Na zborih različnih samoorganiziranih četrtnih skupnosti Maribora (SČS) je v zadnjem času veliko govora o drevesih v Mariboru in neustreznem vzdrževanju le-teh. »Širom mesta je moč zaslediti veliko število nestrokovno obrezanih dreves, kar dolgoročno le uničuje naše zelene prijatelje,« poudarjajo na SČC Magdalena. Mariborski občini naj bi tako predlagali, da pripravi informativno zloženko, v kateri povzamejo Pravilnik o načrtovanju, sajenju in negi lesnih rastlih na javnih površin ter jo posredujejo prebivalcem in upravljalcem večstanovanjskih stavb.
Želijo si, da se manjkajoča drevesa ustrezno nadomestijo z novimi in da MO Maribor smiselno predvidi sredstva, ki so potrebna za zasaditve in oblikuje strategijo ozelenjevanja s katero se lahko Maribor v nekaj letih povrne v stanje, ko so vsa drevesa še bila na svojih mestih.
Je potreben odlok, ki določa, da se mora vsako drevo, ki se ga odstrani, nadomestiti z novim?
Da bi vzdrževanje dreves v občini postalo resno in skrbno načrtovano, si želijo tudi v SČC Tabor. Menijo, da bi za drevesa morala biti finančna sredstva rezerviranja naprej in da to očitno zanima le malo mestnih svetnikov. Trudijo se, da bi v Mariboru kmalu opazili spremembe in prevzeli prakso in izkušnje iz Ljubljane, kjer so leta 2014 sprejeli odlok, ki nalaga občini da mora vsako drevo, ki ga odstrani, nadomestiti z novim.
Na občini se stanja zavedajo, a zloženk ne bo, saj sredstev ni.
Na MO Maribor so nam dejali, da se zavedajo stanja dreves: »Redna vzdrževalna dela se strokovno opravljajo skladno s trenutnimi smernicami, ki so opisane v veljavnih pravilnikih in veljajo za celotno območje MO Maribor. Obseg del pa se lahko žal izvaja samo v okvirih, ki jih določajo finančna sredstva.«. Na vprašanje kaj menijo o informativnih zloženkah, ki jo predlagajo SČS pa smo prejeli odgovor, da so pravilniki vsem javno dostopni, žal pa trenutno ni finančnih sredstev, ki bi omogočala pripravo zloženk ali informativnega materiala.
Lokalno