Na Andragoškem zavodu Maribor – Ljudska univerza, so med 24. in 26. septembrom potekale delavnice v okviru projektnih aktivnosti Svetovalnega središča Maribor. V sredo je potekala motivacijska delavnica “Uspešen bom”, danes pa je okoli 100 udeležencev pridobivalo novo znanje v delavnici “Pritegnem, ko napišem”. Glavni namen le-te je bil predstaviti, kako naj iskalci službe pravilno napišejo elektronsko vlogo za iskanje zaposlitve, da je ta učinkovita ter kako naredi vtis na delodajalca. Aktivnosti oz. delavnice so bile za udeležence brezplačne, financiralo jih je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, iz sredstev, namenjenih svetovanju brezposelnim. Današnje delavnice se je udeležila tudi Vesna D., ki je brez zaposlitve leto dni: “Iščem službo v tujini, a zaenkrat kljub veliko poslanih prošenj, nimam sreče. Danes sem tukaj, da bi se naučila napisati prošnjo, ki bi izstopala.”
V Info ISIO časopisu najdete vse potrebne informacije in kontake, povezane z izobraževanjem
Pomočnica direktorice Androloškega zavoda Maribor, Alenka Sagadin Mlinarič, je pojasnila: “Svetovalna središča so točke oz. informacijska mesta, kjer lahko odrasli na enem samem mestu dobijo odgovore na vprašanja, povezana z njihovim izobraževanjem in učenjem. Naša ciljna populacija je odrasel človek.” Vse več je iskalcev delavcev, ki zahtevajo le elektronsko obliko prošnje.V sklopu Svetovalnih središč Maribor so izdali tudi Info ISIO časopis, ki je objavljen v spletni obliki. V njem lahko najdete kontakte do vseh slovenskih svetovalnih središč. “Za izobraževanje in učenje ni nikoli prepozno. To dokazujejo programi za starejše, v katere se vključujejo tudi osebe, starejše od 80 let,” je še dejala Alenka Sagadin Mlinarič.
Pri pisanju vloge je pomembno, da pišemo čimbolj nevtralno, ne smemo biti predolgi in vsebina besedila mora biti jedrnata. Nikakor ne smemo pozabiti na obliko besedila, potrebno je poskrbeti, da bo vloga privlačna tudi za oko. Izogibajmo se tujkam in raje uporabljajmo slovenske besede. Prošnja naj bo čimbolj inovativna in izvirna, da bo izstopala med kupi prošenj, ki jih delodajalec prejme.
“Pomembno je upoštevati jezikovno kulturo, ta vključuje ločila, slog pisanja in podobno. Pri vsakem besedilu je najbolj problematična ravno raba osnovnih ločil. Pomembno je, da smo dosledni in se izogibamo besedi prošnja. Namesto te raje uporabimo besedo vloga ali prijava na delovno mesto,” je pojasnila prof. slovenščine Breda Munda. Pri pisanju vloge je pomembno, da pišemo čimbolj nevtralno, ne smemo biti predolgi in vsebina besedila mora biti jedrnata. Nikakor ne smemo pozabiti na obliko besedila, potrebno je poskrbeti, da bo vloga privlačna tudi za oko. Izogibajmo se tujkam in raje uporabljajmo slovenske besede. Prošnja naj bo čimbolj inovativna in izvirna, da bo izstopala med kupi prošenj, ki jih prejme delodajalec. Breda Munda je udeležencem dejala: “Vaša osebna izkaznica vam lahko odpre pot do zaposlitvenega razgovora.”