Kot smo že poročali, je mariborska Snaga v teh dneh pričela s sistematičnim preverjanjem ločevanja in odlaganja odpadkov na ekoloških otokih. Včeraj so tako v zgolj dvajsetih minutah nadzora odkrili kar 12 potencialnih kršiteljev, primere pa so predali inšpekciji

V primerih ugotovljenih nepravilnosti in sumov kršitev veljavnih predpisov na tem področju, bodo podali pristojnim inšpekcijam predloge za uvedbo inšpekcijskih in prekrškovnih postopkov. Predpisana kazen za nepravilno ločevanje odpadkov v Mariboru znaša od 100 do 1.000 evrov. Čiščenje odpadkov, ki ne sodijo na ekološke otoke, je sicer vse Mariborčane v letu 2017 stalo okoli 130.000 evrov.

Ločevanje je obvezno, nadzor se bo nadaljeval

Na ekoloških otokih ločeno zbiramo odpadno embalažo, papir in steklo, praksa pa kaže, da se v ali ob posodah nabirajo tudi odpadki, ki tja ne sodijo, so pojasnili na mariborski Snagi in dodali: “Gre predvsem za mešane komunalne odpadke, pogosto tudi za kosovne, celo gradbene odpadke. Čiščenje ekoloških otokov plačamo občani iz proračuna, torej nas onesnaženost, ki jo povzročajo posamezniki, stane vse.”

S sistematičnim nadzorom bodo  v Snagi nadaljevali vse leto, na vseh 1.000 lokacijah ekoloških otokov, še posebej pozorni pa bodo na tiste lokacije, ki so že danes najbolj onesnažene.  Ločeno zbiranje odpadkov je namreč predpisano z državno in občinsko okoljsko zakonodajo, obvezno pa je za vse občane.

Sortirnica mešanih komunalnih odpadkov, ki bo v poskusno obratovanje predana v začetku poletja, bo iz odpadkov izločala uporabne materiale, torej bo izvajala ločevanje odpadkov tudi med tistimi vrstami odpadkov, med katerimi človek težko loči (npr. bela in barvna plastika).