Mariborski skejterji so se danes zbrali v podporo novemu skateparku. Dobili so se na rolkarskem poligonu na Taboru in nadaljevali po različnih priljubljenih rolkarskih prostorih v mestu. Osrednji dogodek je potekal na Trgu Leona Štuklja pod sloganom »prinesi svojo desko«. Prišlo je okrog dvajset skejterjev, ki so pokazali svoje trike in se seveda zabavali.
»Danes smo se zbrali za podporo oz. za skatepark. Da opozorimo občino, da nas je nekaj, da poskejtamo ulice Maribora, zato se tudi projekt imenuje Maribor JE skatepark,« je povedal Luka Pen, legenda mariborskega skateboardinga in vodja šole skejtanja v Rušah.
Maribor za sk8park
Iniciativa »Maribor ZA sk8park« si že vrsto let prizadeva, da bi Maribor pridobil svoj rolkarsko/kolesarski poligon. Kljub temu, da trenutni poligon že stoji v neposredni bližini Osnovne šole Leona Štuklja, je le-ta potreben nujne obnove in dodatnih elementov, saj zaradi svoje dotrajanosti in nefunkcionalnosti, predstavlja nevarnost za skejterje. »Skatepark bi tudi v prihodnje ostal na trenutnem mestu, kar je tudi najbolj smotrno glede finančnega vidika. Gre za odličen prostor, ki potrebuje obnovo, saj zgleda vse skupaj zelo zapuščeno,« pove Luka Pen.
Šport, ki samo še pridobiva na popularnosti
V zadnjem času je skejtanje pridobilo na popularnosti. Sam šport je postal tudi olimpijska disciplina, ki se bo prvič predstavila v Tokiju 2020. Po besedah Luke Pena je skejterska scena v Mariboru v zadnjih 15. letih na samem vrhuncu. Vse več mladih se odloča za ta urbani šport, ki temelji na širšem socialnem povezovanju in druženju, prav tako, pa se k športu vračajo tisti, ki so včasih skejtali. Mesto Maribor bi z novim, posodobljenim rolkarskim poligonom pridobilo možnost razvijanja potencialnih mladih v urbanih športih tako na amaterski, kot tudi profesionalni ravni.
»Spremenil se je tudi sam pogled javnosti na skejterje. Včasih smo veljali kot uličarji, barabe, zdaj pa se organiziramo v skupine in delamo kvalitetne dogodke in ostale stvari,« še pove Luka Pen.
Skatepark bi doprinesel tudi k mestnemu turizmu
»Skatepark bi prinesel mestu veliko, saj predstavlja mesto, kjer se združujejo ljudje različnih generacij, ki se ukvarjajo s podobnimi stvarmi. Ne gre samo za preživljanje prostega časa na rolki, ampak bi se vzpodbudilo tudi foto in video produkcijo v samem športu,« pove Nejc Pucko, učitelj rolkanja v Rušah in skejter. Na posodobljenem poligonu, ki bi lahko pariral drugim slovenskim ter evropskim mestom, bi lahko organizirali lokalna in mednarodna tekmovanja v rolkanju in ostalih urbnih športih, kar bi doprineslo tudi k turizmu.
Trenutno se veliko tekmovanj in ostalih dogodkov realizira v Rušah, ki ponujajo to možnost. »Iztok Šumatič, glavni v gibanju Maribor ZA sk8park, trenutno organizira World Cup Skateboarding v Grazu, kamor pridejo skejterji iz 25. držav in zakaj tega nebi organizirali tukaj pri nas,« se sprašuje Luka Pen. Želje in prizadevnost so torej že tukaj, manjka še le potrebna infrastruktura.
Kako daleč je realizacija mariborskega skateparka?
Iztok Šumatič, pobudnik gibanja Maribor ZA sk8park in tudi sam odličen skejter pove, da so mestni svetniki na zadnji mestni seji potrdili, da se lahko projektna pisarna prijavi na razpis za evropska sredstva za trajnostno urbano strategijo. »Načrt je napisan, projektna pisarna mora sestaviti še določene papirje, se prijaviti na razpis, dobiti sredstva, potem pa bi nekako do leta 2019 park tudi moral stati,« pove Šumatič.
Mariborska občina na žalost nima dovolj denarja za financiranje projekta in tako je edina opcija, da večina sredstev pride iz nepovratnih evropskih sredstev. »Ni nam problem čakati še ti dve leti, če bo park potem res takšen, kot se spodobi. Stremimo v smeri, da bi bil sodoben ter takšen, kot je sedaj stalnica v ostalih evropskih mestih,« zaključi Iztok Šumatič.