Prostovoljci na Vurberku v občini Duplek tudi letos pomagajo vurberškim žabicam čez cesto pri ribniku Belinger in na ta način preprečijo številne smrti teh živalic. Pretekli teden so na drugo stran ceste varno prenesli okoli 600 žabic. Ker pomenijo višje temperature povečanje prehodov čez cesto, bodo nujno potrebovali vso razpoložljivo pomoč.
Da je na cesti na Vurberku čim manj povoženih žab in krastač, po svojih zmožnostih skrbijo prostovoljci iz Zgornjega ter Spodnjega Dupleka, Kidričevega, Ptuja, Destrnika in Rosanda Rojko z Vurberka. Pri spomladanski selitvi dvoživkam pomagajo, da varno prečkajo cesto, in ne končajo pod kolesi avtomobilov. To storijo tako, da jih na enem koncu ceste poberejo v vedra in spustijo na drugi strani.
V lanskem letu so prenesli pet tisoč dvoživk
Rosanda Rojko, ki dvoživke prenaša že deset let, je razmere na terenu začela spremljati 27. februarja. Ker so bile temperature takrat prenizke, do selitev še ni prišlo, se pa je to spremenilo pretekli teden. “Ko se temperatura povzpne nad 5 stopinj Celzija in ko pade dež, se število selitev poveča. Ker so za konec tedna napovedane višje temperature, mislim, da jih bo takrat največ. Veter pa jih na drugi strani odvrne od selitve. Večina jih v tem času prehaja z desne proti levi, v smeri velikega ribnika in iz gozda, nekatere pa se odpravijo od velikega ribnika proti malemu. Ko tam pustijo svoj mrest, se v obdobju 14 dni znova vrnejo v svoje okolje. Pri tem jim znova pomagamo.” Če je Rosanda prva leta za živalce v glavnem skrbela sama, se je to v zadnjih treh letih spremenilo. “Nekateri vozniki, ki so se peljali mimo, so se ustavili in mi pomagali. Zdaj se redno vračajo.” V lanskem letu so prostovoljci na območju ribnika Belinger prenesli pet tisoč dvoživk, v preteklih letih pa je bila ta številka še višja.
Prostovoljci bodo aktivni še naslednje tri tedne, njihovo zbirno mesto je vsak dan 18.30 ob ribniku Belinger na Vurberku, v njegovi bližini je tudi večje parkirišče. Ribnik se nahaja ob cesti Maribor – Ptuj, 400 metrov od kulturne dvorane Vurberk v smeri Ptuja. Vsak prostovoljec je dobrodošel. Ker je cesta zelo prometna, so zelo priporočljivi odsevni brezrokavniki, med potrebno opremo pa spadajo tudi čelna ali ročna svetilka, dvoje veder in gladke rokavice. Varnost prostovoljcev je na prvem mestu, zato je pri otrocih obvezna soudeležba starša. Prenašanje traja približno uro in pol.
Trajna rešitev je v izgradnji selitvenih koridorjev in postavitvi stalnih ograj
“Če bi se v prihodnosti zgodilo, da bi dvoživke na tem območju začele izginjati, bi imelo to za posledico porušitev ravnovesja v ekosistemu, kar bi v ožji in širši okolici pomenilo namnožitev živali, ki so hrana dvoživkam, na primer komarjev, polžev ipd. Ker gre na tem mestu za republiško cesto, bi morala več narediti država, saj le prenašanje žab na dolgi rok ni učinkovito. Edini način, da se dvoživke ohranijo na neki kritični lokaciji, je namreč izgradnja selitvenih koridorjev in postavitev stalnih ograj, česar pa najbrž še dolgo ne bo,” je na svojem Facebook profilu zapisal Borut Ludvik, predsednik dupleškega društva Ohranimo naravo čisto.