Simon Karakaš je 28-letni Mariborčan, s katerim smo v preteklosti že govorili o kriptovalutah. Z vstopom v novo leto je čas, da ponovno spregovorimo o tem kje se kriptovalute nahajajo. Pogovor je tako stekel o tem kakšno je bilo preteklo leto za kriptovalute ter kaj jih čaka v prihodnosti.

Kaj se trenutno dogaja s kriptovalutami?

»Kriptovalute so trenutno prišle v »obče« medije. Se pravi postale so ena izmed glavnih tematik. Niso več nekaj presenetljivega in nepoznanega. To pomeni, da so novice o tem prišle prvo kot prvo na dnevnik. Drugo kot drugo tudi v medije, ki so namenjeni morda zabavništvu ali pa drugim tematikam. Tudi tukaj so našle novice o kriptovalutah svoj prostor. Na splošno so se ljudje začeli zanimati za njih. Ne samo neki entuziasti ampak praktično vsi. Kaj bo efekt vsega tega še ne vemo. Je pa res, da kmalu ne bo več človeka ki ne bo vedel kaj so kriptovalute, Bitcoin… V Sloveniji smo precej izobraženi in hkrati izpostavljeni temu, ker je skoraj vsak dan na televiziji, radiu, v časopisih in spletnih medijih nekaj o Bitcoinu, kriptovalutah… Greš pa morda preko meje v Italijo ali pa preko luže pa je še ogromno ljudi, ki še sploh niso slišali za Bitcoin. Po domače povedano lahko bi rekli, da gre za ljudi, ki živijo »pod kamnom« (smeh).«

Ljudje vedo, da kriptovalute obstajajo. Vseeno pa težko rečemo, da se večina ljudje spozna na kriptovalute oziroma jih razume. Kaj mislite o tem?

»Danes se kar nekaj govori o temu. Ljudje so slišali, da Bitcoin obstaja. Da bi pa vedeli kaj točno je, zakaj je dobro, kako uporabljati pa ne. Ampak mislim, da je to popolnoma pričakovano. Vsi po eni strani vemo kaj je elektrika in kaj nam daje. Malokdo pa gre v podrobnosti kako deluje in kaj je v ozadju. Ljudje ravno ne izdelujejo sami žarnic. In prav je tako. Enako je pri kriptovalutah.«

Bitcoin. Največ se govori prav o njemu. Kaj se dogaja? Bitcoin je kar precej padel. Kakšna so vaša predvidevanja za Bitcoin?

»Bitcoin padel… Res je, če gledamo čas zadnjega meseca. Če gledamo v roku zadnjega leta pa smo bistveno višje kot smo bili točno eno leto nazaj. Pri takšni rasti so toliko večje korekcije. Kar se mene tiče lahko gre Bitcoin tudi še za pol navzdol, lahko pa zraste krat 3, krat 4, krat 10. Težko je karkoli napovedovati.«

Kaj pa vaše osebno mnenje?

»Moje osebno mnenje  je, da si čim prej naberite čim več Bitcoinov (smeh). Kaj se bo dogajalo v naslednjih masecih ni tako poglavitno. Dolgoročno Bitcoin ne bo tam kjer je danes. Pravijo, da če danes gre 1% vsega denarja, ki je na »offshore« računih (neobdavčen denar; denar, ki je skrit doma; denar po računih v tujini…) za nakup Bitcoina bo le ta vreden 2,8 miljona dolarjev. Pa je to samo 1 odstotek. Potenciala mislim, da je še ogromno. Je pa res, da če nekdo špekulira samo na kratek čas, je fajn da ima dobro in močno srce, ker te stvari lahko sedaj močno nihajo.«

Kje in kako kupiti Bitcoin za vse tiste, ki jih zanima?

»Možnosti je kar nekaj. Že samo v Sloveniji če greste tankati avtomobil lahko kupite Bitcoin. Potem je možno kupiti Bitcoin tudi na bankomatih, preko menjalnice oziroma borze. V Sloveniji je to Bitstamp. Zadeva je relativno preprosta. Po vseh določilih, ko se vsem pogojem zadosti takrat lahko nakažeš denar na borzo in zamenjaš za Bitcoin. Vse kar potrebuješ je verificiran račun. Če želiš Bitcoin hraniti pri sebi potrebuješ aplikacijo na računalniku ali telefonu. Morda tudi dodatne varnostne stvari kot so USB ključki, trezor ali ledger.«

Ljudje vlagajo v kriptovalute, ker želijo obogatiti. Kaj mislite o tem?

