V minulih dneh smo v Sloveniji zabeležili osem pacientov okuženih z novim koronavirusom. Zanimalo nas je kako so na bolnike pripravljeni v UKC Maribor. Namestnik predstojnika oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor Zvonko Baklan nam je povedal, da je na infekcijskem oddelku trenutno na voljo 18 postelj. »Govorimo o stopenjski hospitalizaciji, kjer se za bolnike namenijo posebni prostori – nedirektno vstopanje iz hodnika. V tem trenutku je na voljo 18 postelj in še štiri na intenzivni enoti za osebe, ki bi potrebovale zdravljenje s kisikom.« Kot pove so te številke zagotovljene na nivoju države. V prvi fazi bodo v Sloveniji bolnike sprejemali na treh lokacijah: v UKC Maribor, UKC Ljubljana in v bolnišnici Golnik.

Zvonko Baklan

Pripravljeni na sprejeme na drugih oddelkih

Ko bodo postelje, ki so bolj primerne tako za bolnike kot zdravstveno osebje, presežene, bodo bolnike sprejemali še na drugih oddelkih. Hkrati bo spremenjena tudi indikacija za sprejem. »Sprejeli bomo le tiste, ki bodo potrebovali zdravljenje. Tisti, ki bodo brez zdravstvenih težav, bodo lahko ostali v domači oskrbi.«

»Upajmo, da ne bomo prišli do situacije, ko bi morali sprejeti in zdraviti preko 100 bolnikov. Takrat bodo razmere izredne in na takšne razmere je težko biti čisto ustrezno pripravljen.«

Prostori se bodo nameščali glede na priliv bolnikov

Je številka zadovoljiva? »Če govorimo o številkah, ali je dovolj, le čas bo pokazal. Vsekakor imamo namenjene postelje v naslednji stopnji pri nas na oddelku, a z malo manj ukrepi, ker v danih razmerah ki so, stavbe so takšne kot so, ne moremo zagotoviti ustreznega oz. idealnega varovanja.« V tem primeru bodo morali spustiti kriteriji in bolj striktno uporabljati osebno varovalno opremo

»Naslednji korak je ginekološka stavba. Prostori se bodo nameščali glede na priliv bolnikov. Upajmo pa, da dejansko ne bomo prišli do situacije, ko bi morali sprejeti in zdraviti preko 100 bolnikov. Takrat bodo razmere izredne in na takšne razmere je težko biti čisto ustrezno pripravljen. Bomo pa se trudili, da bomo najboljše možno skrbeli za vse bolnike,« še pojasni.

Kakšno je stanje razkužil in mask v UKC Maribor?

V preteklih dneh so se pojavile govorice, da v UKC Maribor primanjkuje razkužil in mask. Baklan je ob tem dejal: »V tem trenutku jih vsekakor ne primanjkuje. Imamo primerno število, seveda je težko reči če bo dovolj, vse je odvisno od števila bolnikov. Za normalno delo imamo trenutno zadostno število. Trudimo se, v teku so naročila, iskanje dobaviteljev, da bi število še povečali za morebitne potrebe, če bi prišlo do velikega števila bolnikov.«

Oba pacienta se dobro počutita, testirane bodo spremljali še naprej

Kot smo sicer že včeraj poročali, so po prvi okužbi, ki je bila potrjena pri 32-letniku zaposlenemu v UKC Maribor, opravili testiranja pri več kot sto zaposlenih in nekaterih bolnikih. Vsi rezultati so bili včeraj ob 22. uri negativni. Ker pa je inkubacijska doba daljša in virusa morda še ni v zadostni količini, da bi ga zaznali testi, bodo vse skupaj znova testirali v naslednjih dneh in nadalje spremljali njihove klinične znake. Vsi rizični zaposleni, ki so bili v stiku z obolelima, bodo izločeni iz dela s pacienti, tako da ne bodo doma v osami.

Oba pacienta se sicer dobro počutita. Partnerka je brez vseh zdravstvenih težav. Bolnik je imel ob sprejetju vročino, a včeraj preko dneva je ni bilo zaznati.

Iz UKC Maribor vse občane, ki pri sebi opazijo znake bolezni (povišano temperaturo, kašelj in oteženo dihanje) naj obvezno po telefonu pokličejo svojega osebnega zdravnika, kjer bodo prejeli vsa potrebna nadaljnja navodila in naj ne prihajajo v zdravstvene ustanove. V primeru nedosegljivosti osebnega zdravnika, prosijo, da pokličite telefonsko številko 02 /22 86 200. V času nedelovanja ambulante družinske medicine lahko pacienti pokličejo ambulanto za splošno nujno medicinsko pomoč na tel. št. 02/333 18 09.