Sezona tako imenovanih »kislih kumaric«, ko v medijih objavljamo »poletne« zgodbe, se počasi izteka. Ampak za konec letošnjega pestrega poletja 2021 smo na Marprom vprašali nekaj iz ljudske prakse. Ker saj vemo. Najbrž smo že skoraj vsi kdaj pomislili. Poskusili zares morda ne, ampak za vsak slučaj pa ga shranimo, ne? Kaj? Obvestilo nadzornika!

Da bi si nato kar sami prilepili obvestilo nadzornika na svoje vozilo. Češ. Že kaznovani. Obvestilo, ki je bilo zagotovo že izdano v preteklosti in precej verjetno tudi plačano. Pač. Poskusiš. Znajdi se taktika. In kaj pravijo na Marpromu, ki skrbi za nadzor parkirišč v beli coni?

Ni pogosto in še preverja se

V kolikšni meri se nadzorniki Marproma z ljudsko »iznajdljivostjo« soočajo v praksi, je procedura v takšnem primeru posebna ali takšna kot sicer? »Trenutno ne zaznavamo, da bi bilo takšno ravnanje pogosto nam je odgovoril Miha Rubin, sodelavec za stike z javnostmi pri Marpromu.

Dodal je, da z obešanjem starih obvestil lastniki avtomobilov tudi ničesar ne rešijo. »Saj nadzorniki ob prihodu v belo cono v sistemu preverijo, ali je za določen avtomobil tistega dne že bilo izdano obvestilo. Prav tako lahko tudi fizično pregledajo nameščeno obvestilo nadzornika.«

Lani 24.036 obvestil, skoraj sto na (delovni) dan

Morda kdo, ki se k temu zateče, tudi pomisli na statistiko. Ta ni skromna. Glede na lansko statistiko, ko se je povrhu ob izbruhu pandemije nekaj časa lahko parkiralo tudi brezplačno, se v povprečju na dan (med tednom) izda okrog 100 obvestil na dan.

V lanskem letu so nadzorniki v belih conah izdali 24.036 obvestil o neplačilu parkirnine; od tega je bilo 18.162 primerov rešenih na ravni podjetja Marprom (plačilo celodnevne parkirnine), 5373 pa so jih predali naprej prekrškovnemu organu – Skupni občinski upravi Maribor.