Zaključna prireditev »Tekmovanje za čiste in zdrave zobe ob zdravi prehrani«, ki je v šolskem letu 2016/2017 potekalo v vseh osnovnih šolah v Mariboru in okolici, je bila danes v Mariboxu, kjer si je nagradno kino predstavo ogledalo 1300 otrok.

Vključenih več različnih generacij otrok

Akcija poteka pod okriljem Stomatološke sekcije slovenskega zdravniškega društva, po vseh regijah republike Slovenije. Na štajerskem področju so v akcijo vključeni otroci od 2. do 5. razreda osnovne šole.

Rosita Stojković, dipl.m.s., vodja tima medicinskih sester zdravstveno vzgojne in preventivne dejavnosti v zobozdravstvu Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor je povedala: »Medicinske sestre večkrat v šolskem letu nenapovedano obiščemo otroke in skupaj z njimi preverimo čistost zob. Ob zaključku vsako šolsko leto podelimo priznanja in nagrade sodelujočim otrokom na vseh 54- ih mariborskih osnovnih šolah in okolici.«

Vloženo veliko truda

V tekmovanje so vključeni otroci od drugega do petega razreda devetletke, prav tako otroci osnovne šole s prilagojenim programom Gustava Šiliha, dom Antona Skale in Center za korekcijo govora in sluha.

Medicinska sestra Rosita Stojković, ki v zdravstveni preventivi dela že 38, pri projektu pa sodeluje že 34ič, še dodaja: »Glede na trud, ki ga vložimo medicinske sestre, bi morda pričakovala le nekoliko več odzivnosti staršev otrok, saj so ključni za nadaljevanje dela na področju preventive zob. Posebej pa bi se zahvalila vodstvom šol, pedagoškim delavcem in vzgojiteljicam v vrtcih, saj so pri našem projektu nepogrešljivi.« Poudarila je še, da medicinske sestre v zobozdravstveni preventivi sicer le opravljajo svoje delo, vendar brez entuziazma in lastnega doprinosa, akcija ne bi bila uspešna.

Primer dobre prakse spremljanje zdravja zob šolskih otrok:

– Leta 1988 so otroci zapuščali osnovno šolo s povprečno 6,19 okvarjenih zob na posameznega otroka;
– leta 2006 s povprečno 2,99 okvarjenih zob;
– leta 2016 s povprečno 1,80 okvarjenega zoba.

Zobozdravstvena preventiva predšolskih, šolskih otrok, mladine in njihovih staršev

Zobna gniloba je najpogostejša kronična bolezen otrok, ki se ne odziva na antibiotično zdravljenje, in se tudi sama ne zdravi, jo je pa mogoče preprečiti s preventivnimi ukrepi.

Danes v okviru dispanzerskega zobozdravstvenega varstva otrok, mladine in študentov v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor pod strokovnim vodstvom Darinke Borovšak Bela, dr. dent med spec., deluje na primarni ravni zdravstveno vzgojna in preventivna dejavnost v zobozdravstvu, ki jo izvaja 6 diplomiranih medicinskih sester.

Medicinske sestre 38 let uspešno izvajajo izoblikovane preventivne programe in individualne preprečevalne ukrepe za ukinitev zdravja zob otrok v osnovnih šolah in vrtcih v Mariboru in okolici.
Vse ukrepe izvajajo tudi v kabinetu za zdravstveno vzgojo in preventivo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor.

Program dela medicinske sestre vsebuje:

– zdravstveno-vzgojna predavanja o zdravi prehrani v vseh razredih osnovne šole,
– demonstracijo pravilne tehnike čiščenja zob,
– praktično izvedbo tehnike čiščenja zob z majhnimi skupinami otrok,
– izvedbo naravoslovnih dni z različnimi zdravstveno-vzgojnimi tehnikami,
– večkrat letno testiranje čistosti zob z tableto za obarvanje zobnih oblog,
– premaz zob z Aminflourid želejem po navodilu specialista pedontologa,
– izvedbo »Tekmovanja za čiste in zdrave zobe ob zdravi prehrani«,
– izvedbo zaključne prireditve tekmovanja, podelitev nagrad in priznanj vsem sodelujočim,
– predavanja za starše z zdravstveno-vzgojnimi vsebinami in motivacijo za pomoč otrokom pri izvajanju redne in pravilne ustne nege,
– pri ugotovljeni potrebi po individualnih nasvetih staršem otrok povabilo na posvet v kabinet za zobozdravstveno vzgojo.