Na družbenem omrežju Facebook smo lahko v zadnjem času opazili več poizvedovanj zaskrbljenih skrbnikov, ki že od božično-novoletnih praznikov pogrešajo svoje hišne ljubljenčke.
Svojo zgodbo je z nami delila tudi Valentina Perenčević iz Miklavža na Dravskem polju, ki od prvega dne letošnjega leta pogreša psičko Roxy. »Najprej bi želela povedati, da Roxy zagotovo ni pobegnila, ker bi se ustrašila novoletnega pokanja, saj se tega nikoli ni posebej bala,« izpostavi Perenčevićeva.
Za psičko izginila vsakršna sled
Štiriletno psičko pasme francoski buldog je tistega dne kot ponavadi izpustila na vrt pred hišo, nato pa je za njo izginila vsakršna sled. »Ni ga kraja v Mariboru in okolici, ki ga z možem ne bi preiskala,« pripoveduje skrbnica, ki, čeprav je od izginotja psičke minil že dober mesec, nad iskanjem nikakor ni obupala. »Obvestilo o pogrešanju Roxy smo delili na Facebooku, obvestili smo Zavetišče za živali Maribor in Društvo za zaščito živali Maribor, vse trgovine za male živali v Mariboru in okolici ter veterinarske ambulante,« razlaga in dodaja, da so sicer prejeli številna obvestila, a psičke doslej niso uspeli najti.

Užaloščeni skrbniki se bojijo tudi najhujšega: »Slišali smo govorice, da naj bi se po okolici Maribora v belem in rdečem kombiju vozil nekdo, ki naj bi kradel pse. Upamo seveda, da so to samo govorice,« še pove Perenčevićeva.
Štiri leta staro Roxy, psičko pasme francoski buldog, pogrešajo od 1. januarja. Skrbniki si jo, proti denarni nagradi 200 evrov, želijo nazaj. Tudi zato, ker ima psička zdravstvene težave in se ji lahko stanje ob neprimerni skrbi drastično poslabša.
Ni pa Roxyna zgodba o nenadoma izginulem psu v okolici Maribora edina takšna. Med božično-novoletnimi prazniki je neznano kam izginil tudi bernski planšar Ben. Podobno iskalno akcijo je sprožila tudi njegova skrbnica Lidija Knez, a doslej neuspešno. »Prejeli smo številne klice ljudi, ki bi ga naj videli, a se je kasneje žal izkazalo, da ni šlo za Bena,« razlaga. »Čeprav vemo, da je realnih možnosti, da se Ben vrne domov, bolj malo, upanja nismo in ne bomo izgubili,« pravi Knezova in dodaja, da bodo kakršnihkoli informacij o 6 let staremu Benu, ki se je izgubil na območju Loke pri Framu, več kot veseli.
V veliko pomoč družbena omrežja
Vprašanja o domnevnih krajah živali smo naslovili tudi na Policijsko upravo (PU) Maribor, kjer so nam dejali, da statistike o tatvinah živali ne vodijo ločeno od ostalih tatvin, se pa tovrstnih prijav v preteklosti ne spominjajo.
In kako bi policisti ravnali v takšnem primeru? »Če bi policisti prijeli naznanilo o tem, da je bila odtujena žival, bi postopali enako, kot v primeru vseh drugih kaznivih dejanj,« je pojasnil Miran Šadl iz PU Maribor. »Najprej je tako potrebno zbrati vsa obvestila o izginotju in potrditi sum, da je bilo kaznivo dejanje sploh storjeno. Pri živalih lahko računamo tudi na to, da so kam pobegnile, se izgubile, so se kam odpravile zaradi parjenja in podobno. Nemalokrat naši ljubljenčki končajo svojo življenjsko pot tudi pod kolesi vozil in se zaradi tega ne vrnejo domov,« razloži Šadl in dodaja, da šele, ko je podan sum, da je bilo kaznivo dejanje resnično storjeno, bi policisti opravili ogled kraja kaznivega dejanja, nadaljevali pa bi s poizvedovanjem o izginuli živali.
Na PU Maribor lastnikom izginulih živali tudi svetujejo, da najprej preverijo v zavetiščih in veterinarskih klinikah, da se izključi možnost, da se živali ne nahajajo tam. Smiselno je spremljati tudi obvestila medijev, v veliko pomoč pa so lahko tudi družbena omrežja.
»Zagotovo je prijava kaznivega dejanja, če smo prepričani, da je do njega prišlo, smiselna. Ob prijavi je priporočljivo s seboj imeti tudi fotografijo živali, če pa so živali čipirane, pa tudi vse podatke o živali,« še svetuje Šadl.
Prijave o pogrešanih živalih pa pogosteje prejemajo v Društvu za zaščito živali Maribor (DZZŽ MB). »Doslej smo v društvu beležili le en primer suma kraje živali. V večini tako ne gre za primere kraje živali, ampak za pobege, živali se navadno nato vrnejo domov oziroma jih skrbniki z aktivnim iskanjem najdejo,« pojasnjujejo v DZZŽ MB.
Večina živali se najde
So pa njihove izkušnje z iskanjem pogrešanih živali zelo dobre: »Večino živali se uspešno najde in vrne domov. Ponavadi jih nekdo nekje opazi in informacije nato potujejo naprej v pozitivnem toku. Seveda pa se srečujemo tudi z manj srečnimi konci zgodb; zgodi se namreč, da skrbniki najdejo svoje živali, vendar mrtve.«

Če je žival čipirana, obvestite tudi veterinarja
Sicer pa lastnikom pogrešanih živali tudi v DZZŽ MB svetujejo, kako ravnati: »Ko pogrešamo žival, najprej informacijo o tem javimo pristojnemu zavetišču za živali. V kolikor živali ni tam, uslužbenci to zabeležijo in v slučaju, da žival najdejo, skrbnike nemudoma kontaktirajo. Takoj za tem je potrebno obvestiti veterinarja, da v centralnem registru označijo žival kot izgubljeno. Seveda je to možno le, v kolikor je žival čipirana. Zelo pomembno je tudi, da pripravimo letake s fotografijo živali in s ključnimi podatki (od kdaj pogrešate žival, kje se je izgubila, kakšne so njene posebnosti in vaš kontakt). Letake polepite po ožji in širši okolici. Prav tako je zelo uspešno, če informacijo o izgubljeni živali posredujete na (lokalne) radijske postaje. Javite informacijo o pogrešani živali tudi društvu za zaščito živali, da na svojih spletnih omrežjih deli informacije.«
V primerih, ko pa žival pogrešamo dlje časa in sumimo na najhujše, pa je po njihovih napotkih priporočljivo kontaktirati tudi veterinarsko-higiensko službo (VHS), ki odvaža kadavre. V kolikor bi našli vašo žival poginulo, bi vas o tem tudi lahko obvestili.