V 80-ih letih prejšnjega stoletja je takrat še Kreditna banka Maribor v prostorih centrale, v samem jedru Maribora, odprla »drive-in« banko oziroma avtobanko. Ta je omogočala bančne storitve brez izstopa iz avtomobila, in sicer dvig in polog gotovine, takrat dinarjev, s hranilno knjižico ali prek tekočega računa ter menjavo tuje valute za dinarje.

Za avtobanko značilno več dvigov kot pologov

Ob konicah se je pri linici zvrstilo tudi do 250 komitentov v eni izmeni, so nam pojasnili v Novi KBM: »Večinoma so to bili stalni komitenti, ki so hitro spoznali prednost takega poslovanja. Postreženi so bili prej, predvsem v izplačilnih dneh, saj je bila gneča pred linicami v poslovalnicah velika. Poslovanje je teklo umirjeno in po najdoslednejših varnostnih principih.« Je pa bilo za poslovanje avtobanke značilno večje število dinarskih manipulacij, in sicer več dvigov kot pologov.

Gneča včasih tudi prevelika

Ob veliki gneči se je zaradi nepravilno parkiranih avtomobilov na ploščadi proti hotelu Slavija vrsta čakajočih avtomobilov pred linico težko uredila. Prometni miličniki so sicer, kot današnji mestni redarji, »okraševali« vetrobranska stekla teh avtomobilov z lističi za napačno parkiranje, vendar po navadi brez večjega uspeha.

Ena redkih tovrstnih bank

Avtobanka Kreditne banke Maribor je bila ena redkih bank na območju nekdanje Jugoslavije, ki je strankam ponudila bančne storitve brez izstopa iz avtomobila. Čeprav so jo zaprli na začetku 21. tisočletja, je ta način poslovanja takrat pomenil prilagajanje poslovanja z občani sodobnemu utripu časa.

Seveda nas je zanimalo, če na Novi KBM razmišljajo, da bi avtobanko ponovno uvedli. O tem ne razmišljajo so pojasnili: »Danes takšna ureditev poslovanja v poslovalnici Centrala ni več mogoča zaradi povsem spremenjene prometne ureditve središča Maribora, pa tudi sicer gre razvoj bančnega poslovanja predvsem v elektronsko poslovanje, ki izkorišča sodobne komunikacijske poti (elektronska banka, mobilna banka, avtomatske poslovalnice …).«