Pred dnevi je v Sloveniji za tetanusom zbolel otrok, ki ni bil cepljen, šlo je prvi primer v 20 letih. V Sloveniji se namreč letno pojavi le nekaj primerov tetanusa, pri starejših ljudeh, ki še niso bili vključeni v sistematično cepljenje.
V Mariboru običajno en primer letno
Tetanus ali mrtvični krč je bolezen, ki jo povzroča nevrotoksin bakterije clostridum tetani. Spore te bakterije pa so zaradi živalskih iztrebkov lahko prisotne tudi v zemlji. Bolezen se namreč prenaša prek ran, ki so onesnažene z zemljo, v kateri so spore bakterije clostridum tetani. Za tetanusom lahko zboli vsakdo, tudi tisti, ki je bolezen že prebolel. V UKC Maribor natančnih podatkov, kdaj je bil zabeležen zadnji primer tetanusa pri odrasli osebi nimajo. »Kdaj je bil nazadnje v Mariboru tetanus, lahko odgovorijo epidemiologi, ker bi lahko šel tudi mimo nas. Običajno pa imamo 1 primer letno,« pojasni predstojnica Oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja, mag. Božena Kotnik-Kevorkijan, dr. med..
Kot prvi znak se sicer najpogosteje pojavijo otrdelost in krči v žvekalnih mišicah, nato sledijo otrdelost vratu, težave pri požiranju, krč glasilk in mišic sapnika, krči po celotnem telesu, močno okrepljeni refleksi, potenje in povišana telesna temperatura. Zaznavni del živčevja ni prizadet, zato je bolnik pri polni zavesti.
Cepljenje se izvaja za otroke in odrasle
Od leta 1951 je v Sloveniji na voljo varno in učinkovito cepivo, zaradi katerega se je pojavnost bolezni močno znižala. Cepljenje se namreč izvaja v rednem programu za otroke in odrasle. Tetanus je namreč v kateri koli stopnji bolezni nujno stanje, ki zahteva bolnišnično obravnavo s stalnim nadzorom. »Cepljeni so otroci v rednem programu šolanja, kasneje pa odrasli po poškodbah v travmatoloških ambulantah ali pri svojem zdravniku,« še razloži predstojnica Oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja UKC Maribor.