Na seznam visoko citiranih raziskovalcev družbe Clarivate Analytics za leto 2018, ki vključuje vodilne raziskovalce iz vsega sveta, se je uvrstil prof. dr. Matjaž Perc z Oddelka za fiziko Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Maribor. Njegove raziskave se uvrščajo v zgornji 1 odstotek po citiranosti in veljajo za izjemne dosežke na znanstvenoraziskovalnem področju. Z 20.000 citati je najbolj citiran naravoslovec v Sloveniji, že leta 2014 pa se je uvrstil med en odstotek najbolj citiranih fizikov na svetu.
Kaj vam pomeni to priznanje, tudi za fakulteto, kjer ste redni profesor?
Zoisova nagrada je najvišja državna nagrada za znanost in je kot takšna veliko priznanje odličnemu raziskovalnemu delu na našem oddelku, kjer se že več kot 10 let ukvarjamo z fiziko družbe. Z raziskovalnim delom smo utemeljili fiziko družbenih sistemov v Sloveniji in raziskovalcem po vsem svetu utrli pot pri aplikacijah fizike na ključne probleme v današnji družbi. Nagrade in priznanja potrjujejo, da smo na pravi poti in se ukvarjamo z zelo aktualnimi, perspektivnimi ter odmevnimi raziskovalnimi problemi. Naše raziskovalno delo bogati tudi študijski proces na fakulteti za naravoslovje in matematiko, kjer so študentje na ta način v neposrednem stiku s svetovno špico raziskav na prepletu med fiziko in družbo.
Od nedavnega ste član Evropske akademije, kar je ponujeno le mednarodno najodmevnejšim znanstvenikom.
Nepisano pravilo za članstvo v Academia Europaea je, da moraš biti med 5 odstotki najboljših znanstvenikov v veji znanosti, ki te nominira. V mojem primeru je to fizika. Ko so ti pogoji vsaj formalno izpolnjeni, pri čemer se upošteva predvsem odmevnost raziskav v svetu, dela natančno še pregledata dva obstoječa člana akademije, in sicer ali so prispevki k znanosti res tehtni, relevantni ter prebojni. V kolikor je mnenje obeh recenzentov pozitivno, si povabljen v akademijo. Pogoj pa je še, da recenzenti ne smejo biti iz istih držav, tudi ne iz iste države kot nominiranec, kar pomeni, da je težko uspeti mednarodnega ugleda in odličnega položaja v znanosti. Praviloma se članstvo lahko pričakuje po približno dveh desetletjih aktivnega delovanja v znanosti, kamor ne sodi zgolj pisanje raziskovalnih člankov in monografij, temveč tudi strokovna dejavnost, kot je recenziranje in uredništva v mednarodni periodiki.
Ste prejemnik številnih laskavih priznanj, med katere lahko uvrstimo tudi Zoisovo nagrado za vrhunske znanstvene dosežke na področju fizike kompleksnih sistemov. Prejeli ste prestižno nagrado nemškega fizikalnega društva za najboljšega raziskovalca na področju socio- in ekonofizike v letu 2015, leta 2017 pa nagrado USERN za prelomne raziskave v dobro človeške družbe. Odbor, ki vam je podelil to priznanje, sestavlja 14 Nobelovih nagrajencev, kar daje še posebno veljavo takšnemu priznanju.
Določene lastnosti človeškega obnašanja so natančno napovedljive v velikih skupinah. V tem smo si ljudje, kljub temu, da smo kot posamezniki vsak zase posebni in unikatni, zelo podobni kot delci v snovi. Fizika se je v preteklem desetletju izkazala kot zelo učinkovita za opisovanje pojavov zunaj klasične fizike. Fizika družbe proučuje kolektivne pojave, do katerih pride kot posledica interakcij med posamezniki, ki se obnašajo kot elementarne enote v večjih družbenih strukturah. Dinamika javnega mnenja, evolucija jezika, čredni pojavi v protestih in revolucijah, kakor tudi razvoj hierarhij in elitizma v političnih krogih, so pogoste teme raziskav fizike družbe. Gre torej za mlado vendar nadvse perspektivno vejo fizike, s pomočjo katere lahko upamo, da bomo bližje rešitvam za ključne probleme današnje družbe, kot so ogromna neenakost, prekomerno trošenje naravnih virov, globalno segrevanje, in kontinuirani konflikti.
Fakulteta za naravoslovje in matematiko je v preteklosti prejela že številna priznanja tudi na drugih področjih. Kaj to pomeni za institucijo ter za Maribor in ne nazadnje tudi za Slovenijo?
Naša fakulteta je sicer mlada, ustanovljena leta 2007, vendar z dolgo tradicijo, saj je produkt razčlenitve pedagoške fakultete, ki je obstajala praktično tako dolgo kot Univerza v Mariboru. Na fakulteti za naravoslovje in matematiko se močno zavedamo pomena vrhunske znanosti za kvaliteten in relevanten študij, tako na dodiplomskih kot tudi podiplomskih študijskih smereh in zato smo vedno stremeli k odličnosti na tem področju. Priznanja in nagrade so torej posledica naše zavezanosti k tej viziji, s čemer ostaja mesto Maribor, kot tudi Slovenija, pomemben steber odličnosti v svetovni znanosti. Mladi se danes pri odločanju za študij premalo zavedajo, kako pomembno je izbrati fakulteto, ki je znanstveno-raziskovalno vrhunska. Če tega ni, so znanja, ki jih študentje pridobivajo med študijem, zastarela in potem tudi izgledi za zaposlitev ter konkurenčnost na trgu dela niso dobri. V svetu je to najpomembnejši kriterij za izbiro študija, pri nas pa redko kdo sploh govori o tem.
Je znanstveno delo v Sloveniji dovolj podprto od institucij, ki so povezane s takšnimi projekti? Kakšne cilje ste si postavili za vaše znanstveno raziskovalno delo v okviru mariborske fakultete za naravoslovje in matematiko?
Na naši fakulteti smo letos dobili odobreno programsko skupino, ki nam zagotavlja financiranje naših raziskav za naslednjih šest let. Imamo ogromno načrtov, tudi visoke cilje, ki jih želimo doseči. Prepričan sem, da nam bo z zelo sposobnim in uigranim kolektivom to uspelo, veselimo pa se tudi večje vpetosti študentov v raziskovalno delo, saj izkušnje kažejo, da je prav to tisti najbolj pomemben dejavnik, ki po končanem študiju določa zaposljivost.
Bližajo se informativni dnevi. Kakšne »naloge« vas čakajo in kaj od teh dogodkov tudi pričakujete?
Na informativnih dnevih dijakom predstavimo program štdija fizike, predstavimo se sami in predstavimo osebni način dela, ki ga na fakulteti za naravoslovje in matematiko gojimo. Zelo pomembni so nam dobri medosebni odnosi in ponosni smo, da se študentje pri nas dobro počutijo, so individualno obravnavani, zato se z vsakim posebej trudimo, da izkoristi svoj najboljši potencial. Želimo, da nam dijaki dajo možnost, da se predstavimo in nas spoznajo. Veseli smo, če se potem odločijo za študij fizike na Fakulteti za naravoslovje in matematiko v Mariboru.