»Ljudje vlagajo, ker so pohlepni. Pa ne me narobe razumeti. Nič ni narobe z vlaganjem v kriptovalute. Bolj je problem, ker vlagajo tisti, ki nimajo kaj vlagati. To je trenutno kar se dogaja. Začela se je ena splošna manija na področju kriptovalut. Vsi trenutno skušajo skočiti na vlak, da bodo lahko še nekega dne multimilijonarji. Marsikdo ne bi verjel 5 let nazaj, pa se je vseeno zgodilo. Ni dvakrat za reči, da se bo še enkrat zgodilo podobno. Po drugi strani pa vsi ljudje ne morejo biti milijonarji. Nekateri bodo dobili več, drugi manj spet tretji bodo izgubili več. V vsakem primeru bi jaz rekel, da je še ogromno prostora in možnosti za zaslužek. Je pa dejstvo, da to kar je bilo je preteklost. Sedaj so na vrsti nove zgodbe. Kako pa se bodo spisale pa bomo kmalu videli.«

Kje ljudje najdejo osnove kako delati, kako trgovati.

»Bitcoin je bil zmeraj na internetu. Če si želel izvedeti kaj in kako si to našel na internetu. Saj tudi če smo pošteni Bitcoin brez interneta ne bi obstajal. Na začetku je bilo seveda bistveno težje. Informacije so bile skope. Danes je veliko video vsebin, brošur ter materialov ki te naučijo kaj so kriptovalute in kako jih uporabljati.«

Ne moremo mimo velike kraje, ki se je zgodila. Ljudje so slišali po poročilih in sedaj so kriptovalute nevarne. Zadeva drži?

»Tukaj je potrebno ločiti dve stvari. Eno je kraja neke javne ustanove ali nečesa javnega kot je menjalnica oz. borza ali pa podobna storitev, ki je na internetu in kjer vsi vedo kje je in kako do nje dostopati. Drugo pa je kraja iz nekega osebnega računa in osebne denarnice. V tem primeru so ljudje slišali za javno krajo in so se bali za lastne kovance. Ampak je to vse skupaj ločeno. Pri nekem osebnem primeru oziroma mojih osebnih Bitcoinih se moramo držati nekih osnovnih pravil. Teh stvari se držimo tudi pri gotovini. Če bi vsem povedal da imam ogromno denarja je pač velika možnost, da bo prišel ta denar nekdo iskati. Ne puščam ga ležati okoli, denarnice ne puščam na javnih mestih… Enako je z Bitcoini in ostalimi kovanci. Do denarnice ne dostopam na javnih računalnikih, ne hvalim se okoli koliko jih imam… Če se vrnemo nazaj na prvi primer. Tisto pa je bila javna ustanova. Če oropajo borzo gre največkrat za neko notranjo uhajanje informacij. Nekdo od zaposlenih je napravil napako ali pa izdal kritične informacije zaradi katerih so se hekerji dokopali do teh kovancev. Ne pravim, da je bilo v tem primeru tako, ampak je pa ponavadi to problem. Veliko je odvisno od sistema, varnosti. Večina teh ustanov ima kovance dobro zablokirane in skrite, ali pa celo odmaknjene. Temu se reče »cold wallet.« »Hot wallet« pa je tisti za vsakodnevno uporabo in ga je tudi »najlažje« napasti.  Če nekdo pride do t.i. »cold wallet-a« je to največkrat nesposobnost upravnikov tega sistema. Največ je odvisno od sistema in kdo ga upravlja.«

Prihodnost kriptovalut. Kaj napovedujete za leto 2018, in kaj za prihodnjih nekaj let?

»Trenutno je zadeva v razmahu. Če pogledamo malo daljšo obdobje. Jaz mislim, da bomo še nekaj let v zlati dobi kriptovalut. Nekje do pet let. V tem času se bo marsikaj poizkušalo in preizkušalo. Kriptovalute bodo našle v tem času svoj prostor na finančnih trgih. V tem času se bodo začele zadeve regulirati. Vlade bodo seveda želele postaviti svoj lonček. Vstopne in izstopne točke kot so na primer borze, kjer ti menjaš neko valuto za Bitcoin ali karkoli drugega bodo vedno bolj pod nadzorom. Jaz mislim, da se bo predvsem nadgradila dodatna infrastruktura na področju kriptovalut, kjer bodo ponujene dodatne možnosti. Se pravi dodatne možnosti za trgovanje, dodatne možnosti za uporabo krediten kartice, naložbeni produkti… No pustimo se presenetiti.«