Sebastijana Kojzeka iz Ruš smo na našem portalu spoznali že lani, ko mu je uspelo vzgojiti 354 kilogramsko bučo. Letošnja je imela več kot 200 kilogramov več, tehtala je namreč 569 kilogramov. V Sloveniji je sicer kar nekaj gojiteljev, ki se s tem ukvarjajo že deset let in več. Ravno od njih je dobil ogromno koristnih nasvetov. »Brez njih mi sigurno ne bi uspelo,« pove. Letos je bila njegova buča nagrajena za najlepšo bučo v Sloveniji.

Največja v štajerski regiji

To je nagrada mednarodnega združenja buč velikank (GPC- Giant pumpkin commonwealth). »Pomeni pa mi veliko, ker je to nagrada Howarda Dilla, ki je izumil sorto buč velikank. Priimek Dill v Ameriki velja za častnega. Zato sem zelo vesel te nagrade.« Na vsakem tekmovanju jo namreč dobi buča, ki je najlepše oblike, predvsem pa najbolj oranžne barve. »Moja je v barvi res izstopala, prav sije med ostalimi«. Skupno je bilo na tekmovanju sicer 18 buč, Sebastijan je z 569 kilogramsko, dosegel 5 mesto. Hkrati je bila razglašena za največjo v štajerski regiji.

Opisal nam je samo gojenje buče velikanke: »Prvi pogoj je seme s pravo genetiko, kvalitetna zemlja, veliko gnojil, vode in sreče z vremenom. Seme se konec aprila poseje v lonček, nato se rastlina v začetku maja presadi na vrt, kjer mora bit od 70-10 kvadratnih metrov prostora.« Konec junija je idealen čas, da buča  začne rasti. Ta se mora ročno oprašiti. Nekje po osmih dneh se vidi, če je oprašitev uspela in če je, prične pospešeno rasti.

Buče so razstavljene v Mozirskem gaju.

Med 20 in 40 dnevom raste tudi do 15 kilogramov dnevno, kot pove Sebastijan, skoraj vidiš kako raste: »Takrat je vrt že skoraj poraščen z ogromnimi listi, ki so pljuča rastline in pripomoček s katerimi si sama ustvarja hrano s pomočjo fotosinteze. Vmes jo je potrebo veliko zalivati in gnojiti.«.

Velik delež teze pripisuje naravnim gnojilom, ki izvirajo iz štajerske – Organics Nutrients iz Maribora.

Za noč čarovnic bodo bučo izrezali in pobrali semena. »Lanska sem v zameno za prostovoljni prispevek podelil ljudem in z njimi nabral 135 evrov, ki sem jih potem predal družini, ki je bila v stiski,« še pove ob koncu.