Na Univerzi v Mariboru bodo 10. marca letos potekale rektorske volitve, saj se sedanjemu rektorju meseca maja izteče štiriletni mandat.
 Predsednik Volilna komisija je izžrebala vrsti red kandidatov, ki bo zapisan na glasovnici. V tem vrstnem redu bomo na medijskem portalu maribor24.si vsak dan objavili njihove odgovore.
 1. prof. dr. Igor Tičar2. prof. dr. Željko Knez3. prof. dr. Niko Samec4. prof. dr. Samo Bobek5. prof. dr. Danijel Rebolj
 
Kandidat za rektorja Univerze v Mariboru: Samo Bobek
 
 Zakaj ste se odločili za kandidaturo za rektorja Univerze v Mariboru?
Do konca leta 2014 sem bil osem let dekan EPF, pred tem pa še osem let prodekan za znanstveno raziskovalne zadeve in štiri leta prodekan za mednarodno sodelovanje. V teh dvajsetih letih sem spoznal delovanje fakultete in univerze in kandidirati za rektorja Univerze v Mariboru pomeni zame izziv vodenja univerze. Prav tako mi je več sodelavcev iz različnih fakultet predlagalo, da naj kandidiram za rektorja in so mi izrazili podporo.
 Na kakšen način boste povečali zaposljivost mladih diplomantov UM?
 
Na zaposljivost diplomantov vpliva znanje, ki ga pridobijo v času študija in njihove sposobnosti, ki jih razvijejo med študijem. Diplomanti, ki pridobijo med študijem veliko praktičnega znanja in zato potrebujejo krajši čas za uvajanje v delo, so hitreje zaposljivi. Zavzemal bi se za čim več praktičnega znanja v študijskih programih. Delodajalce prepričajo k zaposlovanju diplomantov tudi mednarodne akreditacije študijskih programov, zato bi se zavzemal za pridobivanje čim več mednarodnih akreditacij. Zaposljivost diplomantov prav tako poveča svetovanje v okviru kariernih centrov univerze oziroma fakultet, tistim, ki pa se želijo samozaposliti, pa svetovanje pri ustanavljanju podjetja.
 Kako boste Univerzo v Mariboru tesneje povezali z gospodarstvom in širšim okoljem?
 
Osnova povezovanja z gospodarstvom je raziskovano delo in znanstvena odličnost, za kar se zavzemam. Univerzo je potrebno tesneje povezati z gospodarstvom zlasti preko raziskovalnih projektov, ki so usmerjeni v posamezna podjetja, še boljše povezovanje pa lahko nastane v raziskovalnih projektih, ki so usmerjeni v regijo in vključujejo več podjetij hkrati. Zavzemal bi se za čim več projektov v okviru programov Evropske skupnosti. Prav tako bi se zavzemal za tesnejše povezovanje podjetij s študijskimi progami univerze. Vse kar se dogaja na univerzi, in tega je mnogo, mora biti izvedeno tako, da bo dogodke v večjem obsegu čutiti v Mariboru in v širšem okolju. Zavzemal bi se za udejanjanje koncepta družbene odgovornosti univerze v Mariboru.
 Na kakšen način boste motivirali zaposlene pedagoške delavce k odličnosti?
 
Univerza mora spet vzpostaviti transparenten sistem habilitacij, ki bo zagotavljal, da bodo habilitacijski pogoji izključno objektivnega tipa in da bo postopek habilitacije za zaposlene predvidljiv. To pomeni, da bo vsak vedel, kakšna odličnost je pričakovana in zahtevana ter kakšni znanstveni rezultati so potrebni za pridobitev višjega znanstvenega naziva. Zavzemal bi se za dosledno usklajevanje delovnega mesta posameznika z njegovim znanstvenim nazivom in sem odločno proti sistematizaciji delovnih mest, ki jo predlaga obstoječe vodstvo univerze. Pedagoška in znanstvena odličnost morata postati vrednoti. Ob primeri motivaciji lahko vseh tisoč raziskovalcev, ki so na Univerzi v Mariboru ustvari primerne rezultate, ki bi Univerzo v Mariboru uvrstili na primerno mesto na zemljevidu univerz sveta. Pomembno vlogo pri tem ima rektorjev sklad, ki bi ga oblikoval, in ki bi spodbujal odličnost, tako da bi financiral objave in daljše obiske priznanih univerz v tujini.
 Kaj bodo osrednji cilji, ki jih boste na Univerzi v Mariboru zasledovali kot rektor?
 
Osrednji cilji mojega programa so: udejanjanje koncepta decentralizirane univerze in  model avtonomije fakultet, sistem sprotne spremljave NAKVIS kriterijev, kakovost študijskih programov v smeri postopnega doseganja zahtev mednarodnih akreditacij, kakovost znanstvenega dela v smeri doseganja mednarodne odličnosti ustrezno posameznim znanstvenim disciplinam, kakovost raziskovalnega dela v smeri uspešnega pridobivanja čim več projektov v okviru evropskih programov, uvedba sistema poslovne odličnosti (EFQM) v strokovne službe rektorata, organiziranost strokovnih služb decentralizirane univerze, prostorski razvoj in infrastruktura decentralizirane univerze, univerza kot odgovoren delodajalec, večje zadovoljstvo zaposlenih, zadovoljni in zaposljivi študenti,  družbeno odgovorna univerza.
 Na Univerzi v Mariboru je žal vse prevečkrat zaznati dvome o poreklu znanstvenih nazivov odgovornih oseb. Kakšno je vaše stališče glede primera dekanice Fakultete za zdravstvene vede?
 
Na Univerzi v Mariboru je žal vse prevečkrat zaznati dvome o poreklu znanstvenih nazivov odgovornih oseb. Kakšno je vaše stališče glede primera dekanje Fakultete za zdravstvene vede?
Običajno je, da delodajalec v primeru dvoma preveri verodostojnost listine pri izdajatelju listine in od izdajatelja pridobi dodatna pojasnila. Sam bi, kot rektor, to  naredil v vseh takšnih primerih