V zadnjem obdobju je postalo zbiranje tekstila za ponovno uporabo še kako razširjeno. Na številnih mestih lahko zasledimo zabojnike, kjer se zbira odpadni tekstil, z natačnimi vodili, kaj vanje sodi in kako morajo biti stara oblačila oddana, a kljub temu, se včasih zdi, da so ti zabojniki za koga kdaj “priročni” za vse mogoče smetih in oblačila, ki tja ne sodijo.

Velikokrat ljudje oddajo vreče z oblačili kar ob smetnjak, te pa so včasih tudi odprte, zaradi česar se oblačila razsujejo vse naokrog. Podjetje Gorenje Surovina smo zato povprašali, kakšne so njihove izkušnje s praznjenjem zabojnikov za tekstil in kaj opažajo.

Napolnjenost zabojnikov redno pregledujejo

“Podjetje Gorenje Surovina je v lanskem letu prevzelo praznjenje zabojnikov za tekstil. Pogostost praznjenja je odvisna od lokacije, kjer zabojnik stoji. Tiste, v bolj oddaljenih naseljih in manjših občinah odvažamo po potrebi. Redno pregledujemo napolnjenost zabojnikov. Zabojnike po zbirnih centrih praznimo po vnaprej dolocenem urniku. Vsekakor se odzovemo tudi na poziv občanov, vendar jih doslej nismo prejeli veliko,” so sporočili s podjetja Gorenje Surovina.

Lokacije zabojnikov, za katere skrbijo lahko poiščete na njihovi spletni strani https://www.surovina.si/materiali/odpadni-tekstil.

Ljudje so načeloma osveščeni

Zabojniki imajo napisana natančna navodila, kaj se vanje sme odlagati in kaj ne. Med odpadni tekstil spadajo: vsa otroška, ženska in moška oblačila; hišni tekstil: posteljnina, prti, odeje, obutev v paru (obutev, ki nima para, se ne zbira). V zabojnike za odpadna oblačila in tekstil je dovoljeno odlagati le čist in suh tekstil, oddan v vrečkah.

V zabojnike ne sodijo: krojaški odpadki in cunje, vzmetnice, preproge in podobno, druge vrste odpadkov. “Opažamo, da so ljudje precej vestni in ekološko osveščeni pri odlaganju tekstila v zabojnik, se pa včasih kljub navodilom v zabojnikih znajde tudi odpadni material, ki ne sodi vanje,” še opažajo.