Si predstavljate ogromno bučo, ki tehta več kot 300 kilogramov? Z eno izmed takih se lahko pohvali Sebastijan Kojzek iz Ruš. »Pretekla leta sem gojil navadne buče, ki smo jih potem z nečaki izrezovali za noč čarovnic. Lani sem v trgovini zagledal seme buče velikanke, jih posadil in zrastla je težka 38 kilogramov,« opisuje Sebastijan. Nato je na internetu našel intervju s slovenskim rekorderjem iz leta 2016, Jankom Lovšetom, kateri se ponaša s 697 kilogramov težko bučo. Kontaktiral ga je in dobil seme omenjene buče ter ogromno nasvetov o gojenju.

Potrebuje veliko nege in pozornosti

Letos spomladi je na vrtu pripravil kar 50 kvadratnih metrov zemlje, jo dobro pognojil in 5. maja posadil sadiko, ki jo je predhodno posejal v lonček v sredini aprila. »Sama buča je pričela rasti 7. julija, takrat sem jo ročno oprašil. Rastla je vse do 21. septembra, ko smo jo odrezali in naložili  na prikolico,« pojasni lastnik buče velikanke in pove, da rast rastline potrebuje veliko nege in pozornosti: »Zakopavanje stranskih vitic, da se naredijo dodatno korenine, pletje plevela, foliarno gnojenje in škropljenje proti plesni in podobnim boleznim ter redno zalivanje, ker spije veliko vode.«

Izrezal jo bo za noč čarovnic

Ker je njegova služba v štirih izmenah je bila skrb naporna, a izplačajo se je. Pretekli vikend je bila v Mozirskem gaju razstava in tekmovanje, kjer je z bučo težko 354 kilogramov, zasedel 6. mesto med 15 bučami, ki so bile na tekmovanju. Zmagal je Uroš Fifolt iz Novega Mesta z bučo težko 670 kilogramov. Tudi od Uroša je dobil ogromno nasvetov glede gnojenja. Buče bodo v Mozirskem gaju na ogled vse do 7. oktobra. Po tem jo bo Sebastijan razstavil doma in jo za noč čarovnic izrezal ter iz nje pobral semena, za katera je dobil ogromno prošenj. »Drugo leto pa upam še na kakšen kilogram več,« nam pove ob koncu.