Magdalenski park vsak dan obiščejo družine in sprehajalci s psi. Nekoč so se počutili varne, a temu čedalje bolj ni tako. Ne le dotrajanost, krivo je tudi zbiranje problematičnih skupin, kar je neprijetno predvsem ob večerih.
Občutke, ko se sprehaja po parku, nam je opisala tudi N.K., stanovalka, ki prebiva v bližini: »Socialna stiska v Mariboru se kaže predvsem na ljudeh. Kot redna obiskovalka parka opažam, da se zbira vedno več brezdomcev, veliko je alkohola, zvečer in ponoči tudi drog, katerih posledice so vidne še zjutraj.«.
Nekateri čez dan in ponoči prespijo kar na klopcah.
Kot opisuje, se ljudje že dopoldan vidno vinjeni opotekajo in spijo na klopcah po parku. »Vsi smo ljudje, tudi sama sem kateremu izmed brezdomcev namenila kak evro, toda vsem žal ne gre pomagati. Razumem njihovo stisko in da se nekje morajo družiti. Hudo mi je, če se postavim v kožo ljudi, ki so brez strehe nad glavo. Kam naj gredo? Nikjer niso zaželeni,« še dodaja, a v park zaradi problematičnih skupin, ki se tam zbirajo, z otrokom več ne hodi, pa tudi za sprehod s psom izbere drugo pot.
Problem tudi dotrajanost
Kot smo že poročali, pa so težava tudi sprehajalne poti, ki so v vedno slabšem stanju. V preteklem letu sredstev za obnovo v proračunu MO Maribor ni bilo. Kot kaže za večje obnove ni sredstev niti letos: »Urad za komunalo, promet in prostor ima v svojem programu vzdrževanje parka, kar izvaja s koncesionarjem Snago v okviru razpoložljivih sredstev proračuna MO Maribor.«.
Poti v parku so dotrajane.
Poudarek na urejanju dreves
Kot so nam na mariborski občini še dejali, so letos poudarek namenili na urejanju dreves, saj je bilo kar nekaj poškodb zaradi žledu pred leti. »Za večje investicijske posege pa žal ni dovolj sredstev, s tem ciljamo predvsem na urejenost – preplastitve poti v parku, poudarek je tudi na komunalni opremi – klopi, koši.«.
Na vprašanje kako je poskrbljeno za varnost občanov v parku, ter ali so morda razmišljali, da bi uvedli dodatne varnostne ukrepe, so nam odgovorili: »Za varnostne pojave je pristojna policija, ki skrbi za varnost in javni mir.«.
Na območju Magdalenskega parka in okolice so lani obravnavali 70 kaznivih dejanj
Na PU Maribor so nam dejali, da so v preteklem letu v okolici Magdalenskega parka, ki zajema Jezdarsko, Levstikovo, Ljubljansko, Machovo, Pupinovo, Puškinovo, Verstovškovo, Žitno ulico ter Ob železnici in Ulici Moše Pijada, obravnavali skupno 70 kaznivih dejanj.
Največ, 27, je bilo tatvin, 16 velikih tatvin in 14 kaznivih dejanj poškodovanja tujih stvari. Obravnavali so tudi goljufiji, lahki telesni poškodbi, zatajitvi, nasilništvo, neupravičeno prisluškovanje in zvočno snemanje ter povzročitev splošne nevarnosti. Poleg tega so obravnavali 232 kršitev predpisov javnega reda in miru ter cestno prometnih predpisov.
V letošnjem letu kar 14 tatvin
Letos je na prvem mestu kaznivih dejanj, ki jih je PU Maribor obravnavala, poškodovanje tuje stvari – 8 primerov, sledijo tatvine – 7 primerov in velike tatvine – prav tako 7 primerov. Skupno so obravnavali 26 kaznivih dejanj. Do sedaj imajo zabeleženih 48 kršitev javnega reda in miru ter cestno prometnih predpisov.