begunci in migranti. “To je tudi za nas dobro. Ne znamo se namreč več srečevati, ne znamo se več pogovarjati, samo hitimo drug mimo drugega,” je povedal.

Skupna razdeljena finančna pomoč za vse programe pomoči Nadškofijske karitas Maribor v devetih mesecih 2017 je znašala nekaj manj kot 240.000 evrov, ki so jih zbrali s pomočjo donatorjev. Pomoč še vedno zbirajo, med drugim tudi ozimnico, ob 1. novembru pa ljudi pozivajo, naj del denarja namesto za sveče namenijo za pomoč ljudem v stiski.