Začenja se čas dopustov, a preden odrinete na pot ne pozabite na najnujnejše. Pred potovanjem v tujini pravočasno preverite veljavnost potnega lista oziroma osebne izkaznice, da vam kasneje ne bo žal. Do konca leta bo namreč potekla veljavnost nekaj več kot 34.000 potnim listom in nekaj več kot 61.000 osebnim izkaznicam. Je med njimi tudi vaš osebni dokument?
Osebna izkaznica ali potni list?
Z osebno izkaznico lahko kot državljan Slovenije potujete le v določene države. Vstopite in prebivate lahko do 90 dni v vseh državah Evropske unije in evropskega gospodarskega prostora. Na podlagi dvostranskih sporazumov pa lahko potujete tudi v Albanijo in Švico. Prav tako lahko s slovensko osebno izkaznico potujete v Andoro, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Makedonijo in Srbijo.
Za obisk drugih držav morate imeti veljaven potni list. Določene države zahtevajo, da je potni list ob vstopu na njihovo ozemlje veljaven vsaj še pol leta ali več. V primeru potovanja predvsem v države z vizumskim režimom se torej pravočasno pozanimate o posebnih pogojih vstopa v te države v turističnih agencijah ali diplomatsko-konzularnih predstavništvih tujih držav.
Kako nujno rabite dokumente?
Vlogo za izdajo potnega lista ali osebne izkaznice lahko vložite na kateri koli upravni enoti, a pazite, da vlogo za izdajo novega dokumenta vložite vsaj deset dni pred dnem potovanja. Če se znajdete v stiski in potrebujete osebno izkaznico ali potni list hitreje, lahko prosite za prednostno ali nujno izdelavo dokumentov, kar pomeni, da sta potni list in osebna izkaznica izdelana in odpremljena na pošto v roku enega delovnega dne. Vendar takšna izdelava pomeni tudi dodatne stroške, saj je ob vlogi treba plačati dvojno upravno takso.
Kaj, če osebni dokument izgine?
Potni list in osebna izkaznica sta dragocena dokumenta, zato ju je treba skrbno hraniti. V primeru pogrešitve, izgube ali kraje potnega lista ali osebne izkaznice, morate to na kateri kolik upravni enoti čim prej prijaviti, najkasneje pa v roku 8 dni. Prijava pogrešitve zgolj na policijski postaji ne zadošča, opustitev naznanitve pa je dejanje, ki lahko privede do zlorabe dokumenta in identitete, in je hkrati prekršek, za katerega je predpisana globa od 125 do 400 evrov.
V tujini se obrnite se na diplomatska predstavništva
Če državljan ostane brez potnega lista ali osebne izkaznice v tujini, se lahko obrne na najbližje diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Slovenije. Naznanitev pogrešitve potnega lista namreč lahko opravi tudi tam. Za prihod domov se mu izda potni list za vrnitev. Vlogi za izdajo potnega lista za vrnitev je treba predložiti dve fotografiji.
Turistično zavarovanje: Razmislite, kaj potrebujete
Preden se odpravite v tujino ne škodi razmisiti še o turističnih zavarovanjih. Ponudba je pestra, pa vendar ostaja vprašanje, kakšno turistično zavarovanje sploh potrebujete? Na Zvezi potrošnikov Slovenije ponovno opozarjajo, da za zavarovalne premije niti ni treba odšteti zelo veliko denarja, kar pa potrošnike lahko hitro zavede, da se odločijo prenagljeno in vsebini pogodbe ne posvetijo potrebne pozornosti – a še vedno velja, da potrošnika zavarovanje ustrezno ščiti le, če pozna njegovo vsebino in izbere ponudbo, ki ustreza njegovim potrebam.
Je morda dovolj Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja?
Ne nujno, opozarjajo na ZPS. Evropska kartica namreč ne zagotavlja nikakršnega varstva, če potujete v večino držav zunaj Evropske unije. Tudi v državah, kjer lahko uveljavljate pravice na podlagi evropske kartice, so te omejene na nujne in potrebne zdravstvene storitve. Prav tako evropska kartica ni nadomestilo za turistično zdravstveno zavarovanje, saj na primer ne krije stroškov vrnitve domov, če bi na potovanju resno zboleli ali doživeli hudo nesrečo. Priporočljivo je, da jo imate, a naj vas ne odvrne od sklenitve turističnega zavarovanja, ki lahko krije bistveno več zavarovalnih primerov.
Koraki do ustreznega zavarovanja:
1. Preverite obstoječa zavarovanja. Nima smisla, da se za enake nevarnosti večkrat zavarujete.
2. Razmislite, kaj potrebujete. Osredotočite se predvsem na zdravstveno zavarovanje. Nepredvidene zdravstvene težave v tujini lahko povzročijo največ neprijetnosti in velike stroške.
3. Odločite se, koliko časa bo trajalo zavarovanje. Če potujete le redko, je smiselno, da se zavarujete le za tisto časovno obdobje, ko ste na poti.
4. Primerjajte ponudbe. Pri primerjavi bodite pozorni predvsem na višino zavarovalne vsote in razne omejitve in izključitve kritij. Tako boste vedeli, kaj od zavarovanja lahko pričakujete – kaj krije in v kakšnem znesku.
5. Ko sklenete zavarovanje. Skrbno shranite vso pogodbeno dokumentacijo, ki ste jo dobili, predvsem pa podatke o tem, s kom se povezati, če gre kaj narobe. Preberite tudi določila o načinu in rokih uveljavljanja zavarovanja, da ne boste kasneje naleteli na težave, če ne boste upoštevali predpisanega postopka.
Lokalno