V sklopu aprilskih dogodkov v čast Stari trti je v Hiši Stare trte potekal posvet o zaščiti najstarejše trte na svetu, ki je eden najpomembnejših naravnih spomenikov v Sloveniji, stroka pa jo umešča med naravne vrednote državnega pomena (sodi med drevesne naravne vrednote).
Obomočje Hiše Stare trte oblikovati kot mestni park
V zadnjem času se je v njeni neposredni bližini zgodilo več vandalskih napadov, zato so si v Zavodu za turizem Maribor – Pohorje (ZTMP) zadali prioritetno nalogo, da v sodelovanju in ob podpori stroke iz več področij najdejo skupno rešitev, kako Staro trto obvarovati in kako območje Hiše Stare trte oblikovati kot pomemben mestni park ali vrt posebnega pomena. Janja Viher, direktorica ZTMP, je v uvodu prisotnim pokazala PPT predstavitev s fotografijami vseh vandalskih posegov in nato predala besedo prisotnim, ki so bili nad videnim močno presenečeni in enotnega mnenja, da je trto potrebno zaščiti.
Direktorica je ob tem dodala, da so pogovori že potekali s službami, ki se ukvarjajo z varovanjem premoženja in ljudi, vendar so stroški najema osebe, ki bi varovala trto, izjemno visoki, vzpostavitev kamere ali dodatne osvetljave pa je moteča zaradi zasebnosti stanovalcev v neposredni bližini.
Ne vidijo rešitve v fizični oviri
Prisotni na srečanju v dodatni zaščiti trte s fizično oviro ne vidijo prave rešitve in so predlagali, da se spodbudi razprava glede osveščenosti in zavedanja pomena Stare trte in se na tak način vpliva na posameznike, ki želijo v nočnem času škodno nastopati. Predlog se je nanašal tudi na aktivacijo Biotehniške šole, kjer bi dali besedo dijakom/študentom, da povedo, kako vplivati na sovrstnike in zaščiti trto.
Povzetek posveta bo v prihodnjih dneh predstavljen tudi županstvu Mestne občine Maribor, kjer se bo poskusilo najti skupne rešitve in finančna sredstva za dodatno zaščito, so še sporočili iz Zavoda za turizem Maribor-Pohorje.
Lokalno