Mariborsko Pohorje in tudi druge višjeležeče predele okoli štajerske prestolnice so v zadnjih tednih okupirali ljubitelji gob. Gobarska sezona je tako že v polnem razmahu, čeprav je za zdaj težko napovedati, kakšna bo situacija v naslednih dnevih in tednih in kdaj bo gob največ. Med priljubljene lokacije zagotovo sodijo območje okoli Areha, Šumika, Klopni vrh, Trije kralji, Rogla, Sveti duh na Ostrem vrhu, pravi gobarji pa svojih skritih lokacij ne izdajajo.

Večina gobarjev sicer še vedno v prvi vrsti prisega na jurčke in lisičke, poznavalci pa vedo, da je užitnih še precej več drugih gob (denimo sivka, smrček, vijolična golobica, hrastov turk, borovnik). Ob tem velja izpostaviti, da mnogi obiskovalci gozdov opozarjajo na neprimerno obnašanje v gozdu, saj je na marsikateri priljubljeni lokaciji v gozdu vse več pomendranih gob in ostankov smeti, ki tja ne sodijo.

Uničevanje gob je prepovedano

Gobe so nujne za obnavljanje gozdov, zato gobarjenje ureja  zakon, ki določa več kot 60 vrst gob, ki jih je zaradi ogroženosti prepovedano nabirati. Prav tako je prepovedano nabiranje gob v osrednjih območjih narodnih parkov in rezervatov. Nabira se lahko samo tiste gobe, ki so že razvite (»odrasle«), ne sme se uničevati podgobja, prav tako se ne sme uničevati strupenih gob – tudi te so pomembne za obstoj gozdov in hkrati njihov čudovit okras.

Vsak gobar lahko dnevno nabere dva kilograma gob, proda pa jih lahko toliko, kot jih lahko v enem dnevu naberejo on in člani njegovega gospodinjstva. Sveže gobe je prepovedano prenesti preko državne meje. Po zakonu mora imeti vsak gobar pri sebi košaro in nož. Gobe je namreč potrebno grobo očistiti na rastišču samem, prav tako pa jih ni dovoljeno iz gozda odnašati v vrečkah ali vedrih, saj tako trosi ne padejo na gozdna tla.