V preteklem letu je bilo na območju Policijske uprave Maribor ukradenih 60 vozil. Sicer je bilo med leti 2010 in 2014 odtujenih kar 371 vozil. Miran Šadl iz PU Maribor nam je pojasnil, da letno na PU Maribor odkrijejo približno 30 odstotkov vozil.
V večini primerov gre za organizirane kriminalne združbe, predvsem z območja jugovzhodnega Balkana. Ti kradejo predvsem vozila stara nekje od štiri do osem let. Okoli 85 odstotkov vozil srednjega in nižjega cenovnega razreda gre v razrez in se nato uporabi za rezervne dele. »Največ gredo v promet rezervni deli avtomobilski znamk, ki jih je na naših cestah največ: Renault, Volkswagen, Opel, Fiat, Audi, BMW in tako naprej,« pojasnjujejo na PU Maribor in dodajo, da v Mariboru ni določenih lokacij, kjer bi bile kraje najpogostejše.
V promet gre vse kar se rabi, največ zaslužka je pri dražjih originalnih delih.
Razlogi za krajo so različni. Ne le organizirane kriminalne združbe, velikokrat gre za primere, kjer oškodovanci pustijo kontaktne ključe v vozilu, ter tatvine vozil starejših letnikov, ki nimajo blokade motorja in so v nadaljevanju uporabljena za izvršitev drugih kaznivih dejanj.
Dogaja se, da avtomobil ukradejo v Sloveniji in ga nato odpeljejo v tujino. Tam ga razrežejo, posamezne dele pa nato znova prodajo v Sloveniji.
Tatovi posegajo tudi po dragih avtomobilih kot so BMW X5 in Audi Q7, vendar teh navadno ne razrežejo: »V enem kosu se navadno finančno obrestuje. Seveda glede na tveganje – prodaja vozil, dražja od 60 tisočakov. Tveganje, če gre avto v razrez je precej manjše, zaslužki pa so kar do trikrat večji. To je glavni razlog, zakaj vozila razkosajo in prodajo po delih.«.
Največ zaslužka je pri dražjih originalnih delih kot so zračne vrečke in ksenonski žarometi. Najmanj zanimanja je za sedeže, prestavne ročice, volane, saj so poškodbe ter delov vozil redke.
Pri nakupu rezervnih delov zahtevajte identifikacijo prodajalca.
Lastniki vozil, ki kupujejo nelegalne avtomobilske dele, podpirajo storilce in kriminalno trgovino. Mariborska policija svetuje kupcem, ki kupujejo preko interneta ali neposredno pri mehaniku, da zahtevajo identifikacijo prodajalca in poskušajo čim več izvedeti o izvoru predmetov. Laik namreč na “oko” nikakor ne more ugotoviti izvora posameznih delov, saj to včasih dela preglavice tudi strokovnjakom.
Zavarujte svoje vozilo pred krajo
Za svoje vozilo lahko največ storimo prav sami. Zato nikar ne parkirajte na neosvetljenih ulicah, raje uporabite urejena parkirišča in garaže. Ko zapuščate vozilo, zavrtite volan, da zaskoči volanska ključavnica. V kolikor vam vozilo ukradejo, o tatvini takoj obvestite policijo in povejte čim več podatkov, po katerih bi vozilo lahko prepoznali. Če pri kraji zalotite storilca si poskušajte zapomniti njegov osebni opis in smer njegovega bega.
Lokalno